Przychody utracone w zeszłym roku były „ponad 11 razy większe niż straty odnotowane podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 r.” – stwierdziła w komunikacie Światowa Organizacja Turystyki (WTO), podaje AFP. Zdaniem organizacji zagrożonych jest od 100 do 120 milionów miejsc pracy w turystyce.

Liczba przyjazdów turystów zagranicznych spadła w zeszłym roku o miliard, czyli o 74 procent, w stosunku do roku 2019. Największy spadek odczuła Azja, pierwszy region, który odczuł wpływ koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Europejska branża turystyczna poleca w tym roku Chorwację

– Chociaż zrobiono wiele, aby umożliwić bezpieczne podróże międzynarodowe, jesteśmy świadomi, że kryzys jest daleki od zakończenia – mówi cytowany w komunikacie szef WTO Zurab Pololikashvili.

Chociaż oczekuje się, że wprowadzenie szczepionek przeciw Covid-19 „powoli znormalizuje podróże” w 2021 r., wiele krajów przywraca surowe ograniczenia w podróżowaniu – kwarantanny, obowiązkowe testy i całkowite zamknięcie granic. Dzieje się tak „ze względu na ewoluujący charakter pandemii”.

Ruch turystów przekraczających granice swych państw z wzrósł w 2019 roku o 4 procent, do 1,5 miliarda. Najczęściej odwiedzanym krajem była Francja, za nią plasują się Hiszpania i Stany Zjednoczone – podaje WTO.

Ruch turystyczny rósł do zeszłego roku nieprzerwanie od roku 2009, kiedy to światowy kryzys gospodarczy doprowadził do spadku o 4 procent, licząc rok do roku.

WTO podaje, że ​​większość ekspertów nie przewiduje powrotu aktywności turystów do poziomu sprzed pandemii przed 2023 rokiem.

ZOBACZ TEŻ: Eksperci: W 2023 roku turystyka znowu zacznie bić rekordy