Jednym z kierunków, które skorzystają na tym jest Turcja. Brytyjski rząd przesunął bowiem Turcję z czerwonej listy krajów szczególnie zainfekowanych na listę pomarańczową (od 22 października), co oznacza, że osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały po powrocie z tego kraju odbywać kwarantanny domowej. Już to spowodowało, że linie lotnicze wznowiły rejsy na Riwierę Turecką i Egejską - pisze brytyjski portal branży turystycznej Travel Weekly.

Przykładem może być Jet2, który zacznie latać do Turcji 23 września – jak twierdzi przewoźnik, sprzedaż biletów już wzrosła o ponad 250 procent.

Kolejną zmianą wprowadzoną przez Brytyjczyków jest zniesienie podziału krajów na zielone, pomarańczowe i czerwone – od 4 października zostanie tylko czerwona. Osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały wykonywać testu PCR przed wylotem do Anglii, a następnie ósmego dnia pobytu, ale w dalszym ciągu mają obowiązek zrobić go najpóźniej drugiego dnia po przylocie. Przed podróżą badanie to trzeba zarezerwować i opłacić.

Zmiana na rynku brytyjskim jest na tyle korzystna, że firmy turystyczne powiększają programy na październik. Na przykład EasyJet dokłada 51 tysięcy miejsc – głównie do Hiszpanii (Alicante i Majorka), Portugalii (Faro) i do Turcji (Dalaman i Antalya).

Przewoźnik informuje też o wzroście zainteresowania kierunkami narciarskimi na zimę – będzie oferował ponad milion miejsc do Genewy, Grenoble, Lyonu, Salzburga, Turynu i Innsbrucku.

TUI poinformował z kolei, że jeszcze analizuje sytuację i podejmie decyzję odnośnie do programu w najbliższych dniach.

W portalu porównującym ceny, TravelSupermarket, liczba wyszukań ofert do Turcji wzrosła przez weekend o tysiąc procent, można było też zaobserwować spadek cen. Firma notuje również spore zainteresowanie ofertami city breaków w miastach europejskich.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone otwierają granice. Wjazd pod trzema warunkami

Na zmiany zareagował także Corendon Airlines, który zapowiedział, że powiększy program lotów do Turcji na kolejne lato. W lecie 2022 roku ma oferować pół miliona miejsc w samolotach z Wielkiej Brytanii. W rozkładzie pojawiły się nowe trasy – z Londynu Gatwick i Manchesteru do Bodrum, a także z Glasgow, Newcastle i Birmingham do Antalyi i Dalamanu. Linia będzie też latać codziennie z Londynu Gatwick do Antalyi i na Kretę i Rodos. Na te dwie wyspy będzie można podróżować też każdego dnia z Manchesteru. W sumie w sezonie Lato 2022 w rozkładzie znajdzie się 45 lotów na 16 trasach.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje HORYZONTY, sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