Grecja zapowiedziała, że będzie rozdawać młodym mieszkańcom kraju bony o wartości 150 euro, by w ten sposób zachęcić ich do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. Premier Kyriakos Mitsotakis przedstawił na posiedzeniu rządu tzw. „paszport wolności” i zapowiedział, że mógłby on wejść w życie pod koniec lipca – pisze portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Chodzi o kartę, którą będzie można płacić w podróży – między innymi za bilety na promy, wynajęcie samochodu, noclegi, bilety do muzeów i stanowisk archeologicznych. Otrzymaliby ją Grecy w wieku od 18 do 25 lat pod warunkiem, że się zaszczepią. Dodatkowo, przez miesiąc nie płaciliby za internet w swoich telefonach.

Mitsotakis tłumaczy, że „paszport wolności” miałby być dowodem wdzięczności dla młodych, którzy przez wiele miesięcy stosowali się do ograniczeń i szanowali wytyczne, co z pewnością negatywnie wpłynęło na ich życie towarzyskie.

Podkreślił też, że w obliczu rozprzestrzeniającego się wariantu delta koronawirusa, jest szczególnie ważne, by ludzie się szczepili, szczególnie młodzi, którzy są szczególnie mobilni. Im bardziej będą chronieni, tym łatwiej będzie ograniczyć transmisję wirusa.

Minister turystyki Harry Teocharis dodał, że inicjatywa jest „zaproszeniem do powrotu do normalności”.

Zainteresowani programem – chodzi o urodzonych w latach 1996-2003 – mogą zgłaszać się na stronie internetowej www.gov.gr dzień po przyjęciu szczepionki. W formularzu rejestracyjnym będą musieli podać numer ubezpieczenia społecznego.

Premier podkreśla, że projekt przysłuży się młodzieży, gospodarce i całemu społeczeństwu.

Ponadto 15 lipca ma zacząć działać pakiet przywilejów dla zaszczepionych. Będzie między innymi polegać na wprowadzeniu stref dla zaszczepionych w obiektach rozrywkowych (kina, teatry), sportowych i gastronomicznych.