Nowe lotnisko BER, w końcu gotowe

Fughafen Berlin Brandenburg ©

31 października 2020 r. odbędzie się otwarcie nowego lotniska Berlin-Brandenburg imienia Willego Brandta (BER).

Zastąpi ono porty lotnicze: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF). Lotnisko Schönefeld  zostanie jednak zintegrowane z BER i będzie pełniło funkcję  piątego terminalu, na który dojazd koleją miejską S-Bahn zajmie zaledwie w 8 minut. Cały ruch pasażerski regionu Brandenburgii i stolicy Niemiec zostanie skoncentrowany w jednym miejscu, dzięki nowoczesnej infrastrukturze stanie się ono węzłem dla ruchu lotniczego. Lotnisko BER rozpocznie działalność z trzema terminalami i dwoma pasami startowymi, które pozwolą obsłużyć 27 milionów pasażerów rocznie, aż do osiągnięcia w roku 2040 45 milionów.

Operacje lotnicze z lotniska Tegel zostaną przeniesione na nowe miejsce w kilku etapach. 8 listopada 2020 r. wygaśnie całkowicie siatka połączeń z portu lotniczego „Otto Lilienthal” w berlińskiej dzielnicy Tegel.

Największym z 3 terminali nowego lotniska jest szklany Terminal 1, który składa się z ośmiu kondygnacji i posiada: 118 stanowisk odprawy pasażerskiej, 36 punktów kontroli bezpieczeństwa dla odlatujących pasażerów oraz  5 punktów kontrolnych (skomunikowanych  między pasami do lądowania i do startu) przeznaczonych dla pasażerów transferowych.

Fughafen Berlin Brandenburg ©

Z nowego lotniska do Berlina lub prosto w regiony  Brandenburgii

Stołeczne lotnisko znajduje się na południe od Berlina w Brandenburgii, aby pełnić rolę bramy na świat zostało doskonale skomunikowane z siecią drogową i kolejową. Tuż obok przebiega sześciopasmowa autostrada A 113, a pociągi ruszające spod portu lotniczego oferują kursy do miasta kilka razy na godzinę. Dzięki nowemu połączeniu kolejowemu Airport Express „FEX” dotrzemy do dworca głównego Berlina (Hauptbahnhof) zaledwie w 35 minut. Spod lotniska (również z Terminalu 5) kursują co 20 minut pociągi kolei miejskiej S-Bahn: S9 i S45.

TMB/Fotoarchiv Y. Maecke ©

A co jest najciekawsze w pobliżu Berlina? Brandenburgia! Lądowanie odbywa się przecież tutaj. Do wielu miejsc w tym regionie można udać się bezpośrednio z lotniska. Co godzinę odjeżdża pociąg regionalny do Poczdamu (RB22), a pociągiem RE7 dojedziemy do Beelitz-Heilstätten ze ścieżką w koronach drzew. Poza tym prosto z lotniska dotrzemy do Fläming Skate z torami dla rolkarzy i do uzdrowiska Bad Belzig.

Do miejscowości Zeuthen i najbliższego punktu, w którym można wyczarterować łodzie typu houseboat dostaniemy się autobusem linii 734 w pół godziny.

Innym rozwiązaniem, aby łatwo opuścić lotnisko jest wynajęcie samochodu. Możemy nim ruszyć np. na pobliskie pojezierze Dahme Seenland. Pasażerowie z dłuższym czasem oczekiwania na kolejny lot, mogą wykorzystać przerwę w podróży na zakupy w pobliskim centrum handlowym A 10 Center.

Kierunek Sanssouci, potem Brama Brandenburska – Berlin częścią podróży

W czasach, gdy konieczne jest zachowanie bezpiecznych odległości, Brandenburgia ma dokładnie to, czego nam potrzeba, aby poczuć się komfortowo na wakacjach. Region oferuje wiele jezior, rzek i przestrzeni, które sprzyjają uprawianiu  turystyki pieszej i rowerowej blisko natury. Warto wiedzieć, że aż jedną trzecią Brandenburgii zajmują tereny objęte ochroną przyrody.

Gdy tylko więc opuścimy terminal lotniska, znajdziemy się w środku turystycznego regionu, który tylko czeka, aby go odkryć.

Możliwość połączenia wypoczynku na łonie natury, nad jeziorami lub w otoczeniu krajobrazów kulturowych wraz z atrakcjami Berlina powodują, że region jest szczególnie atrakcyjny. Oto kilka przykładów, jak można spędzić wolny czas.

Tropical Islands ©

Gra w golfa na jednym z 22 pól golfowych w Brandenburgii, a na zakończenie dnia zakupy na Kudamm, najsłynniejszej handlowej ulicy niemieckiej stolicy. A może spotkanie rodzinne w Berlinie ze specjalnym punktem programu – rejsem barką po Haweli? Inna możliwość, to wycieczka rowerowa szlakiem Havelradweg, przebiegającym przez miasta: Oranienburg, Poczdam i Brandenburg an der Havel, a także przez dzielnicę Berlina, Spandau. Czy może urlop w domkach Tropical Islands i wycieczka do Berlina i do Bramy Brandenburskiej? Dla miłośników historii i literatury intersujący będzie objazd pruskich pałacach i ogrodach lub śladami akcji powieści Theodora Fontane’a, z zakończeniem dnia na spektaklu w Friedrichstadtpalast. Dla młodszych podróżników wycieczka klasowa nad jezioro w Märkische Schweiz, z noclegiem w schronisku młodzieżowym i z wypadem do Muzeum Muru Berlińskiego przy Bernauer Strasse w Berlinie.

