Turystyka w Polsce Wschodniej na kreskę

Fotorzepa, Marcin Bielecki Marcin Bielecki

Trzy umowy na łączną kwotę 30 milionów złotych podpisał Bank Gospodarstwa Krajowego z pośrednikami finansowymi. Pieniądze zasilą projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”

Budżet projektu wynosi 200 mln złotych i będzie udostępniany stopniowo, do 2026 roku.

Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński cytowany w komunikacie podkreślił, że wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z filarów działalności BGK. – To wsparcie szczególnie istotne jest na terenach Polski Wschodniej. Wierzę, że podpisane dziś umowy dadzą impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – dodał.

Pierwsze pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” trafią do najmniejszych, małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej w województwie lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Jak czytamy w informacji nadesłanej z Ministerstwa Rozwoju, pozostałe województwa dołączą do projektu „niebawem” – w najbliższych tygodniach resort zapowiada podpisanie umów z pośrednikami finansowymi dla województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Jak wskazało MR, „Pożyczki na Rozwój Turystyki” przeznaczone będą w całości na finansowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczki – o wartości jednostkowej do 500 tysięcy złotych – będą udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, na okres do 5 lat.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak cytowany w komunikacie ocenił, że „turystyka to rosnąca gałąź gospodarki – nie tylko w skali kraju, ale również na poziomie globalnym”.

– W Polsce obserwujemy stały wzrost udziału turystyki w tworzeniu PKB – w 2016 r. było to 6 procent, z zatrudnieniem szacowanym na ok. 760 tys. osób, co stanowi prawie 6 procent ogółu pracujących. Dlatego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu – zaznaczył.

Hamryszczak wyraził nadzieję, że dzięki pożyczkom w ramach „Przedsiębiorczej Polski Wschodniej – Turystyki” uda się „jeszcze pełniej wykorzystać dla rozwoju makroregionu jego potencjały – przedsiębiorczość i unikalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe”.

Z informacji MR wynika, że pożyczki będą udzielane m.in. na budowę i remont obiektów infrastruktury turystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych. Będzie można także sfinansować podniesienie jakości świadczonych usług i infrastruktury turystycznej.

„O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne” – czytamy.

Ponadto preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa, prowadzące działalność nie dłużej niż od dwóch lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Agrotravel – targi pełne smaków Europy

Agroturystyka i wiejskie przysmaki z kilku europejskich krajów, prezentacje polskich i węgierskich uzdrowisk, ośrodków ...

DRV: Proces sprzedaży do gruntownej przebudowy

Niemiecki Związek Turystyczny, DRV, chce przebudować proces sprzedaży oferty turystycznej. Właśnie zaczyna testować rozwiązanie, ...

Górskie miejscowości potrzebują kroplówki. Liczą na rząd

Samorządowcy z południa Polski mają nadzieję, że rząd otworzy hotele na sylwestra i zmieni ...

Pekin blokuje Airbnb przed zjazdem partii

W związku z rozpoczynającym się w środę zjazdem rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) władze ...

Szef Ryanaira ocenia sytuację w branży lotniczej

Ryanair poczeka z kupowaniem nowych samolotów. Brexit nie wpłynie mocno na linię, ale Londyn ...

POT: Rok 2017 w turystyce to sukces

Najwięcej turystów przyjechało do Polski w zeszłym roku z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. ...