W ciągu ostatniego dziesięciolecia wiele się u nas zmieniło w kontekście dostępności bezpiecznych tras rowerowych. Dziś można zwiedzić praktycznie całą Polskę na rowerze korzystając z naprawdę przyjaznej infrastruktury. Dzieje się tak dlatego, że Polacy coraz chętniej uprawiają turystykę rowerową. Doceniliśmy korzyści zdrowotne i przyjemność, jaką daje jazda na rowerze. Wyprawy rowerowe z rodziną i przyjaciółmi to świetny pomysł na aktywne wakacje. W końcu na rowerze dotrzesz w miejsca, do których nie dojedziesz samochodem.

Jaki rower wybrać na szlak?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z turystyką rowerową jest wybór odpowiedniego sprzętu. Musi być niezawodny i wyposażony tak, abyś przemierzał długie dystanse z przyjemnością. Wybór roweru zależy od Twoich upodobań i tego, jakie trasy lubisz eksplorować. Dla tych, którzy chcą pokonywać długie dystanse i planują przemierzać setki kilometrów po różnych trasach, dobrym rozwiązaniem będzie rower trekkingowy. Są to mocne sprzęty dla globtroterów, którzy wożą ze sobą również spory bagaż.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest rower crossowy. To propozycja dla aktywnych rowerzystów, którzy nie wyobrażają sobie poruszać inaczej niż na dwóch kółkach. Łączy w sobie komfort jazdy na rowerze miejskim i możliwości, jakie daje rower górski. Bardzo dobrze sprawdzi się na asfalcie, ale możesz na nim śmiało zjechać do lasu. Cross to konstrukcja na dużych kołach, więc łatwiej będzie Ci rozwinąć zadowalającą prędkość na utwardzonej trasie. Koła te wyposażone są w opony terenowe, dlatego zachowasz właściwą przyczepność w terenie.

Linia rowerów crossowych Tabou Flow została zaprojektowana tak, abyś z jazdy czerpał jak najwięcej przyjemności. Podstawą jest tutaj rama, której geometria pozwala na utrzymanie bardzo wygodnej pozycji do jazdy. Na długich i zróżnicowanych trasach to podstawa. Efekt ten wspierają dobrze dobrane amortyzatory przednie. Markowy napęd i niezawodne hamulce to kolejne elementy, które pomogą Ci bezpiecznie i z przyjemnością pokonywać kolejne kilometry.

Niezaprzeczalną zaletą tych polskich rowerów jest fakt, że do wyboru masz kilka modeli, które różnią się od siebie wyposażeniem i ceną. Bez kłopotu dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb i budżetu. Cross to uniwersalny rower na większość tras – z powodzeniem pojedziesz na nim nad jezioro, zwiedzisz miasto lub odbędziesz rajd rowerowy w Bieszczadach. Skoro wybraliśmy już rower pora na przegląd ciekawych tras rowerowych w Polsce.

""

turystyka.rp.pl

Pomorze Zachodnie – Trasa Pojezierzy Zachodnich

Trasa Pojezierzy zachodnich to najlepszy wybór dla osób, które lubią leśne trakty i bliskość natury. To setki kilometrów łatwych tras z dobrą infrastrukturą – polecamy rodzicom z dziećmi i początkującym. Część trasy wiedzie szlakiem dawnych torów kolejowych, które przerobiono na ścieżki rowerowe. Są również trasy wiodące drogami lokalnymi – po drodze mijamy malownicze miejscowości i cały czas obcujemy z naturą.

Trasa prowadzi przez pięć pojezierzy: Myśliborskie, Choszczeńskie, Ińskie, Drawskie i Szczecineckie. Postój nad jeziorem w upalny, letni dzień to coś, co sprawi przyjemność każdemu rowerzyście. Trasa ma dwie odnogi – możesz przejechać trasę ze Szczecina do pojezierza Ińskiego lub wybrać kierunek na Szczecinek zwiedzając po drodze m.in. Myślibórz i Czaplinek. Po drodze spotkamy wiele atrakcji przyrodniczych np. Geopark w okolicach Morynia czy liczne pomniki przyrody. Trasa Pojezierzy Zachodnich ma wiele zalet – jedną z nich jest niewątpliwy walor edukacyjny. Piękne widoki i łatwe trasy, tylko incydentalnie przerywane drogami gruntowymi będą odpowiednie dla wszystkich amatorów turystyki rowerowej.

Bory Tucholskie – Kaszubska Marszruta

W województwie pomorskim jedną z najciekawszych tras jest Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie. Dobrze zaplanowany system szlaków w powiecie chojnickim to ok. 200 km. tras różnej długości. Mamy kilka stopni trudności przejazdów, dlatego bez względu na kondycję i upodobania każdy cyklista znajdzie coś dla siebie. Te trasy to doskonały wybór dla tych, którzy chcą się skutecznie zrelaksować i aktywnie wypocząć.

Drogi asfaltowe i szutrowe oraz ścieżki wiodą przez tętniące życiem bory i malownicze wsie. Trasa dla rowerów po Borach Tucholskich jest ściśle wytyczona – mamy równe, specjalnie przygtowane ścieżki. Lokalne asfaltówki o niewielkim natężeniu ruchu, przez które wiodą szlaki rowerowe PTTK to ciekawa alternatywa dla bardziej znanych tras w tym regionie. Zadbane i równe nawierzchnie ścieżek dla rowerów zapraszają do obcowania z naturą. Jesienią jest to raj dla grzybiarzy.

Kaszubska Marszruta to trasa rowerowa z dobrze przygotowanym zapleczem – dokładne mapy, tabliczki informacyjne i wygodne przystanki rowerowe ułatwiają zwiedzanie. Duże zróżnicowanie tras sprawia, że zarówno zwolennicy pokonywania dłuższych dystansów, jak i miłośnicy zwiedzania na dwóch kółkach znajdą coś dla siebie. Zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo czy historycznie Kaszubska Marszruta jest bardzo atrakcyjna.

Podkarpacie – Forteczna Trasa Rowerowa

Wiodąca wokół Przemyśla Forteczna Trasa Rowerowa to gratka dla miłośników historii i dzikiej przyrody. Trasa prowadzi po wzgórzach otaczających Przemyśl, na których w XIX w. władze cesarstwa austro – węgierskiego nakazały wybudować fortyfikacje.

Mimo iż długość szlaku to niespełna 90 km będzie to doskonały pomysł na spędzenie aktywnego weekendu na Podkarpaciu. Po pierwsze dlatego, że wiele jest po drodze miejsc, gdzie warto się zatrzymać i zwiedzać. Po drugie, że jest tam kilka naprawdę wymagających odcinków. Między jednym zabytkiem infrastruktury militarnej a drugim poruszamy się trasami z przepięknymi widokami na dolinę Sanu. Trasa Forteczna to jeden z odcinków Green Velo, który łączy Przemyśl i Rzeszów – dwa miasta w województwie podkarpackim, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Materiał Promocyjny