Lotnisko Chopina: Rosną nam czartery, to dobry sygnał przed latem

Fot. Dariusz Kłosiński

Luty to kolejny miesiąc wzrostu ruchu czarterowego na Lotnisku Chopina. Pasażerów, którzy udali się na wypoczynek z biurem podróży, było o 15 procent więcej niż w poprzednim miesiącu.

W lutym ze stołecznego lotniska do popularnych miejsc turystycznych wybrało się rejsami czarterowymi 37,5 tysiąca pasażerów. To o 15 procent więcej niż w styczniu. Od początku roku było ich w sumie 70 tysięcy (spadek o 66,8 procent, licząc rok do roku). Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata i Tbilisi.

Wyraźnie rosnący popyt na kierunki turystyczne to dobry sygnał przed zbliżającym się sezonem letnim – pisze w komunikacie zarządzające Lotniskiem Chopina Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Czartery trzymają się mocno

– Choć cały czas widoczny jest wpływ pandemii na ruch lotniczy, to jednak bardzo dobrym prognostykiem jest zwiększone zainteresowanie lotami czarterowymi do miejsc turystycznych – podkreśla rzecznik prasowy Lotniska Chopina Piotr Rudzki, cytowany w komunikacie. – Dostajemy też od przewoźników sygnały o chęci zwiększania częstotliwości bądź przywracania kierunków. Nadchodzące wakacje to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – dodaje Rudzki.

Pozostałe dane nie są już tak optymistyczne. W lutym największe polskie lotnisko obsłużyło 173 tysiące osób, o 86,2 procent mniej niż w lutym 2020 roku. Liczba operacji lotniczych spadła o 83,8 procent, do 2,2 tysiąca. Najpopularniejszymi zagranicznymi rozkładowymi kierunkami okazały się Frankfurt, Kijów, Amsterdam, Londyn i Paryż.

ZOBACZ TAKŻE: Spadki na Lotnisku Chopina – czartery radzą sobie lepiej

Od początku roku stołeczny port obsłużył w ruchu międzynarodowym 370 tysięcy pasażerów (spadek o 85,8 procent), z czego 53,4 procent podróżowało w strefie Schengen. 255 tysięcy podróżnych wybrało loty rejsowe tradycyjnych przewoźników (spadek o 86,9 procent). Z tanich połączeń skorzystało 45 tysięcy pasażerów (spadek o 89,6 procent). Loty krajowe wykupiło 44 tysiące podróżnych (spadek o 83,4 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przewoźnik zmusza pilotów i załogę do odchudzania się

Linie lotnicze Air India wyznaczyły specjalną dietę swoim pilotom i personelowi pokładowemu, w „trosce ...

Warimpex sprzedaje osiem hoteli

Spółka Warimpex sprzedała połowę udziałów w swych hotelach tajskiej firmie U City Public. Transakcja ...

Właściciel British Airways z nową linią

Bezpośrednie i tanie połączenia między kontynentami ma zapewnić nowa linia lotnicza Level, tworzona przez ...

Nowy kierunek z Wrocławia na wakacje – Burgas

Wizz Air będzie latem latał z Wrocławia do Burgas – ogłosiło lotnisko. Loty będą ...

Brytyjczycy sprawdzą, jak Airbnb chroni klientów

Należy szybko wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem klientów rezerwujących przez platformy typu Airbnb – ...

Egipt: Kary dla natrętnych sprzedawców

Nawet 10 tysięcy funtów egipskich (2000 złotych) kary mogą zapłacić egipscy handlarze, którzy natrętnie ...