UOKiK: Porty Lotnicze mogą przejąć Baltonę

Fot. Materiały promocyjne

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Baltona.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ma udziały lub zarządza w siedmiu lotniskach w Polsce. Baltona tymczasem prowadzi sklepy i restauracje w strefach wolnocłowych w portach lotniczych i na przejściach granicznych. Jesienią firmy porozumiały się co do wyemitowania przez Baltonę akcji, które objąłby PPL.

CZYTAJ: PPL kupił większość udziałów Baltony

Na lotniskach działają jednak jeszcze inne firmy, które konkurują z Baltoną. Stąd potrzebna była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes, Tomasz Chróstny, ocenił że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Jak czytamy w komunikacie, między przedsiębiorstwami „zachodzą powiązania wertykalne”. PPL wynajmuje Baltonie powierzchnię handlową na lotniskach. Postępowanie UOKiK-u wykazało, że nie stanowi to zagrożenia dla konkurencji, bo rynki, na których działają firmy – udostępniania i najmu powierzchni handlowej – „mają wymiar co najmniej europejski”. Wynika to m.in. stąd, że operatorzy sklepów i restauracji w portach lotniczych konkurują ze sobą w skali globalnej, ubiegając się o powierzchnie handlowe w różnych krajach. „Podobnie lotniska podpisując umowy z najemcami sklepów nie ograniczają się do przedsiębiorców z jednego państwa. Oznacza to, że po transakcji PPL nadal będzie rywalizował o najemców z innymi portami lotniczymi w Europie lub na świecie. Udziały Baltony w rynku również nie są na tyle duże, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 milionów euro w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Burmistrz Wenecji o turystach: „Łachmaniarze”

Burmistrz Wenecji przyznał rację personelowi tamtejszej restauracji, który wystawił trójce turystów z Wielkiej Brytanii ...

TUI Blue będzie sztandarową marką hotelową

Do 2020 roku na świecie będzie 100 hoteli marki TUI Blue. Strategia rozwoju sieci ...

Małopolska: Razem dla turystyki

Uruchomiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego serwis internetowy „Razem dla turystyki” ma służyć przedsiębiorcom ...

Jazd, Wenecja i lasy bukowe na liście UNESCO

Oaza, fortyfikacje, parki narodowe i port przeładunku niewolników – już 17 obiektów pretendujących do ...

Rainbow: Wrzesień miesiącem wzrostu

O 20 procent wzrosły przychody biura podróży Rainbow ze sprzedaży wyjazdów we wrześniu, w ...

Hotel MGallery by Sofitel powstanie we Wrocławiu

Wmurowano kamień węgielny pod hotel na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Pięciogwiazdkowy obiekt, który ma ...