Bardzo dobry rok lotniska we Wrocławiu

Fot. materiały prasowe

W 2019 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 3,5 miliona podróżnych, o prawie 200 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Największy wzrost – 11,4 procent – odnotowali przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych – podaje Port Lotniczy Wrocław w komunikacie podsumowującym ubiegły rok. Z ich oferty skorzystało w sumie ponad 800 tysięcy podróżnych.

Najpopularniejszymi pod względem liczby pasażerów okazały się połączenia do Frankfurtu i Monachium obsługiwane przez Lufthansę oraz na główne lotnisko Paryża Air France’u. Dużym powodzeniem cieszyło się również połączenie do Amsterdamu uruchomione w maju przez KLM.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko we Wrocławiu: Nowy rekord już pewny

– To połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę, doskonale wpisując się w oczekiwania pasażerów. Mamy bezpośrednie rejsy do największych portów przesiadkowych w Europie, co ułatwia planowanie również dalszych, transkontynentalnych podróży z Wrocławia – mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś, cytowany w komunikacie. Kolejne takie połączenie – na lotnislo Oslo-Gardermoen – uruchomi 30 marca Norwegian.

Największy udział w ruchu pasażerskim miały tanie linie lotnicze. Obsłużyły one w ubiegłym roku prawie 2,2 miliona podróżnych, o prawie 3 procent więcej w porównaniu z 2018 rokiem. W ich samolotach zajętych było średnio 90 procent miejsc. Od sezonu letniego 2020 w siatce wrocławskiego lotniska pojawią się trzy nowe połączenia tanich linii: Zaporoże na Ukrainie, Cagliari na Sardynii i Zadar w Chorwacji, a już w lutym do rozkładu wrócą rejsy do Bari w południowych Włoszech.

Na wakacje z biurem podróży wybrały się 542 tysiące podróżnych, o 11,5 procent więcej niż w 2018 roku. – To duży sukces, osiągnięty wbrew obecnym rynkowym trendom – mówi menedżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław Michał Kozak. – Złożyło się nań kilka czynników: rosnąca oferta TUI, stabilna oferta Itaki, zwiększenie liczby rejsów i wydłużenie czarterowego sezonu zimowego, bogatsza oferta wycieczek do cieszącej się wielką popularnością Turcji oraz atrakcyjne kierunki egzotyczne, w tym przede wszystkim Zanzibar i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wylicza.

ZOBACZ TAKŻE: Chatbot na wrocławskim lotnisku już działa

Wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku lotnisko wymienia uruchomienie w marcu chatbota, czyli wirtualnego asystenta podróżnych, debiut „globalnego potentata” KLM-u i otwarcie przezeń połączenia do Amsterdamu oraz obsłużenie w grudniu 20-milionowego pasażera, licząc od otwarcia obecnego terminalu w marcu 2012 roku. Z kolei lipiec okazał się najlepszym miesiącem w historii lotniska z prawie 388 tysiącami obsłużonych pasażerów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwedzi zwiększają kontrole przyjezdnych

Rząd Szwecji chce wprowadzić na szwedzkich punktach granicznych możliwość większej kontroli obywateli Unii Europejskiej ...

Polonus przed wakacjami powiększa flotę

PKS Polonus zwiększył tabor o pięć nowych autobusów marki Scania Touring i trzy używane ...

Tajemnica, urzekająca Rumunia: oto mało znane miasta warte odwiedzenia

Rumunia z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów. Lokalni ...

Dlaczego linie nie chcą mediować z klientami?

Pasażerowie nie wiedzą, że spory z przewoźnikami mogą rozstrzygać polubownie. Linie lotnicze niechętnie zaś ...

Turcja chce więcej turystów kwalifikowanych

Więcej pieniędzy na promocję i lepsze wykorzystanie nowoczesnych form reklamy – zapowiada minister turystyki ...

Paweł Niewiadomski prezesem europejskich touroperatorów

Podczas obrad w Kuala Lumpur w Malezji Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej ...