Turystyka w Polsce Wschodniej na kreskę

Fotorzepa, Marcin Bielecki Marcin Bielecki

Trzy umowy na łączną kwotę 30 milionów złotych podpisał Bank Gospodarstwa Krajowego z pośrednikami finansowymi. Pieniądze zasilą projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”

Budżet projektu wynosi 200 mln złotych i będzie udostępniany stopniowo, do 2026 roku.

Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński cytowany w komunikacie podkreślił, że wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z filarów działalności BGK. – To wsparcie szczególnie istotne jest na terenach Polski Wschodniej. Wierzę, że podpisane dziś umowy dadzą impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – dodał.

Pierwsze pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” trafią do najmniejszych, małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej w województwie lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Jak czytamy w informacji nadesłanej z Ministerstwa Rozwoju, pozostałe województwa dołączą do projektu „niebawem” – w najbliższych tygodniach resort zapowiada podpisanie umów z pośrednikami finansowymi dla województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Jak wskazało MR, „Pożyczki na Rozwój Turystyki” przeznaczone będą w całości na finansowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczki – o wartości jednostkowej do 500 tysięcy złotych – będą udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, na okres do 5 lat.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak cytowany w komunikacie ocenił, że „turystyka to rosnąca gałąź gospodarki – nie tylko w skali kraju, ale również na poziomie globalnym”.

– W Polsce obserwujemy stały wzrost udziału turystyki w tworzeniu PKB – w 2016 r. było to 6 procent, z zatrudnieniem szacowanym na ok. 760 tys. osób, co stanowi prawie 6 procent ogółu pracujących. Dlatego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu – zaznaczył.

Hamryszczak wyraził nadzieję, że dzięki pożyczkom w ramach „Przedsiębiorczej Polski Wschodniej – Turystyki” uda się „jeszcze pełniej wykorzystać dla rozwoju makroregionu jego potencjały – przedsiębiorczość i unikalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe”.

Z informacji MR wynika, że pożyczki będą udzielane m.in. na budowę i remont obiektów infrastruktury turystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych. Będzie można także sfinansować podniesienie jakości świadczonych usług i infrastruktury turystycznej.

„O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne” – czytamy.

Ponadto preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa, prowadzące działalność nie dłużej niż od dwóch lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Strajki zmniejszyły zysk Ryanaira

Podwyżki dla pracowników i droższe paliwo zdusiły kwartalny zysk Ryanaira o 20 procent. Wyniósł ...

Serbia – wypadek polskiego autobusu, kierowca nie żyje

Zginął jeden z kierowców polskiego autokaru, który miał wypadek w Serbii – poinformowała Anna ...

Trivago wprowadzał klientów w błąd

Trivago na pierwszych miejscach wyświetlał oferty, za które dostawał najwięcej pieniędzy z tytułu opłat ...

Tubylcy uratują sezon w Hiszpanii

W tym roku branża turystyczna w Hiszpanii spodziewa się o 12-20 procent mniej gości ...

Amerykańscy agenci turystyczni pod wrażeniem Polski

Poznań gości 90 amerykańskich agentów turystycznych. Goście są zachwyceni Polską. Czy przywiozą tu latem ...

Rainbow uzupełnił ofertę zimową

Stany Zjednoczone Ameryki, kraje Ameryki Południowej, południowa Afryka – Rainbow wprowadził do sprzedaży drugą ...