Condor dostanie rządową pożyczkę

Fot. Bloomberg

Po fiasku transakcji z Polską Grupą Lotniczą na ratunek Condorowi przyjdzie państwo niemieckie – informuje agencja DPA.

Niemieckie państwo zamierza kolejny raz uchronić linie lotnicze Condor przed upadkiem. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł rządowych, na jakie powołuje się dziś agencja DPA, kwota pożyczki dla przewoźnika ma zostać zwiększona z 380 milionów euro do 550 milionów euro. Szczegóły tego planu muszą jeszcze zostać uzgodnione. Na pomoc publiczną dla Condora zgodę musi też wydać Komisja Europejska.

CZYTAJ TEŻ: Polacy nie kupią niemieckiego Condora

Nowy plan ratunkowy dla Condora stał się konieczny po tym, jak w poniedziałek wielkanocny Polska Grupa Lotnicza, właściciel LOT-u, wycofała się z uzgodnionego już w styczniu przejęcia niemieckich linii wakacyjnych. Przejęcie przez PGL miało umożliwić Condorowi spłatę 380 milionów euro pożyczki ratunkowej, zaciągniętej we wrześniu w państwowym banku KFW po tym, jak przewoźnik ten popadł w kłopoty po ubiegłorocznym bankructwie swego właściciela, biura turystycznego Thomas Cook.

Fiasko transakcji z PGL to konsekwencja pandemii koronawirusa, która praktycznie uziemiła ruch lotniczy na świecie. LOT prawdopodobnie będzie sam potrzebował pomocy państwa – zauważa DPA. Agencja dodaje, że polski holding zarzuca także Condorowi niedopełnienie warunków umownych. Niemiecki przewoźnik odrzuca te sugestie i bada, czy może dochodzić kar umownych od PGL za odstąpienie od transakcji.

Zgodnie z nowym planem ratunkowym Condor trafi prawdopodobnie pod zarząd powierniczy do czasu znalezienia nowego inwestora. Branżowe media spekulują, że Condor ostatecznie może trafić do Lufthansy, która już wiosną 2019 roku sygnalizowała zainteresowanie zakupem linii wakacyjnych, ale musiała je wówczas porzucić ze względu na przepisy antymonopolowe. Zdaniem komentatorów kryzysowa sytuacja w lotnictwie po pandemii koronawirusa może jednak spowodować rozluźnienie przepisów antymonopolowych.

ZOBACZ TAKŻE: Są nowi chętni na Condora

Condor zatrudnia ponad 4 tysiące pracowników, a jego flota liczy ponad 50 samolotów. W minionych miesiącach przeszedł restrukturyzację. Ograniczono m.in. zatrudnienie w administracji i renegocjowano układy zbiorowe. W minionych tygodniach maszyny Condora uczestniczyły w ewakuacji niemieckich obywateli, którzy utknęli za granicą w związku z pandemią, oraz organizacji mostu powietrznego, dzięki któremu do Niemiec sprowadzani są pracownicy sezonowi. Wykorzystano je też w transportach odzieży ochronnej i sprzętu medycznego z zagranicy do Niemiec.
Po wycofaniu się PGL z zakupu niemieckich linii niemieckie związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego apelowały o zaangażowanie państwa w ratowanie przewoźnika.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TFG: Coś drgnęło w wycieczkach

W maju biura podróży sprzedały 80 tysięcy wycieczek. To dużo czy mało? Zależy, jak ...

TT Warsaw – blogerzy opowiedzą o Skanii

O podróżowaniu kamperem i motocyklem, smakach regionu, turystyce filmowej i fice – szwedzkiej przerwie ...

GUS: Polacy więcej podróżują, częściej też goszczą obcokrajowców

Polacy w zeszłym roku wyjeżdżali 68,7 miliona razy. W tym 55,2 miliona to były ...

Neckermann Polska odwołuje część wylotów

Biuro podróży Neckermann Polska „mając na uwadze dobro klientów” odwołuje wszystkie środowe wyloty i ...

Polacy nie wierzą w wakacje

Co dziesiąty Polak odwołał już letnie wakacje, a co trzeci jeszcze czeka na rozwój ...

Dolny Śląsk zachęca do przyjazdu i szykuje vouchery

Dolnośląska Organizacja Turystyczna i tamtejszy urząd marszałkowski voucherami zachęcają turystów do odwiedzania Dolnego Śląska. ...