Japończycy deklarują, że pomogą w budowie CPK

Fot. Behrouz MEHRI / POOL / AFP

Przedstawiciele japońskiego rządu zapewnili premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio, że są zainteresowani  udziałem w roli konsultanta przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Do rozmów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego doszło przy okazji wizyty premiera Morawieckiego w Japonii, w której biorą też udział przedstawiciele spółki CPK. Już na 22 stycznia zaplanowany jest kolejny etap „dialogu technicznego” CPK z lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego.

– We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii i dostęp do wiedzy z zakresu organizowania i zarządzania dużymi projektami – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. – Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju.

Narita jest jednym z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie. Jest kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK. Przedstawiciele tego portu byli już w Polsce w grudniu 2019 roku.

Podczas wizyty w Japonii Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkali się również z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych, ale również wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce kolei dużych prędkości, które mają być elementem CPK. Wiceszef ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj chętnie weźmie udział w realizacji CPK.

To już kolejna w ciągu ostatnich dni inicjatywa międzynarodowa CPK. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach programu wspierania reform strukturalnych przyznała spółce 3 mln złotych dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

CZYTAJ: Horała: Przyspieszamy z wykupem ziemi pod CPK

Chętnych na doradzanie przy projekcie CPK jest więcej. Wśród nich singapurskie lotnisko Changi, seulski Incheon i paryski port Charles’a de Gaulle’a. Eksperci CDG byli doradcą strategicznym kiedy Chiny budowały najnowocześniejszego lotnisko świata, pekiński Daxing. Razem z całą infrastrukturą kosztowało ono 11 mld dolarów, docelowo ma obsługiwać 100 milionów pasażerów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzy nowe hotele Best Western w Poznaniu

Do sieci Best Western dołączą dwa nowo powstające obiekty – Edison Park Hotel Premier ...

Biuro podróży Kama Tours z Lublina ogłosiło niewypłacalność

Biuro podróży z Lublina Kama Tours oświadczyło, że „nie jest w stanie wywiązać się ...

Hiszpania: Za rok turystów będzie mniej

W przyszłym roku przyjedzie do nas od 15 do 20 procent mniej turystów niż ...

Pracownicy greckich hoteli protestują

W Grecji trwa 24-godzinny strajk pracowników hoteli i restauracji, którzy sprzeciwiają się reformom rynku ...

Turyści na wyspie Krk

W Chorwacji przybywa turystów

188 tysięcy turystów przyjechało do Chorwacji w pierwszych dwóch tygodniach czerwca – informuje Ministerstwo ...

Wyjeżdżaj, odpoczywaj, oddaj nam telefon

Niemiecki touroperator ASI Reisen przed rozpoczęciem wycieczki zabiera swoim klientom telefony komórkowe. Cyfrowy detoks ...