Katowice Airport: Czartery trzymają się mocno

Fot. Piotr Adamczyk

Luty był dwunastym miesiącem z rzędu ze spadkiem ruchu pasażerskiego w porcie lotniczym w Pyrzowicach. – Jak na kryzysową sytuację Katowice Airport mają jednak mocną siatkę połączeń czarterowych – zauważa prezes lotniska.

W lutym pyrzowickie lotnisko obsłużyło niewiele ponad 14 tysięcy pasażerów. To o 250,8 tysiąca, czyli 94,7 procent mniej niż w tym samym miesiącu 2020 roku – dowiadujemy się z komunikatu. Z połączeń regularnych skorzystało jedynie niecałe 3,2 tysiąca podróżnych (spadek o 98,5 procent), a z czarterowych 10,6 tysiąca (spadek o 76,8 procent). Odbyło się 697 startów i lądowań (spadek o 73,3 procent).

Z kolei przez pierwsze dwa miesiące roku przez Pyrzowice przewinęło się w sumie 39,1 tysiąca pasażerów (minus 92,9 procent), a liczba startów i lądowań spadła do 1,6 tysiąca (o 70,6 procent).

ZOBACZ TAKŻE: Katowice Airport: U nas zrobisz szybki test antygenowy

– Lotniska, linie lotnicze i biura podróży już rok zmagają się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Świadectwem trudnej sytuacji są wyniki przewozów pasażerskich, zdecydowanie gorsze niż w poprzednich latach. Od kilku miesięcy szczególnie mocno ograniczona jest siatka połączeń regularnych, a to ze względu na liczne restrykcje dla osób podróżujących do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Niderlandów czy Norwegii, czyli kluczowych rynków w ruchu rozkładowym z Pyrzowic – mówi prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Warto jednak zauważyć, że jak na kryzysową sytuację Katowice Airport mają mocną siatkę połączeń czarterowych. Aktualnie w Pyrzowicach obsługiwane są miedzy innymi dalekodystansowe loty do Cancun i Puerto Platy na zlecenie biura podróży Rainbow oraz rejsy do Punta Cany dla TUI. Połączenia te realizowane są za pomocą bazującego w Katowice Airport, a należącego do PLL LOT boeinga 787-8 dreamlinera – dodaje prezes.

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Uruchamiamy czartery do Meksyku i Dominikany

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Semeniuk: Potrzebne spotkanie z przemysłem spotkań

Będę rekomendowała wicepremierowi Gowinowi spotkanie kierownictwa ministerstwa z branżą eventową, organizowania kongresów, targów i ...

9 na 10 pociągów było punktualnych

W czwartym kwartale 2016 roku prawie 90 procent pociągów pasażerskich dotarło o czasie do ...

Rynek Galicyjski popularny jak nigdy dotąd

Prawie 150 tysięcy ludzi odwiedziło w tym roku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego ...

Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Minister turystyki Austrii zapowiada, że rząd zrobi wszystko, by ograniczyć liczbę zakażeń i umożliwić ...

Lotnisko Chopina ma nowego rzecznika

Nowym rzecznikiem prasowym Lotniska Chopina i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, właściciela warszawskiego portu oraz ...

Dolny Śląsk: Śluby i wesela jako promocja regionu

Zamki i pałace Dolnego Śląska to miejsca, w których można organizować ciekawe śluby i ...