Reklama
Rozwiń

Japończycy deklarują, że pomogą w budowie CPK

Przedstawiciele japońskiego rządu zapewnili premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio, że są zainteresowani  udziałem w roli konsultanta przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Publikacja: 21.01.2020 14:00

Japończycy deklarują, że pomogą w budowie CPK

Foto: Fot. Behrouz MEHRI / POOL / AFP

Do rozmów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego doszło przy okazji wizyty premiera Morawieckiego w Japonii, w której biorą też udział przedstawiciele spółki CPK. Już na 22 stycznia zaplanowany jest kolejny etap „dialogu technicznego” CPK z lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego.

– We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii i dostęp do wiedzy z zakresu organizowania i zarządzania dużymi projektami – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. – Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju.

Narita jest jednym z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie. Jest kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK. Przedstawiciele tego portu byli już w Polsce w grudniu 2019 roku.

Podczas wizyty w Japonii Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkali się również z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych, ale również wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce kolei dużych prędkości, które mają być elementem CPK. Wiceszef ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj chętnie weźmie udział w realizacji CPK.

To już kolejna w ciągu ostatnich dni inicjatywa międzynarodowa CPK. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach programu wspierania reform strukturalnych przyznała spółce 3 mln złotych dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

CZYTAJ: Horała: Przyspieszamy z wykupem ziemi pod CPK

Chętnych na doradzanie przy projekcie CPK jest więcej. Wśród nich singapurskie lotnisko Changi, seulski Incheon i paryski port Charles’a de Gaulle’a. Eksperci CDG byli doradcą strategicznym kiedy Chiny budowały najnowocześniejszego lotnisko świata, pekiński Daxing. Razem z całą infrastrukturą kosztowało ono 11 mld dolarów, docelowo ma obsługiwać 100 milionów pasażerów rocznie.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Strajk kontrolerów lotów. Francja apeluje do linii lotniczych o mniej rejsów
Lotniska
Etihad Airways zacznie latać z Krakowa. Połączy go z emiratem, z którego pochodzi
Lotniska
Lotnisko w Krakowie: Zdaliśmy egzamin przed wakacjami, tylko 17 minut w kolejce
Lotniska
Barcelona zainwestuje miliardy w lotnisko. Skorzysta 70 milionów pasażerów rocznie