Armatorzy na całym świecie rozbudowują floty statków wycieczkowych. Do 2027 roku przybędzie kolejnych 75 nowych jednostek, donosi portal Cruise Industry News. Średnio przyjmą na pokład 2256 gości, a armatorzy wydadzą na każdy z nich średnio 646 milionów dolarów. To przekłada się na łączną inwestycję o wartości 48,5 miliarda dolarów.

24 jednostki będą zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Czytaj więcej

Wycieczkowce szybko wracają do pływania. Za rok armatorzy zapomną o pandemii?

Nowe zamówienia obejmują nie tylko typowe wycieczkowce, ale też statki ekspedycyjne, które wejdą do służby później niż zakładano. Powodem tego są problemy z systemem dostaw do budowy jednostek.

Z zestawienia wynika, że ostatnio do zamówień dołączyły nowe statki dla 456 gości, które powiększą flotę luksusowych jednostek Ritz-Carlton - na wody wypłyną w 2024 i 2025 roku. Natomiast Celebrity Cruises (część grupy Royal Caribbean) już otrzymał statek Celebrity Beyond. Będzie on pływał po morzach europejskich.

Z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Armatorów Statków Wycieczkowych (CLIA) w tym roku na wody wypłynąć ma 272 statków, z których każdy ma średnio 2126 miejsc.