Rządowa dotacja utwierdzi monopol na kolei

Fot. Roman Bosiacki

Intercity dostanie w najbliższych dziesięciu latach od rządu 19,5 mld złotych dofinansowania na przejazdy pociągów TLK i IC, które z założenia nie przynoszą zysków. Eksperci ostrzegają, że to uniemożliwi wejście na rynek dalekobieżnych połączeń konkurencji.

Obecna umowa z PKP Intercity miała się skończyć w 2021 r. Kolejna przedłuży monopol tej firmy. Kursowanie dotowanych pociągów Intercity na głównych liniach pozwala Urzędowi Transportu Kolejowego (UTK) zablokować wjazd konkurencyjnych przewoźników. Na plany wsparcia polskiego przewoźnika zareagowała w czwartek organizacja zrzeszająca prywatnych przewoźników kolejowych z Europy AllRail. „Tam, gdzie w Europie nastąpiło otwarcie rynku kolejowego, nastąpił wzrost innowacyjności, jakości usług, spadły ceny, zmniejszyły się dotacje, wzrósł udział kolei w transporcie pasażerskim” – przypomina w oświadczeniu AllRail.

– Jeżeli pewien segment transportu wymaga dotowania, to należy robić to efektywnie, poprzez przetargi, wybierając najtańszego przewoźnika – komentuje ekspert Instytutu Sobieskiego Michał Beim.

– Intercity dowodzi, że w 2029 r. będzie jeździło dwa razy więcej pociągów, liczba pasażerów podwoi się, a wszystko będzie kosztowało cztery razy więcej. Owszem, inwestycje muszą kosztować, ale efekt nie może być tak mizerny – dodaje prezes Fundacji ProKolej Jakub Majewski.

Konkurencja na torach pozwoliłaby obniżyć ceny. Na polski rynek ma chrapkę czeski Leo Express. Uważa, że dla Intercity byłby poważną konkurencją. – Będziemy jeździć taniej niż PKP – twierdzi dyrektor Leo Express Polska Juraj Andrejka. O ile taniej, pokazuje przykład czeskiego ekspresu kursującego między Pragą a Ostrawą, czyli na trasie porównywalnej długością do odcinka Warszawa – Kraków. Na bilet w klasie ekonomicznej wystarczy 30-60 złotych.

CZYTAJ: Autokary odbierają pasażerów kolei

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na wsi najlepiej – rusza druga odsłona konkursu

Do 20 lipca Polska Organizacja Turystyczna czeka na zgłoszenia do konkursu „Na wsi najlepiej ...

Wypiekanie pizzy na liście UNESCO?

Dwa miliony podpisów zebrano we Włoszech pod deklaracją wsparcia dla zabiegów o to, aby ...

Betlej: Prawie dwa miliony sprzedanych wycieczek

W tym roku biura podróży sprzedały już 1,85 miliona wyjazdów. To wynik lepszy niż ...

Japan Airlines rozda za darmo bilety

Japan Airlines, japońskie narodowe linie lotnicze, rozdadzą 50 tysięcy dwuosobowych biletów na swoje loty. ...

POT: Promujemy się na targach IMEX

Piętnaście biur podróży, hoteli i biur odpowiedzialnych za promowanie swoich miast w organizowaniu konferencji ...

Air Transport Award dla Wizz Aira

W tegorocznej odsłonie konkursu branżowego Air Transport Awards linią lotniczą roku został węgierski Wizz ...