Premier o otwieraniu granic: Kraje zielone i pomarańczowe

– Być może wprowadzimy protokół zielony i pomarańczowy, czyli dla krajów, które uważamy za najbardziej bezpieczne i dla tych, które jeszcze takie nie są.

Publikacja: 06.06.2020 12:43

Premier o otwieraniu granic: Kraje zielone i pomarańczowe

Foto: Fot. Adobe Stock

Tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział w RMF FM na pytanie dziennikarza o otwieranie granic. Jak wcześniej ustaliła korespondentka tej stacji radiowej w Brukseli, Komisja Europejska oczekuje do 10 czerwca na deklarację Polski w sprawie zniesienia kontroli i kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju.

Taki podział, na zielone, pomarańczowe i czerwone kraje, ze względu na zaawansowanie epidemii, wprowadziło na przykład Ministerstwo Zdrowia Czech.

ZOBACZ TEŻ: Międzynarodowe loty od lipca?

Morawiecki potwierdził, co wczoraj ogłosił premier Litwy, że w najbliższych dniach otworzona zostanie granica z Litwą. Wyjaśnił, że decyzja zapadła podczas wczorajszej rozmowy z szefem litewskiego rządu. Trwają prace nad stworzeniem protokołu otwarcia.

Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły wcześniej granice między sobą. – Można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu kilku następnych dni – stwierdził Morawiecki w RMF FM.

CZYTAJ TEŻ: Premierze, nie chcemy protestować, chcemy rozmawiać

Potwierdził również, że trwają rozmowy o otwarciu granic z Czechami i Słowacją. Jak mówił, udostępnienie swobodnego przejazdu między krajami odbywa się na zasadzie wzajemności. – Te granice albo są otwarte, albo tam, gdzie my jeszcze się nie zdecydowaliśmy, to nasi partnerzy również trzymają podobne zasady – wyjaśniał.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty