Ostatnie lata pokazały nam, że pogoda sprzyja owadom nie tylko za granicą ale również w Polsce. Bez względu na to czy postanowimy spędzić wakacje w tropikach czy nad polskim morzem, w górach czy mazurach insekty wszędzie będą nam towarzyszyć. Dlatego gdy wiemy, że kontakt z niepożądanymi towarzyszami jest nieunikniony warto zaopatrzyć się w środki, które go ograniczą.

Jak wygląda kleszcz, przed którym drżą miliony?

Kleszcz to pajęczak, którego wielkość i wygląd zmieniają się wraz z jego stadium rozwoju. Larwy kleszcza mają sześć odnóży i osiągają do 0,8mm – trudno zauważyć je gołym okiem. Po stadium larwalnym występuje postać nimfy, która wygląda jak mała postać dorosła kleszcza. Ma 8 odnóży i osiąga do 1,5mm długości. Nimfa może przenosić te same choroby co dorosły kleszcza ze względu na niewielki rozmiar trudno ją zauważyć w związku z tym jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Nimfa po pożywieniu się krwią zmienia się w dorosłego osobnika, który dorasta do 3-4mm przed pożywieniem oraz nawet do 1cm po spożyciu krwi. Samo ugryzienie kleszcza nie jest dla człowieka groźne – niebezpieczeństwo wiąże się z bakteriami i wirusami, którymi zarażone są kleszcze. Kleszcz po ugryzieniu nie zaczyna od razu pić krwi – najpierw wprowadza pod skórę żywiciela substancje znieczulające i przeciwzakrzepowe. To właśnie w tym momencie może dojść do zarażenia się groźnymi dla zdrowia i życia chorobami. Jedną z najczęściej występujących chorób odkleszczowych jest borelioza, zwana inaczej chorobą z Lyme. Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borellia burgdorferi. Bakteria występuje w postaci cyst lub krętek. Zakażenie krętkami leczy się za pomocą antybiotyków, natomiast cysty są formami przetrwalnikowymi bakterii, które oporne są na antybiotykoteriapię. Zanim jednak wdrożone zostanie leczenie choroba musi zostać zdiagnozowana. Niestety nadal sprawia to trudność lekarzom ponieważ mimo, że okres wylęgania choroby wynosi od 3 dni do miesiąca to objawy mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach lub latach.

W zależności od tego, kiedy po ugryzieniu kleszcza występują objawy boreliozy możemy chorobę podzielić na 3 stadia:

  • Postać wczesna ograniczona (objawy do 8 tygodni po zakażeniu)
  • Postać wczesna rozsiana (objawy do 36 tygodni po zakażeniu)
  • Postać późna (objawy powyżej 6 miesięcy po zakażeniu)

Każde stadium różni się objawami – dla stadium wczesnego ograniczonego jest to najczęściej rumień wędrujący a także powiększenie węzłów chłonnych, ból, gorączka, ból mięśni, stawów, ogólne uczucie zmęczenia. Jeśli objawy wystąpiły później charakterystyczne są: rumień wędrujący pojawiający się w kilku miejscach, zapalenie stawów, stan zapalny w organizmie, nudności, zmęczenie, ból głowy i pleców, zaburzenia koncentracji, pamięci i uwagi a także nadwrażliwością na światło. U 5% osób dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego. W przypadku postaci późnej choroba jest trudna do zdiagnozowania ponieważ cześć osób nawet nie pamięta lub nie wie, że była ugryziona przez kleszcza a objawy nie są charakterystyczne. U osób, u których objawy pojawiają się po 6 miesiącu od zakażenia występuje przewlekle zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie stawów, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz uszkodzenie nerwów obwodowych

Skierowanie na badania diagnostyczne może wystawić wielu specjalistów okulista, neurolog, dermatolog, a nawet internista. Nie ma jednak potrzeby wykonywać badania niedługo po ugryzieniu przez kleszcza ponieważ pierwszych pozytywnych wyników testu można spodziewać się najwcześniej po około miesiącu od zarażenia.