TMB/ R. Zibell ©

Najpilniej strzeżony sekret Berlina? Brandenburgia! Szef Tesli  Elon Musk już go odkrył

Tereny wokół nowego lotniska BER rozrastają się dynamicznie, powstają centra badań i nowych technologii, tu rodzą się pomysły i innowacje, budowane są nowe osiedla. Ciekawsze przykłady zmian na tym terenie to: nowa inwestycja realizowana przez pioniera elektromobilności firmę Tesla, Gigafactory w Grünheide, czy też rozwijająca się logistyczna baza DHL-u w Ludwigsfelde i centrum logistyczne fabryki silników MTU Maintenance.

Od roku 2013 Agencja Rozwoju Gospodarczego odnotowała powstanie 870 nowych osiedli i przedsiębiorstw w rejonie lotniska. W takim miejscu biznes lubi spotykać się na konferencjach. Spektrum najbardziej odpowiednich lokalizacji w Brandenburgii obejmuje nowoczesne hotele konferencyjne w rejonie Berlina, pałacowe rezydencje i centra seminaryjne nad brzegami jezior.

Cyfryzacja spowodowała, że regiony wiejskie zamieniły się w miejsca ciekawe do życia i prowadzenia innowacyjnych projektów. Freelancerzy, ludzie kreatywni i cyfrowi nomadzi korzystają z nowo powstałych przestrzeni coworkingowych – Brandenburgia wyzwala przecież nowe pomysły!

TMB/ R. Zibell ©

Rano Muzeum Barberiniego – po południu relaks nad jeziorem Wannsee

, stolica Brandenburgii, wraz ze swoimi pałacami i ogrodami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest łatwo dostępny z lotniska BER dzięki bezpośrednim połączeniom komunikacją publiczną. Wizytę w Muzeum Barberiniego

można zatem szybko zrealizować. Od września tego roku w muzeum można oglądać bogatą kolekcję obrazów impresjonistów i postimpresjonistów, w tym arcydzieła Moneta, Renoira i Signaca. Kolekcję udostępnił założyciel muzeum, Hasso Plattner, który przekazał na wystawę m.in. 34 obrazy Claude’a Moneta. Poczdam stał się tym samym jednym z najważniejszych na świecie ośrodków skupiających impresjonistyczne malarstwo pejzażowe.

W tym roku obchodzona jest również 75. rocznica konferencji poczdamskiej. W historycznym miejscu, w Pałacu Cecilienhof, specjalna wystawa upamiętnia spotkanie na szczycie trzech zwycięskich mocarstw II wojny światowej. Latem 1945 r. przywódcy tzw. wielkiej trójki: Truman, Churchill (od 28 lipca 1945 r. Clement Attlee) i Stalin dyskutowali w Cecilinehofie o przyszłości Niemiec i stworzyli podwaliny reorganizacji świata. Wystawa potrwać do końca października 2021 roku.

SPSG/Leos Seidel ©

Rok 2021 przyniesie kolejną ważną rocznicę – upłynie wówczas 60 lat od postawienia muru berlińskiego. Pozostałości tej niechlubnej budowli można zobaczyć podczas wycieczki ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż muru i jego pozostałości (Mauerradweg). To w sumie 155 kilometrów wokół Berlina, wzdłuż linii, którą niegdyś przebiegała granica między Wschodem i Zachodem.

Na uwagę zasługuje również, że wraz z Pojezierzem Łużyckim Brandenburgia i Saksonia tworzą największy krajobraz sztucznych jezior w Europie. Po zalaniu pozostałych terenów po odkrywkach węgla brunatnego będzie ich ponad dwadzieścia. Trzy, które powstały niedawno, są już połączone kanałami i można do nich dopłynąć łodzią.

Więcej informacji o lotnisku i regionie:

https://www.brandenburg-tourism.com/service/airport-berlin-brandenburg/

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Ręczniki szybkoschnące – na czym polega ich fenomen?

Lato od zawsze kojarzy się nam z wakacjami, a te z kolei z czasem ...

Barcelona chce podatku od zwiedzania

Władze Barcelony przymierzają się do rozszerzenia podatku od turystów. Branża turystyczna protestuje Komisja do ...

Można już zgłaszać firmy na weekend za pół ceny

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła rekrutację partnerów branżowych, chcących uczestniczyć w wiosennej edycji akcji „Polska ...

Na Majorce all inclusive bez alkoholu?

Władze Majorki chcą, żeby turyści płacili za alkohol nawet, jeśli wykupią pobyt z all ...

Tajlandia ustanawia minimalne ceny wycieczek

Od 800 do 1,5 tysiąca bahtów, czyli od 26 do 50 dolarów od osoby ...

WTTC: Bez jednolitych zasad restart turystyki utrudniony

Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) wzywa kraje europejskie do ujednolicenia przepisów dotyczących ...