Rządowa dotacja utwierdzi monopol na kolei

Fot. Roman Bosiacki

Intercity dostanie w najbliższych dziesięciu latach od rządu 19,5 mld złotych dofinansowania na przejazdy pociągów TLK i IC, które z założenia nie przynoszą zysków. Eksperci ostrzegają, że to uniemożliwi wejście na rynek dalekobieżnych połączeń konkurencji.

Obecna umowa z PKP Intercity miała się skończyć w 2021 r. Kolejna przedłuży monopol tej firmy. Kursowanie dotowanych pociągów Intercity na głównych liniach pozwala Urzędowi Transportu Kolejowego (UTK) zablokować wjazd konkurencyjnych przewoźników. Na plany wsparcia polskiego przewoźnika zareagowała w czwartek organizacja zrzeszająca prywatnych przewoźników kolejowych z Europy AllRail. „Tam, gdzie w Europie nastąpiło otwarcie rynku kolejowego, nastąpił wzrost innowacyjności, jakości usług, spadły ceny, zmniejszyły się dotacje, wzrósł udział kolei w transporcie pasażerskim” – przypomina w oświadczeniu AllRail.

– Jeżeli pewien segment transportu wymaga dotowania, to należy robić to efektywnie, poprzez przetargi, wybierając najtańszego przewoźnika – komentuje ekspert Instytutu Sobieskiego Michał Beim.

– Intercity dowodzi, że w 2029 r. będzie jeździło dwa razy więcej pociągów, liczba pasażerów podwoi się, a wszystko będzie kosztowało cztery razy więcej. Owszem, inwestycje muszą kosztować, ale efekt nie może być tak mizerny – dodaje prezes Fundacji ProKolej Jakub Majewski.

Konkurencja na torach pozwoliłaby obniżyć ceny. Na polski rynek ma chrapkę czeski Leo Express. Uważa, że dla Intercity byłby poważną konkurencją. – Będziemy jeździć taniej niż PKP – twierdzi dyrektor Leo Express Polska Juraj Andrejka. O ile taniej, pokazuje przykład czeskiego ekspresu kursującego między Pragą a Ostrawą, czyli na trasie porównywalnej długością do odcinka Warszawa – Kraków. Na bilet w klasie ekonomicznej wystarczy 30-60 złotych.

CZYTAJ: Autokary odbierają pasażerów kolei

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Chopina ma nowe poczekalnie

Lotnisko Chopina uruchomiło cztery poczekalnie wylotowe dla pasażerów udających się do krajów spoza strefy ...

Płoną zbocza Wezuwiusza

Od kilku dni na południu Włoch płoną lasy. Krytyczna sytuacja panuje na zboczach Wezuwiusza, ...

Ryanair ogłosił rozkład lotów na zimę z Modlina

Zimowy rozkład lotów Ryanaira z lotniska w Modlinie liczy 34 trasy, w tym jedną ...

Wrocław – pięć nowych kierunków czarterowych na lato

W letniej siatce wrocławskiego lotniska znalazło się pięć nowych kierunków czarterowych – Olbia, Kalabria, ...

Madryt: Kanary nie powinny akceptować testów antygenowych

Rada Stanu doradzająca rządowi Hiszpanii kwestionuje dekret Kanarów, na podstawie którego podróżujący na archipelag ...

Rząd: Kwarantanna dla wjeżdżających do Polski „do odwołania”

Do odwołania ma obowiązywać przepis, na podstawie którego osoby przekraczające polską granicę są kierowane ...