UOKiK: Porty Lotnicze mogą przejąć Baltonę

Fot. Materiały promocyjne

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Baltona.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ma udziały lub zarządza w siedmiu lotniskach w Polsce. Baltona tymczasem prowadzi sklepy i restauracje w strefach wolnocłowych w portach lotniczych i na przejściach granicznych. Jesienią firmy porozumiały się co do wyemitowania przez Baltonę akcji, które objąłby PPL.

CZYTAJ: PPL kupił większość udziałów Baltony

Na lotniskach działają jednak jeszcze inne firmy, które konkurują z Baltoną. Stąd potrzebna była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes, Tomasz Chróstny, ocenił że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Jak czytamy w komunikacie, między przedsiębiorstwami „zachodzą powiązania wertykalne”. PPL wynajmuje Baltonie powierzchnię handlową na lotniskach. Postępowanie UOKiK-u wykazało, że nie stanowi to zagrożenia dla konkurencji, bo rynki, na których działają firmy – udostępniania i najmu powierzchni handlowej – „mają wymiar co najmniej europejski”. Wynika to m.in. stąd, że operatorzy sklepów i restauracji w portach lotniczych konkurują ze sobą w skali globalnej, ubiegając się o powierzchnie handlowe w różnych krajach. „Podobnie lotniska podpisując umowy z najemcami sklepów nie ograniczają się do przedsiębiorców z jednego państwa. Oznacza to, że po transakcji PPL nadal będzie rywalizował o najemców z innymi portami lotniczymi w Europie lub na świecie. Udziały Baltony w rynku również nie są na tyle duże, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 milionów euro w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Czy w biurach podróży mamy już hossę jak dziesięć lat temu?

Sprzedaż zagranicznych wycieczek w biurach podróży rośnie w takim tempie, że zaczyna to przypominać ...

Stena Line uruchamia inteligentny chatbot

Chatbot Stina podaje aktualne ceny biletów promowych, pomaga w rezerwacji, przypomina, kiedy należy stawić ...

Wielkie Muzeum Egipskie dopiero za rok

Wielkie Muzeum Egipskie, które powstaje w Gizie, ma być otwarte w 2020 roku. Znajdzie ...

Kwietniowe przeboje Krakowa: Lyon, Londyn Gatwick, Porto

W kwietniu krakowskie lotnisko obsłużyło 486 tysięcy pasażerów – o 17 procent więcej niż ...

Neckermann: Więcej Azji i Ameryki na zimę

Sprzedajemy już wyjazdy do dalekich krajów krajów na zimę 2019/2020 – informuje biuro podróży ...

MSZ: Zastanów się zanim ruszysz do Azji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Hubei. Jak wyjaśnia ...