Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Fot. Piotr Adamczyk

W pierwszym kwartale ogólna liczba pasażerów lotniska w Pyrzowicach była o prawie 90 procent mniejsza w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W marcu jednak same przewozy czarterowe osiągnęły ponad 36-procentowy wzrost.

Dla lotniska w Pyrzowicach marzec był kolejnym spadkowym miesiącem – dowiadujemy się z komunikatu podsumowującego trzeci miesiąc i pierwszy kwartał roku. Liczne obostrzenia i ograniczenia w ruchu lotniczym spowodowały, że lotnisko obsłużyło tylko 29,7 tysiąca pasażerów (spadek o 69,2 procent w porównaniu z marcem ubiegłego roku), z czego 4,9 tysiąca skorzystało z połączeń regularnych (spadek o 93,7 procent).

Natomiast lepszy wynik niż rok wcześniej, i to aż o 36,4 procent, uzyskały przewozy czarterowe. Na wycieczkę z biurem podróży wyleciało w marcu 24,6 tysiąca pasażerów.

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Uruchamiamy czartery do Meksyku i Dominikany

Z kolei cały pierwszy kwartał lotnisko w Pyrzowicach zamknęło wynikiem 68,9 tysiąca pasażerów (spadek o 89,4 procent). Z regularnych połączeń skorzystało 21 tysięcy podróżnych (spadek o 96 procent), a z czarterowych 46,7 tysiąca (spadek o 57,8 procent). Od stycznia do marca odbyło się 2,7 tysiąca startów i lądowań (minus 61,9 procent).

– Z powodu trudnej sytuacji pandemicznej przewozy pasażerskie mają ciągle problem z wejściem na ścieżkę odbudowy, szczególnie dotyczy to ruchu regularnego. W tym segmencie, nawet jeśli jakieś trasy wracają do siatki, to wypełnienia dalekie są od satysfakcjonujących – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Pyrzowicami, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Od niedzieli lato na lotniskach. W Katowicach prawie połowa tras to czartery

– W czarterach sytuacja wygląda inaczej. Nie ma praktycznie problemu z wypełnieniem rejsów, których z Pyrzowic z każdym tygodniem jest więcej. O znaczeniu ruchu czarterowego w Katowice Airport świadczy udział tego segmentu w ogólnej liczbie pasażerów. Jeśli w pierwszym kwartale 2020 roku ruch regularny miał około 80-procentowy udział, a czartery stanowiły resztę, to w tym samym okresie bieżącego roku proporcje uległy odwróceniu – czartery miały aż 70-procentowy udział w całości ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach – wylicza Tomasik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI wypromuje Ajman

Niemieckie biuro podróży TUI włącza do oferty na zimę 2018/2019 nowy emirat arabski, Ajman ...

TripAdvisor ostrzeże przed groźnymi miejscami

Siedem lat temu TripAdvisor usunął post turystki zgwałconej w czasie wakacji w Meksyku. Teraz ...

Polityka nie przeszkadza Polakom podróżować do Izraela

Wycieczki do Izraela cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. A tamtejszy rząd hojnie wspiera linie lotnicze, ...

Na własnych imprezach agenci zarabiają najlepiej

Od 8 do nawet 30 procent wynosi rentowność imprez turystycznych organizowanych samodzielnie przez agentów, ...

Touroperatorzy: Agenci stacjonarni mają więcej zalet niż internetowi

Niemieccy touroperatorzy wcale nie są tak zadowoleni z rozwoju internetowych agentów turystycznych, jak mogłoby ...

Z Katowic pociągiem do zabytkowej kopalni

Koleje Śląskie i stowarzyszenia opiekujące się cennymi zabytkami wznawiają ofertę jesiennych niedzielnych wycieczek z ...