Zmiana prezesa PPL: Wojtera za Szpikowskiego

Stanisław Wojtera (w środku) odebrał dzisiaj nominację od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (z prawej). Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Minister infrastruktury powołał nowego prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Został nim Stanisław Wojtera.

Wojtera zastąpił dotychczasowego szefa PPL Mariusza Szpikowskiego, autora koncepcji przeniesienia do Radomia z Warszawy ruchu samolotów czarterowych i niskokosztowych. Ponowna budowa tego portu (wyburzenie terminala i stawianie nowego, nowy opas startowy) kosztowała setki milionów złotych. Szpikowski blokował też rozwój lotniska w Modlinie, tłumaczył, że szkoda pieniędzy na port, z którego korzysta jedyna linia lotnicza – Ryanair.

CZYTAJ TEŻ: Jest umowa na budynki dla służb lotniskowych w Radomiu

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury na swojej stronie internetowej, Stanisław Wojtera (rocznik 1977 r.) jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego studiów Master of Business Administration. Ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania, negocjacji i finansów. Jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i w pracy w środowisku międzynarodowym. Pełnił funkcje kierownicze m. in. w grupie PKO BP, PHO, PZL-Świdnik. Z branżą obronno-lotniczą związany od 2013 r., ostatnio pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego ds. Zagospodarowania Terenu Lotniska Chopina.

Minister powołał też nowych zastępców prezesa. Sprawami operacyjnymi zajmie się Łukasz Suchecki, a finansowymi Stefan Świątkowski.

ZOBACZ TEŻ: PPL zadowolony z wyniku finansowego roku 2019

Ten pierwszy Suchecki pracował wcześniej na stanowiskach kierowniczych między innymi w grupie LOT i w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ostatnio był z zastępcą dyrektora Lotniska Chopina. Jest członkiem Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego przy Ministerstwie Infrastruktury.

Świątkowski był wiceprezesem ds. finansowych grupy KGHM. W ostatnim czasie pełnił funkcje kierownicze w pionach finansowych spółek z grupy LOT.

-Zostawiam firmę w dobrej kondycji finansowej, mimo trudnej sytuacji, nawet w tym roku, możliwy jest niewielki zysk – mówił, żegnając się z firmą Mariusz Szpikowski, czytamy w komunikacie PPL. Szpikowski „podkreślił przy tym, że przed nowym zarządem w tym trudnym dla lotnictwa roku stoją wyzwania, z którymi z pewnością sobie poradzi. Poprosił też całą załogę o zaangażowanie i okazanie wsparcia nowemu kierownictwu przedsiębiorstwa”.

-To dla mnie duży zaszczyt, że będę mógł pokierować firmą z tak dużym potencjałem i takimi tradycjami – mówi z kolei Stanisław Wojtera. Dodaje, że zdaje sobie sprawę ze stojących przed nim wyzwań. – Mam jednak nadzieję, że poradzimy sobie z nimi wspólnie, zwłaszcza, gdy mamy tak profesjonalną i wykwalifikowaną załogę. Bardzo na to liczę – dodaje Wojtera.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zarządza największym w Polsce Lotniskiem Chopina, ale ma też udziały w portach regionalnych:

 • Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. – 41,68%
 • Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Sp. z.o.o. – 44,54%
 • Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o.o. – 38,99%
 • Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. – 28.28%
 • Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. – 29,09%
 • Port Lotniczy Wrocław S.A. – 19,74%
 • Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. – 17,30%
 • Porty Lotnicze Mazury Sp. z o.o. – 12.67%
 • Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. – 4,87%

W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także spółki obsługujące pasażerów, przewóz towarów i obsługę samolotów:

 • Welcome Airport Services Sp. z o.o. – 100%
 • ACS Sp. z o.o. – 100%
 • Radom meteo – 100%
 • Baltona 96,72%
 • Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław Sp. z o.o. – 59.30%
 • Casinos Poland Sp. z o.o. – 33.33%

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenecja to nie stołówka pod chmurką

Władze Wenecji wprowadziły zakaz otwierania nowych lokali gastronomicznych, sprzedających jedzenie na wynos Rozporządzenie zarządu ...

Wild o planowanym lotnisku: To będzie nowe miasto

Jeżeli przyjrzymy się skali przedsięwzięcia, to będzie ona większa niż budowa portu w Gdyni ...

Hotelarze liczą straty po zimnej majówce

Pijatyki, głośne imprezy, seks w hotelowym basenie, telewizor wyrzucony przez okno – tak niektórzy ...

Premier: Lotnisko Centralne będzie zrealizowane

Centralny Port Lotniczy ma w tej chwili charakter priorytetowy – ocenia premier Beata Szydło ...

Libia i Turcja „zapomniały” o Krecie. Grecja wydala ambasadora

Grecja dała ambasadorowi Libii Mohamedowi Younisowi Menfiemu 72 godziny na opuszczenie kraju, po tym ...

Artur Rezner pokieruje sprzedażą w Neckermannie

Znany menedżer, specjalista od sprzedaży i kontaktów z siecią agentów Artur Rezner przechodzi z ...