Turystyka w Polsce Wschodniej na kreskę

Fotorzepa, Marcin Bielecki Marcin Bielecki

Trzy umowy na łączną kwotę 30 milionów złotych podpisał Bank Gospodarstwa Krajowego z pośrednikami finansowymi. Pieniądze zasilą projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”

Budżet projektu wynosi 200 mln złotych i będzie udostępniany stopniowo, do 2026 roku.

Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński cytowany w komunikacie podkreślił, że wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z filarów działalności BGK. – To wsparcie szczególnie istotne jest na terenach Polski Wschodniej. Wierzę, że podpisane dziś umowy dadzą impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – dodał.

Pierwsze pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” trafią do najmniejszych, małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej w województwie lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Jak czytamy w informacji nadesłanej z Ministerstwa Rozwoju, pozostałe województwa dołączą do projektu „niebawem” – w najbliższych tygodniach resort zapowiada podpisanie umów z pośrednikami finansowymi dla województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Jak wskazało MR, „Pożyczki na Rozwój Turystyki” przeznaczone będą w całości na finansowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczki – o wartości jednostkowej do 500 tysięcy złotych – będą udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, na okres do 5 lat.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak cytowany w komunikacie ocenił, że „turystyka to rosnąca gałąź gospodarki – nie tylko w skali kraju, ale również na poziomie globalnym”.

– W Polsce obserwujemy stały wzrost udziału turystyki w tworzeniu PKB – w 2016 r. było to 6 procent, z zatrudnieniem szacowanym na ok. 760 tys. osób, co stanowi prawie 6 procent ogółu pracujących. Dlatego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu – zaznaczył.

Hamryszczak wyraził nadzieję, że dzięki pożyczkom w ramach „Przedsiębiorczej Polski Wschodniej – Turystyki” uda się „jeszcze pełniej wykorzystać dla rozwoju makroregionu jego potencjały – przedsiębiorczość i unikalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe”.

Z informacji MR wynika, że pożyczki będą udzielane m.in. na budowę i remont obiektów infrastruktury turystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych. Będzie można także sfinansować podniesienie jakości świadczonych usług i infrastruktury turystycznej.

„O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne” – czytamy.

Ponadto preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa, prowadzące działalność nie dłużej niż od dwóch lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann przyspiesza sprzedaż lata 2020

Więcej ofert wypoczynku rodzinnego w Bułgarii, Grecji, Turcji i na hiszpańskich wyspach – zapowiada ...

1 lipca skończy się latanie z połową miejsc pustych

Wszystkie miejsca w samolotach odlatujących z Polski będą mogły być od 1 lipca zajęte ...

Betlej: Itaka na drodze do europejskiej ekstraklasy

Już w tym roku przychody Itaki i jej spółek w Czechach i krajach nadbałtyckich ...

Samolot musiał awaryjnie lądować, bo pilot rozlał kawę

Airbus A330-243 niemieckich linii Condor lecący z Frankfurtu do Cancun w Meksyku był zmuszony ...

Indonezja – zakaz lotów w rejonie wulkanu

Wszystkie loty w rejonie wulkanu Anak Krakatau są przekierowywane z powodu unoszącego się w ...

ABTA zachęca do kariery w turystyce

ABTA, brytyjska organizacja skupiająca agentów turystycznych i touroperatorów, stworzyła platformę internetową dla ludzi zainteresowanych ...