Premier: Paszport covidowy? Być może nie uda nam się od niego odejść

– W Unii Europejskiej dyskutowane są różne pomysły, które mogą być dla naszych obywateli uciążliwe i od których być może nie będziemy mogli odejść ze względu na to, że będą narzucone przez inne państwa

Publikacja: 28.04.2021 16:56

Premier: Paszport covidowy? Być może nie uda nam się od niego odejść

Foto: Premier przyznał, że polski rząd jeszcze nie podjął decyzji, czy poprze paszport covidowy. Fot. KPRM

Tak premier Mateusz Morawiecki odpowiadał podczas dzisiejszej konferencji na pytanie, czy rząd rozważa wprowadzenie przywilejów dla osób zaszczepionych na covid-19.

– Rada Medyczna i rządowy zespół walki z covid-19 opracowują aktualnie dodatkowe mechanizmy, które mają skłonić do jak najszerszej akcji szczepień – odparł premier.

ZOBACZ TEŻ: Cypr zwalnia zaszczepionych z testów PCR

– Dodatkowo w ramach Unii Europejskiej dyskutowane są różne pomysły, które mogą być dla naszych obywateli uciążliwe i od których być może nie będziemy mogli odejść ze względu na to, że będą narzucone przez inne państwa, takie jak np. możliwość wejścia na pokład samolotu lub pociągu lub wjazdu do jakiegoś państwa lub skorzystania z obiektu hotelowego w innym państwie tylko z ważnym szczepieniem lub jakimś innym dokumentem, który poświadcza brak ryzyka lub zminimalizowane ryzyko zakażenia innych ludzi – rozwinął.

– Po naszej stronie ostatecznych decyzji jeszcze nie ma – skwitował Morawiecki.

CZYTAJ TEŻ:  Grecja: Do 15 maja restrykcje zostają, potem poluzujemy podróżowanie

Komisja Europejska opracowała już zasady działania tak zwanego zielonego certyfikatu, mającego ułatwić podróżowanie Europejczykom, którzy są zaszczepieni, mają status ozdrowieńców lub mogą okazać negatywny wynik testu na covid-19. Państwa, dla których turystyka jest ważną częścią gospodarki, jak Grecja, Chorwacja czy Hiszpania naciskają, żeby najpóźniej od czerwca ten tak zwany paszport szczepień wszedł w życie. Dzisiaj też odbyła się na ten temat debata w Parlamencie Europejskim (Komisja Europejska ostrzega: Europie grozi wiele zielonych certyfikatów).
Pozostało 100% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży