Linie lotnicze odpowiadają za oparzenie kawą

Fot. Adobe Stock

Przewoźnik lotniczy ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane przewróceniem się kubka z gorącą kawą w samolocie – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczyła roszczeń dziewczynki, która domaga się od austriackiego przewoźnika lotniczego zadośćuczynienia i odszkodowania za oparzenia. Na pokładzie samolotu lecącego z hiszpańskiej Palmy de Mallorca do Wiednia poparzyła ją gorąca kawa, którą podano jej ojcu w kubku postawionym na rozkładanym stoliku na oparciu fotela przed nim. Kubek z nieznanych przyczyn się przewrócił.

Przewoźnik lotniczy twierdził, że nie ponosi odpowiedzialności za to zdarzenie, gdyż nie doszło do wypadku w rozumieniu Konwencji montrealskiej, regulującej odpowiedzialność przewoźników lotniczych z tytułu wypadków. Jego zdaniem warunkiem uznania danego zdarzenia za wypadek jest zmaterializowanie się ryzyka typowego dla przewozów lotniczych, co nie miało miejsca. Nie można było bowiem ustalić, czy kubek z kawą przewrócił się w związku z wadliwością rozkładanego stolika, czy też na skutek wibracji samolotu.

Austriacki Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE o wyjaśnienie pojęcia „wypadku” w rozumieniu Konwencji montrealskiej, która nie zawiera jego definicji.

Trybunał Sprawiedliwości (wyrok w sprawie C-532/18 Niki Luftfahrt) odpowiedział, że rozpatrywane pojęcie „wypadku” obejmuje wszystkie sytuacje mające miejsce na pokładzie statku powietrznego, w których przedmiot wykorzystywany w serwisie pokładowym spowodował uszkodzenie ciała pasażera, bez konieczności ustalenia, czy owe sytuacje są wynikiem ryzyka typowego dla przewozów lotniczych.

CZYTAJ TEŻ: Stewardesa Ryanaira jak sprzedawczyni

Mogą Ci się również spodobać

Ratingi 2017: Ile można zarobić na turyście

Itaka, Rainbow i Grecos Holiday to biura podróży, które mają niskie ceny, a mimo ...

W Gliwicach stanęło miasto z piernika

W gliwickim Kolejkowie, które na co dzień prezentuje największą w Polsce wystawę makiet kolejowych, ...

Traveldata: Słaby złoty osłabia biura podróży

Po kilku tygodniach, kiedy to Grecja przewodziła kierunkom, które podrożały najbardziej, licząc rok do ...

Nie żyje właściciel największej sieci hotelowej świata

Barron Hilton, człowiek, który zbudował największą sieć hotelową na świecie, nie żyje. Miał 91 ...

Meininger otwiera pierwszy hotel w Polsce

Na polski rynek hotelarski wkroczył nowy gracz – niemiecka grupa Meininger Hotels podpisała umowę ...

Rząd Tajlandii chce dać pieniądze na podróże

Tajlandzkie Ministerstwo Turystyki i Sportu chce rozdać obywatelom prawie 160 milionów dolarów. Ma to ...