Odwołany lot – polska codzienność

Fot. materiały prasowe

W 2019 roku nie było w Polsce dnia bez odwołanego lotu. W sumie anulowanych zostało prawie 1,3 tysiąca lotów.

W ubiegłym roku w Polsce zakłócenia (co najmniej 15-minutowe opóźnienia lub anulacje) dotknęły ponad 40,4 tysiąca rejsów – podaje w podsumowaniu ubiegłego roku firma AirHelp, specjalizująca się w uzyskiwaniu odszkodowań za opóźnione i odwołane loty. Prawie 1,3 tysiąca lotów zostało odwołanych, co przełożyło się na „przygnębiającą średnią” ponad trzech anulowanych lotów dziennie. Autorzy podsumowania podkreślają, że zakłóconych rejsów było więcej niż w 2018 roku.

Przyczyną opóźnień i anulacji były między innymi strajki pracowników Ryanaira i Lufthansy oraz bankructwa przewoźników – wskazuje AirHelp. Pokrzyżowały one plany ponad 4,3 miliona podróżnych.

CZYTAJ TEŻ: Samoloty w Europie spóźnione o 15 milionów minut

Komunikat o zakłóceniu lotu najczęściej słyszeli podróżujący z Warszawy do Krakowa – tylko 65 procent rejsów przewoźnicy zrealizowali zgodnie z planem. Na trasach międzynarodowych najwięcej zakłóceń dotknęło pasażerów podróżujących z Warszawy do Amsterdamu. Z kolei najwięcej anulowanych lotów – 53 – odnotowano na trasie z warszawskiego Lotniska Chopina do portu lotniczego Praga im. Václava Havla. Rejs o zakończyło czasie 76 procent samolotów latających między tymi lotniskami.

Listę linii lotniczych z największą liczbą zakłóconych odlotów z Polski i przynajmniej 50 zrealizowanymi rejsami otwiera LOT. Według danych zebranych przez AirHelp od 1 stycznia do 26 grudnia 2019 roku przewoźnik ten miał 20,4 tysiąca opóźnionych odlotów, 700 odwołanych rejsów, prawie 2 miliony poszkodowanych z tego tytułu pasażerów i 72-procentową punktualność. W pierwszej piątce znalazły się też Ryanair, Lufthansa, Wizz Air i EasyJet.

Linia lotnicza Liczba opóźnionych odlotów* Liczba odwołanych odlotów Liczba poszkodowanych pasażerów** Współczynnik punktualności***
Polskie Linie Lotnicze LOT 20 400 700 1 974 200 72 procent
Ryanair 6 000 50 925 500 76 procent
Lufthansa 2 700 200 227 900 79 procent
Wizz Air 2 600 40 378 600 87 procent
EasyJet 900 10 101 000 73 procent

Źródło: AirHelp

* Liczba odlotów opóźnionych ponad 15 minut; ** Suma pasażerów, którzy doświadczyli zakłóceń lotów; *** Suma lotów, które do miejsca docelowego dotarły zgodnie z rozkładem, wyrażona procentowo 

ZOBACZ TAKŻE: Samolot zamiast odszkodowania za spóźnienie

– Najniższy współczynnik punktualności miały rejsy, których było w ciągu roku stosunkowo niewiele, na przykład letnie do krajów turystycznych – mówi Marta Koziarz z AirHelp, cytowana w komunikacie. – Jeśli weźmiemy pod uwagę częstsze połączenia, sporo opóźnień miały rejsy transatlantyckie – na przykład z Warszawy do Nowego Jorku i Chicago. Rzadko jednak były to opóźnienia powyżej trzech godzin i tylko kilka razy odwołano te rejsy – dodaje.

Wśród tras, na których odbyło się co najmniej 300 rejsów, najniższy współczynnik punktualności miała ta z Lotniska Chopina do Erywania – tylko 25 procent (dane za okres 1 stycznia – 26 grudnia 2019 roku). Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły trasy z Warszawy do Nowego Jorku, Chicago, Lizbony i Larnaki.

Lotnisko wylotu Lotnisko docelowe Liczba lotów Współczynnik punktualności*
Lotnisko Chopina (WAW) Erywań (EVN) 320 25 procent
Lotnisko Chopina (WAW) Nowy Jork (JFK) 430 28 procent
Lotnisko Chopina (WAW) Chicago (ORD) 440 33 procent
Lotnisko Chopina (WAW) Lizbona (LIS) 450 39 procent
Lotnisko Chopina (WAW) Larnaka (LCA) 410 41 procent

Źródło: AirHelp

*Suma lotów, które do miejsca docelowego dotarły zgodnie z rozkładem, wyrażona procentowo

W 2019 roku najczęstszymi międzynarodowymi połączeniami z polskich lotnisk były Warszawa-Frankfurt i Warszawa-Praga. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy samoloty latały na każdej z tych tras ponad 2,4 tysiąca razy. Więcej niż 2 tysiące rejsów odbyło się także pomiędzy stolicą Polski a Wiedniem, Paryżem, Amsterdamem, Monachium i Budapesztem. W kraju natomiast najwięcej samolotów kursowało między Warszawą a Krakowem – ponad 2,5 tysiąca, Wrocławiem – ponad 2,1 tysiąca i Gdańskiem – ponad 2 tysiące.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Exim Tours poleci do Zadaru w Chorwacji

Oferta będzie dostępna w formie pakietów dynamicznych od 22 kwietnia do 31 października Jak ...

Japonia zamknięta dla podróżnych ze 129 państw świata

Japoński rząd poinformował, że wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa zakazy wjazdu osób z ...

Betlej: Ożywienie w biurach podróży wróci przed latem

W związku z koronawirusem i słabymi efektami starań rządu o pobudzenie konsumpcji, w sprzedaży ...

Santa Barbara zagrożona przez ogień

Już ponad 900 budynków w Kalifornii strawił pożar oceniany jako jeden z największych w ...

Ambasadorowie wracają do Tanzanii i Senegalu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydatów na ambasadorów w Tanzanii i Senegalu. ...

Organizacje branżowe: Nie lekceważmy koronawirusa

Odmrażamy turystykę, dostaliśmy kredyt zaufania, nie lekceważmy groźby powrotu koronawirusa – apelują wspólnie do ...