Starą dacią i fiatem nad Morze Czarne

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Około 50 osób 20 starymi samochodami – rumuńską Dacią 1300 i polskim Fiatem 125p – wyruszyło z Krakowa do Rumunii. Rajd jest sentymentalną podróżą śladami polskich turystów, którzy w latach 70. i 80. jeździli nad rumuńskie Morze Czarne na wakacje

Miłośnicy Rumunii i motoryzacji rozpoczęli podróż sprzed akademika Żaczek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wieczorem przekroczą rumuńską granicę. Następnie przez dwa tygodnie będą zwiedzać kraj.

Projekt „Caravana Go Romania” zainicjował ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga, który zaprosił do udziału w nim Klub Drum Bun, Stowarzyszenie Miłośników Fiata 125p i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie.

– Ta sentymentalna podróż ma też pragmatyczne cele – łączenia Polaków i Rumunów – powiedział dziennikarzom ambasador Rumunii w Polsce. Wspominał też, jak jako dziecko, jeżdżąc z rodzicami nad Morze Czarne, patrzył na długie sznury polskich fiatów. „Całe polskie rodziny kierowały się nad Morze Czarne, by wypocząć” – opowiadał.

Ovidiu Dranga podkreślił, że Rumunia ma dziś turystom wiele do zaoferowania, w tym historyczne zabytki oraz nowoczesną architekturę. Dodał, że projekt „Caravana Go Romania” ma charakter pilotażowy i być może w przyszłości będzie też realizowany w innych państwach, np. Czechach, Słowacji, Niemczech, skąd turyści 40-50 lat temu również chętnie podróżowali do Rumunii.

– Kochamy Rumunię i myślę, że warto ten kierunek obrać na wakacje. My staramy się obalać stereotypy, które jeszcze jakoś w Polsce pokutują. Rumunia jest pięknym krajem, różnorodnym przyrodniczo, kulturowo – powiedział prezes Klubu Drum Bun Michał Sowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiana pokoleniowa w Neckermannie – oficjalny komunikat

Dziękujemy Krzysztofowi za 22 lata wybitnej, pełnej zaangażowania i pasji pracy – mówi dyrektor ...

Kim Dzong Un nakazał burzenie hoteli

Przywódca Korei Północnej nakazał zburzenie zbudowanych przez Koreę Południową hoteli i infrastruktury turystycznej w ...

Prezes Neckermanna: Nasze biuro działa jak zwykle

Maciej Nykiel, prezes polskiej spółki Neckermann, należącej do koncernu Thomas Cook, który dzisiaj ogłosił ...

Krakowskie hotele uwielbiane przez gości

12 krakowskich hoteli zyskało wyróżnienie „uwielbiany przez gości” przyznawane przez serwis rezerwacyjny Hotels.com Kraków, ...

Ryanair – rezerwujesz nocleg, dostajesz rabat na samolot

Kredyt Podróży Ryanair to nowy pomysł linii lotniczej na zachęcenie klientów do rezerwowania nie ...

Boeing: Przyszłość lepsza, niż przewidywaliśmy

Dostawę 41030 samolotów cywilnych o wartości ponad 6 bilionów dolarów przewiduje Boeing w skorygowanej ...