Drugą pod względem częstotliwości występowania chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Zarażenie również następuje wraz z wpuszczeniem do organizmu człowieka śliny kleszcza zawierającej wirus KZM. Początkowo choroba daje objawy grypopodobne takie jak gorączka, ból głowy i stawów. Leczenie objawowe najczęściej prowadzi do poradzenia sobie organizmu z wirusem, jednak w przypadku osłabionego układu odpornościowego wirus przedostaje się do centralnego układu nerwowego powodując zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, a co z tym idzie: porażenie kończyn, mięśni oddechowych, gardła, problemy z równowagą, trudności w mówieniu, a w konsekwencji nawet śmierć. Według badania prowadzonego przez Klinikę Neurologiczną Szpitala Helios w Pforzheim aż 30% osób, które przeszły ostrą klinicznie postać KZM zmarło podczas badań, a tylko 20% osób wróciło do pełni zdrowia. Niestety nie ma obecnie opracowanego leczenia Kleszczowego Zapalenia Mózgu – pozostaje jedynie leczenie objawowe. Dostępne jest szczepienie oraz warto stosować środki zapobiegające ugryzieniom – zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.


Wiemy już czego się boimy. Bez wątpienia nie chcemy mieć styczności z kleszczami. Warto więc dowiedzieć się co odstrasza kleszcze?

Kleszcze oczekują na ofiarę w wysokich trawach oraz krzewach na wysokości około 120cm. Wbrew powszechnemu mitowi nie skaczą na ofiarę z drzew. Kleszcz wyczuwa potencjalną ofiarę już z odległości około 20 metrów. Podczas gdy człowiek lub zwierzę ociera się o rośliny kleszcz zaczepia się o ciało lub ubrania, a następnie szuka miejsca, w którym mógłby żerować. Mając na uwadze wysokość na jakiej można spotkać kleszcza warto do lasu i na polany zakładać wysokie buty oraz długie spodnie. Nie zaszkodzi też bluza z długim rękawem. Po powrocie z miejsc, w których spodziewamy się kleszczy należy dokładnie obejrzeć ciało, włosy a także ubrania, na których może znajdować się kleszcz. Jest szansa, że nawet jeśli kleszcz zdążył się na nas złapać, nie zdążył jeszcze znaleźć odpowiedniego miejsca do ugryzienia.

""

MUGGA Skuteczne środki na kleszcze

turystyka.rp.pl

Oprócz odpowiedniej odzieży warto zaopatrzyć się w repelenty, które działając na układ nerwowy kleszczy nie pozwalają na namierzenie ofiary nawet jeśli jest blisko. Dzięki temu nawet gdy otrzemy się o roślinę, na której przebywa kleszcz – nie zostaniemy przez niego namierzeni.

Najbardziej znanymi preparatami na kleszcze i komary są środki ze składnikiem odstraszającym DEET. MUGGA z DEET działa na kleszcze od 2 do 12 godzin w zależności od stężenia DEET-u. Najdłużej dziać będzie środek na kleszcze MUGGA z 50% DEET przeznaczona dla osób dorosłych, najkrócej z kolei delikatna MUGGA dla dzieci 9,5% DEET. Mimo skuteczności DEET-u są jednak osoby, które z dystansem podchodzą do środka, który powstał w czasie II wolny światowej. Dla takich osób MUGGA wychodzi naprzeciw tworząc repelent na bazie składnika XXI wieku. MUGGA IKARYDYNA to preparat na kleszcze bez DEET-u, który skutecznie odstrasza pajęczaki i owady aż do 8 godzin po aplikacji. Polecany jest do stosowania u dzieci od 3 roku życia ale również dla osób dorosłych. Warto podkreślić, że nie pachnie tak intensywnie jak klasyczne odstraszacze, jest zdecydowanie delikatniejszy, a dzięki temu dużo chętniej stosowany przez dzieci i dorosłych, gdyż komary i kleszcze coraz częściej atakują nas w miejskiej przestrzeni. O ile na tropikalnych wyprawach, w lesie czy na grillu jesteśmy w stanie zaakceptować zapach repelentu, tak idąc do pracy, do sklepu czy na plac zabaw z dzieckiem nie chcemy czuć wokół siebie takiej woni.

Niniejsza porada nie stanowi źródła porady medycznej.

Oficjalny Sklep Marki MUGGA® Polska
www.MuggaSklep.pl
facebook.com/MuggaSklep

Materiał Promocyjny