„Z uwagi na bezpieczeństwo i krytyczny stan sanitarny w kraju” stan wyjątkowy będzie obowiązywał od 28 kwietnia – głosi dekret opublikowany w nocy z poniedziałku na wtorek.

Stan wyjątkowy w Egipcie trwa i jest przedłużany co jakiś czas od kwietnia 2017 roku kiedy to w zamachach członków Państwa Islamskiego na kościoły koptyjskie w miastach Tanta i Aleksandrii zginęło 45 osób.

W Egipcie zanotowano łącznie 4 782 przypadki zakażeń koronawirusem, 337 osób zmarło.

Przepisy stanu wyjątkowego rozszerzają uprawnienia policji. Za złamanie jego zasad grozi więzienie. „Siły zbrojne i policja podejmą niezbędne środki w celu stawienia czoła zagrożeniom i finansowaniu terroryzmu, utrzymania bezpieczeństwa we wszystkich częściach kraju, ochrony własności publicznej i prywatnej oraz ratowania życia obywateli” – czytamy w tekście decyzji, cytowanej przez arabski portal See.news.

W ubiegłym tygodniu parlament ratyfikował poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym, dające prezydentowi nowe uprawnienia do walki z koronawirusem. Prezydent może teraz decydować o zamknięciu szkół, uniwersytetów, urzędów i podporządkowywaniu prywatnych klinik państwowym jednostkom zdrowia publicznego.