Zamiejscowy oddział POT, powołany do promocji i obsługi Polskiego Bonu Turystycznego, przygotował projekt Certyfikacja Podmiotów Turystycznych, którego zadaniem jest wyróżnienie i promowanie obiektów i organizatorów turystycznych, świadczących usługi na wysokim poziomie i dbających o bezpieczeństwo podróżnych.

""

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Foto: turystyka.rp.pl

Projekt został podzielony na dwa działania. W pierwszym z nich, do którego można zgłaszać się jeszcze do końca maja 2021 r., przedsiębiorcy proszeni są o samodzielne potwierdzenie stosowania dobrych praktyk zgrupowanych w kilku kategoriach. Wśród nich znajdują się m.in. udogodnienia dla dzieci, współpraca pomiędzy podmiotami turystycznymi i pakiety usług, aktualizacja danych w bazie POT, sposób informowania i promowania bonu oraz przestrzeganie norm bezpiecznego wypoczynku, w tym zasad higieny, takich jak umieszczenie na terenie obiektu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk czy masek ochronnych dostępnych dla gości, dezynfekowanie pomieszczeń i sprzętu udostępnianego gościom, zapewnienie bezpiecznej odległości między pracownikami i gośćmi czy posiadanie i przestrzeganie procedur postępowania w razie podejrzenia, że osoba przebywająca w obiekcie jest zakażona koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT: Bon turystyczny ma przyszłość

W katalogu kryteriów dużo miejsca zajęły kwestie udogodnień dla rodzin z dziećmi, takich jak menu dziecięce, wyposażenie restauracji w foteliki do karmienia, dodatkowe wyposażenie (łóżeczka i przewijaki dla niemowląt), zabezpieczenia w pokojach czy atrakcje dla dzieci na świeżym powietrzu – ogród, plac lub kącik zabaw, boisko, zajęcia prowadzone przez animatorów czasu wolnego. Odrębną kategorię stanowi możliwość przyjmowania i zapewnienie udogodnień dla gości z niepełnosprawnościami.

Po autocertyfikacji opartej na deklaracjach właścicieli obiektów i organizatorów turystycznych przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej zaplanowali cykl wizyt monitoringowych i spotkań z przedsiębiorcami. Pierwsze z nich rozpoczęły się już w maju i potrwają do listopada tego roku. W pierwszych tygodniach maja prawo do Certyfikatu Dobrych Praktyk uzyskało już prawie 100 przedsiębiorców.

Po pierwszych wizytach i spotkaniach jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Katarzyna Kasia-Mucha, koordynator projektu Certyfikacja Podmiotów Turystycznych w oddziale zamiejscowym POT ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego. Przedsiębiorcy realizują program Polskiego Bonu Turystycznego i dobre praktyki na bardzo wysokim poziomie. Każdy z odwiedzonych przez nas dotychczas obiektów spełniał najważniejsze z przyjętych kryteriów i może gwarantować turystom spokojny i bezpieczny wypoczynek.

Przedsiębiorcy podkreślają, że udział w projekcie traktują jako szansę na odbudowę po bardzo trudnym dla nich okresie i chcą być jak najlepiej przygotowani na przyjęcie gości. W gronie pierwszych certyfikowanych obiektów znalazły się zarówno małe obiekty agroturystyczne i pensjonaty, jak i hotele z gwiazdkami czy biura podróży. Zależało nam, aby oferta miejsc bezpiecznego wypoczynku była jak najbardziej różnorodna i dostosowana do oczekiwań i potrzeb wszystkich beneficjentów, i tak właśnie jest. Jesteśmy przekonani, że na naszej mapie certyfikowanych obiektów turyści znajdą miejsca, które spełnią ich oczekiwania – dodaje koordynator projektu.

Miejsca wyróżnione certyfikatem można już dziś znaleźć na mapie dostępnej na stronie internetowej Polskiego Bonu Turystycznego bonturystyczny.gov.pl i na stronie projektu certyfikat.pot.gov.pl.

ZOBACZ TEŻ: Z bonem turystycznym po zdrowie

Turyści będą mogli rozpoznać je także po specjalnych oznaczeniach umieszczonych bezpośrednio w obiektach, na ich stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz katalogu dobrych praktyk i certyfikowanych obiektów, który zostanie wydany przez Polską Organizację Turystyczną po zakończeniu projektu.

Promowanie bezpiecznych podróży nie skończy się jednak wraz z zakończeniem projektu – zestaw wypracowanych narzędzi, praktyk i standardów bezpiecznego wypoczynku będzie służyć jako wzór do stworzenia wspólnych zasad dla całej branży i poszerzania bazy bezpiecznych obiektów w całej Polsce.

Materiał pochodzi z dodatku do „Rzeczpospolitej” „Bon turystyczny na każdą porę roku” (28.05.2021 r.) i powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

""

Foto: turystyka.rp.pl