Wielka Brytania – potrójne testowanie wracających. Drastyczne kary

Potrójne testowanie plus obowiązkowa izolacja i kary do 10 lat więzienia – Wielka Brytania zaostrza zasady dla wjeżdżających z niektórych krajów.

Publikacja: 09.02.2021 22:47

Wielka Brytania – potrójne testowanie wracających. Drastyczne kary

Foto: Fot. AFP

– Mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy wracają z krajów z czerwonej listy (33 kraje, w t od Angoli, przez Brazylia, Portugalia – red) będą musieli odbyć kwarantannę w wyznaczonym pokoju hotelowym przez 10 dni od momentu przyjazdu – zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w parlamencie.
Podróżny będzie zobowiązany do zarezerwowania hotelu przez internet. Za pobyt w nim, transport i badania zapłaci 1750 funtów.
Po przekroczeniu granicy podróżni z czerwonych państw będą przewożeni do wyznaczonych hoteli. Rząd podpisał umowę z 16 hotelami, które mają w sumie do tego celu 4600 pokojów.

Od poniedziałku wszyscy podróżni będą musieli także przejść dodatkowe testy PCR – drugiego i ósmego dnia kwarantanny. Nadal obowiązkowe jest przedstawienie ujemnego testu przed przekroczeniem granicy.

– Przewoźnicy będą mieli obowiązek upewnić się, że pasażerowie podpisali się pod nowymi ustaleniami przed podróżą. Będą karani grzywną, jeśli tego nie zrobią, a my będziemy wprowadzać surowe kary dla osób, które się nie zastosują – zapowiedział minister.

Jak dodał, kara to 1000 funtów za zlekceważenie obowiązku poddania się pierwszemu testowi i 2000 funtów za niepoddanie się drugiemu badaniu. Do tego automatycznie do 14 dni będzie przedłużona mu kwarantanna. Z kolei za samo unikanie izolacji grozi 5000-10 000 funtów kary.

– Każdy, kto skłamie w formularzu i spróbuje zataić, że był w kraju znajdującym się na czerwonej liście w ciągu 10 dni przed przyjazdem, będzie podlegał karze więzienia do 10 lat – zapowiedział Hancock.

Władze Szkocji ustawiły poprzeczkę jeszcze wyżej – nakazały kwarantannę każdemu podróżnemu przybywającemu z zagranicy. Wskazały im sześć hoteli w Glasgow, Edynburgu i Aberdeen.

Wszystkie te starania, jak podkreślał Hancock, mają służyć powstrzymaniu przeniknięcia do kraju nowych mutacji koronawirusa, które okazują się bardziej zaraźliwe, a być może także odporniejsze na szczepionkę.

Przed zaostrzeniem warunków wjazdu wystarczyło okazanie negatywnego wyniku testu, zrobionego nie dalej niż trzy dni przed stawieniem się na lotnisku czy w porcie.

Pozostało 100% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży