Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

Trzy firmy przejęły skandynawski odział Thomasa Cooka, informuje koncern w oświadczeniu prasowym.

Publikacja: 30.10.2019 20:03

Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

Foto: AFP

Do skandynawskiego oddziału Thomasa Cooka, Grupy Ving, należeli touroperatorzy działający pod markami Ving, Spies, Tjäreborg i Thomas Cook Airlines. Mimo ogłoszenia upadłości przez brytyjski oddział Cooka firma działała nadal, jednocześnie szukała nabywcy. Udało jej się to bardzo szybko, bo już dzisiaj podpisano umowę.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki Thomas Cook chce działać od grudnia

Nowymi właścicielami zostały trzy fundusze: należąca do Pettera Stordalena i jego rodziny Strawberry Group, Altor Fund V i TDR Capital. Dwie pierwsze firmy objęły po 40 procent udziałów, a trzecia 20 procent. Cała działalność zostanie przeniesiona do nowej spółki. Chociaż obecnie działający touroperatorzy formalnie ogłoszą bankructwo, klienci nie odczują żadnych zmian.

""

Materiały prasowe

turystyka.rp.pl

– Jestem szczęśliwy, że Stordalen, Altor i TDR będą naszymi nowymi właścicielami – mówi prezes Grupy Ving Magnus Wikner. – Ich olbrzymie doświadczenie w branży i silna pozycja finansowa zapewnią nam stabilność i możliwość rozwoju. Dzięki transakcji pracę zachowa 2300 osób zatrudnionych w Grupie Ving. Chciałbym podziękować naszym wszystkim klientom, którzy w ostatnich tygodniach mocno nas wspierali. Wspólnie z nowymi właścicielami nadal będziemy mogli organizować ich najlepsze tygodnie w roku.

Petter Stordalen podkreśla, że kontynuacja działalności touroperatorów oznacza, że na wypoczynek wyjedzie 400 tysięcy ludzi, który już zarezerwowali wycieczki na jesień, zimę i lato w Vingu, Spiesie, Tjäreborgu i Globetrotterze. Harald Mix, partner w Altorze, przypomina że Ving może pochwalić się świetną rentownością, niestety wraz z upadkiem Cooka znalazła się w trudnej sytuacji. Tymczasem jest to lider rynku, który pozycję wypracował między innymi dzięki stworzeniu własnych konceptów hotelowych Sunwing i Sunprime, a także dzięki temu, że jako jeden z pierwszych przystosował się do nowych warunków biznesowych i postawił na sprzedaż internetową. Mix dodaje, że nowi właściciele przeprowadzą restrukturyzację firmy.

ZOBACZ: Hays Travel bierze sklepy Thomasa Cooka

Grupę Strawberry tworzy 11 spółek inwestujących w nieruchomości, finanse, hotele i sztukę. Altor głównie inwestuje w średnie firmy europejskie. Od powstania w 2003 roku powołał pięć funduszy, które dzisiaj mają wartość 8,3 miliarda euro. TDR Capital to fundusz kapitałowy, który zarządza kapitałem w wysokości 8 miliardów euro.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty