Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Fot. Piotr Adamczyk

W pierwszym kwartale ogólna liczba pasażerów lotniska w Pyrzowicach była o prawie 90 procent mniejsza w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W marcu jednak same przewozy czarterowe osiągnęły ponad 36-procentowy wzrost.

Dla lotniska w Pyrzowicach marzec był kolejnym spadkowym miesiącem – dowiadujemy się z komunikatu podsumowującego trzeci miesiąc i pierwszy kwartał roku. Liczne obostrzenia i ograniczenia w ruchu lotniczym spowodowały, że lotnisko obsłużyło tylko 29,7 tysiąca pasażerów (spadek o 69,2 procent w porównaniu z marcem ubiegłego roku), z czego 4,9 tysiąca skorzystało z połączeń regularnych (spadek o 93,7 procent).

Natomiast lepszy wynik niż rok wcześniej, i to aż o 36,4 procent, uzyskały przewozy czarterowe. Na wycieczkę z biurem podróży wyleciało w marcu 24,6 tysiąca pasażerów.

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Uruchamiamy czartery do Meksyku i Dominikany

Z kolei cały pierwszy kwartał lotnisko w Pyrzowicach zamknęło wynikiem 68,9 tysiąca pasażerów (spadek o 89,4 procent). Z regularnych połączeń skorzystało 21 tysięcy podróżnych (spadek o 96 procent), a z czarterowych 46,7 tysiąca (spadek o 57,8 procent). Od stycznia do marca odbyło się 2,7 tysiąca startów i lądowań (minus 61,9 procent).

– Z powodu trudnej sytuacji pandemicznej przewozy pasażerskie mają ciągle problem z wejściem na ścieżkę odbudowy, szczególnie dotyczy to ruchu regularnego. W tym segmencie, nawet jeśli jakieś trasy wracają do siatki, to wypełnienia dalekie są od satysfakcjonujących – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Pyrzowicami, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Od niedzieli lato na lotniskach. W Katowicach prawie połowa tras to czartery

– W czarterach sytuacja wygląda inaczej. Nie ma praktycznie problemu z wypełnieniem rejsów, których z Pyrzowic z każdym tygodniem jest więcej. O znaczeniu ruchu czarterowego w Katowice Airport świadczy udział tego segmentu w ogólnej liczbie pasażerów. Jeśli w pierwszym kwartale 2020 roku ruch regularny miał około 80-procentowy udział, a czartery stanowiły resztę, to w tym samym okresie bieżącego roku proporcje uległy odwróceniu – czartery miały aż 70-procentowy udział w całości ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach – wylicza Tomasik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Best Reisen: Rośniemy na egzotyce

O 68,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyły się w tym roku przychody ...

Niemcy ostrzegają przed wyjazdami do Luksemburga

Niemiecki MSZ rekomenduje swoim obywatelom, by powstrzymali się od podróżowania do Luksemburga. W szczególności ...

Portugalia dla Polaków bez kwarantanny, ale nie bez testu PCR 

Portugalia kontynentalna przyjmuje od poniedziałku, 17 maja, turystów z krajów należących do Unii Europejskiej, ...

Dziesięciu chętnych na prezesa POT

We wtorek minął termin zgłaszania się kandydatów na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Swoje kandydatury ...

Zakaz wjazdu do Peru przez 15 lat za wandalizm w Machu Picchu

Pięcioro turystów zostało deportowanych z Peru za uszkodzenie świątyni w kompleksie Machu Picchu. Szóstemu ...

Zmarł Aleksander Giertler, założyciel i pierwszy prezes Izby Turystyki RP

5 kwietnia zmarł Aleksander Giertler — znany działacz turystyczny, pierwszy prezes Izby Turystyki RP, ...