Komisja rekomenduje państwom strefy Schengen przedłużenie do końca czerwca pozostawienie granic, stanowiących granice zewnętrzne tego obszaru, zamkniętych. Chodzi o to, żeby przyjazdy do Europy wiązały się z koniecznością przejścia kwarantanny. Wcześniejsze zalecenie Komisji Europejskiej obejmowało okres do 15 czerwca. Przedłużenie dotyczy więc dwóch tygodni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Branża lotnicza: Uwolnić fotele w samolotach!

Zarazem unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedziała dzisiaj w Brukseli, że ograniczenia w podróżowaniu miałyby być zniesione od 1 lipca. Komisja rekomenduje, by na początek zniknęły ograniczenia między strefą Schengen a Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem, Czarnogórą, Macedonią Północną i Serbią. Sytuacja epidemiczna tych krajów jest podobna bowiem lub nawet lepsza niż w niektórych państwach Wspólnoty.

Wcześniej komisja proponowała – jej rekomendacje nie są wiążące dla poszczególnych krajów, ale są wytycznymi, dzięki którym można skoordynować działania – żeby granice wewnątrz strefy Schengen otworzyć 15 czerwca. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polska zniesie kontrole na granicach w nocy z 12 na 13 czerwca, a od 16 czerwca zezwoli na ruch lotniczy międzynarodowy.

CZYTAJ TEŻ: Za dwa dni Polska otworzy granice przed krajami Unii Europejskiej