Ministerstwo Rozwoju: Trzy pomysły dla turystyki

Fot. Aleksander Kramarz

Dzisiaj rząd przedstawił pięć zasad działań antykryzysowych w gospodarce. Jednak konkretne rozwiązania mają dopiero powstać. Odnośnie turystyki ma je już Ministerstwo Rozwoju. Powstały między innymi w wyniku intensywnych konsultacji z branżą turystyczną w ostatnich dniach.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, co mogą zawierać. Według naszych informacji wśród wielu pomniejszych znalazły się trzy generalne.

Pierwszy to ustawowe wydłużenie czasu przeznaczonego na zwrócenie klientom pieniędzy wpłaconych na wycieczki z obecnych 14 dni do sześciu miesięcy. To postulat, o który bardzo mocno zabiegała branża turystyczna. Pozwoliłby on złapać organizatorom turystyki oddech. Nie myśleć w najgorętszym czasie gaszenia pożaru, komu, ile i do kiedy trzeba zwrócić w razie niezrealizowania imprezy lub w razie nalegania klientów na taki zwrot. Firmy mogłyby przygotować się na przyszłe działania, które pozwolą im zatrzymać klientów.

Przypomnijmy, że wprowadzenie możliwości zamiany wpłaconych już sum na vouchery postulowała w piśmie do Komisji Europejskiej ECTAA.

Drugie proponowane rozwiązanie to wzmocnienie bezpieczeństwa dla klientów biur podróży w postaci Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ministerstwo Rozwoju postuluje dofinansowanie TFG. Dzięki temu klienci mieliby pewność, że nawet kiedy biura podróży masowo by upadały, oni odzyskają swoje pieniądze – szybko i w całości.

Trzeci ważny postulat branży zawarty w projekcie zmian to zrezygnowanie z pobierania opłat radiowo-telewizyjnych od hotelarzy, restauratorów i wszystkich gestorów bazy noclegowej.

Mogą Ci się również spodobać

Air China zawiesza połączenia z Pjongjangiem

Chińskie linie lotnicze poinformowały o zawieszeniu połączeń z Koreą Północną. Do Pjongjangu można się ...

Rejsy dają agentom najlepszy zarobek

Ponad 11 procent zarabiają średnio niemieccy agenci na sprzedaży rejsów wycieczkowych. Armatorzy chętnie współpracują ...

Krakowskie lotnisko docenione za obsługę

Nagrodę ASQ Awards 2016 przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych otrzymało krakowskie lotnisko. Wyróżnienie ...

Egipcjanie wybiorą radnych

Po tym jak w wyborach prezydenckich urzędujący prezydent uzyskał 97 procent poparcia, władze w ...

Ewakuacja pasażerów kolejki linowej nad Renem

60 osób zostało ewakuowanych z wagoników kolejki linowej nad Renem w Kolonii. Ratownicy mają ...

Podróże służbowe zwiększają przychody firm

Firmy, które nie oszczędzają na podróżach służbowych, uzyskują lepsze wyniki finansowe – wynika z ...