Starą dacią i fiatem nad Morze Czarne

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Około 50 osób 20 starymi samochodami – rumuńską Dacią 1300 i polskim Fiatem 125p – wyruszyło z Krakowa do Rumunii. Rajd jest sentymentalną podróżą śladami polskich turystów, którzy w latach 70. i 80. jeździli nad rumuńskie Morze Czarne na wakacje

Miłośnicy Rumunii i motoryzacji rozpoczęli podróż sprzed akademika Żaczek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wieczorem przekroczą rumuńską granicę. Następnie przez dwa tygodnie będą zwiedzać kraj.

Projekt „Caravana Go Romania” zainicjował ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga, który zaprosił do udziału w nim Klub Drum Bun, Stowarzyszenie Miłośników Fiata 125p i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie.

– Ta sentymentalna podróż ma też pragmatyczne cele – łączenia Polaków i Rumunów – powiedział dziennikarzom ambasador Rumunii w Polsce. Wspominał też, jak jako dziecko, jeżdżąc z rodzicami nad Morze Czarne, patrzył na długie sznury polskich fiatów. „Całe polskie rodziny kierowały się nad Morze Czarne, by wypocząć” – opowiadał.

Ovidiu Dranga podkreślił, że Rumunia ma dziś turystom wiele do zaoferowania, w tym historyczne zabytki oraz nowoczesną architekturę. Dodał, że projekt „Caravana Go Romania” ma charakter pilotażowy i być może w przyszłości będzie też realizowany w innych państwach, np. Czechach, Słowacji, Niemczech, skąd turyści 40-50 lat temu również chętnie podróżowali do Rumunii.

– Kochamy Rumunię i myślę, że warto ten kierunek obrać na wakacje. My staramy się obalać stereotypy, które jeszcze jakoś w Polsce pokutują. Rumunia jest pięknym krajem, różnorodnym przyrodniczo, kulturowo – powiedział prezes Klubu Drum Bun Michał Sowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czarnogóra od dziś otwarta dla Polaków

Rząd Czarnogóry otworzył dziś granice przed obywatelami wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. Mogą oni ...

Zawir(us)owanaTurystyka. Promocja Kopalni Srebra musi poczekać

Mieli nakręcić spot reklamowy, mieli zbudować plac edukacyjny, mieli wziąć udział w Industriadzie – ...

LOT-owi grozi niewypłacalność. Rząd szykuje miliardową pomoc

31 grudnia LOT utraci płynność finansową. Trzeba go szybko wspomóc – czytamy w uzasadnieniu ...

Ryanair częściej poleci do Izraela

Po dwa razy w tygodniu polecą przyszłej zimy samoloty Ryanaira z Polski do Tel ...

Chińczycy nie uratowali biura Thomas Cook

Thomas Cook upadł m.in. dlatego, że jego największy akcjonariusz, chiński holding Fosun Group, zrezygnował ...

Mapa ułatwi inwestowanie w bułgarską turystykę

Ministerstwo Turystyki Bułgarii stworzy mapę drogową, która ma zwiększyć i ułatwić inwestycje w turystyce ...