Ministerstwo Rozwoju: Trzy pomysły dla turystyki

Fot. Aleksander Kramarz

Dzisiaj rząd przedstawił pięć zasad działań antykryzysowych w gospodarce. Jednak konkretne rozwiązania mają dopiero powstać. Odnośnie turystyki ma je już Ministerstwo Rozwoju. Powstały między innymi w wyniku intensywnych konsultacji z branżą turystyczną w ostatnich dniach.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, co mogą zawierać. Według naszych informacji wśród wielu pomniejszych znalazły się trzy generalne.

Pierwszy to ustawowe wydłużenie czasu przeznaczonego na zwrócenie klientom pieniędzy wpłaconych na wycieczki z obecnych 14 dni do sześciu miesięcy. To postulat, o który bardzo mocno zabiegała branża turystyczna. Pozwoliłby on złapać organizatorom turystyki oddech. Nie myśleć w najgorętszym czasie gaszenia pożaru, komu, ile i do kiedy trzeba zwrócić w razie niezrealizowania imprezy lub w razie nalegania klientów na taki zwrot. Firmy mogłyby przygotować się na przyszłe działania, które pozwolą im zatrzymać klientów.

Przypomnijmy, że wprowadzenie możliwości zamiany wpłaconych już sum na vouchery postulowała w piśmie do Komisji Europejskiej ECTAA.

Drugie proponowane rozwiązanie to wzmocnienie bezpieczeństwa dla klientów biur podróży w postaci Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ministerstwo Rozwoju postuluje dofinansowanie TFG. Dzięki temu klienci mieliby pewność, że nawet kiedy biura podróży masowo by upadały, oni odzyskają swoje pieniądze – szybko i w całości.

Trzeci ważny postulat branży zawarty w projekcie zmian to zrezygnowanie z pobierania opłat radiowo-telewizyjnych od hotelarzy, restauratorów i wszystkich gestorów bazy noclegowej.

Mogą Ci się również spodobać

Voucher biura podróży – instrukcja obsługi

Kto, kiedy, na jakich zasadach może dostać voucher od biura podróży? Czy można go ...

Droga do przejęcia Condora otwarta, czy LOT się zdecyduje?

Niemiecki sąd odrzucił roszczenia wierzycieli Condora i tym samym otworzył drogę do przejęcia linii ...

Magierowski na ambasadora do Izraela

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski został pozytywnie oceniony przez posłów jako kandydat na ambasadora ...

Anex Tour przejął dwa biura podróży Thomasa Cooka

Öger Tours i Bucher Reisen to dwie marki touroperatorskie niemieckiego Thomasa Cooka, które właśnie ...

Rainbow rozszerza sprzedaż zimowej egzotyki

Ruszyła sprzedaż wyjazdów egzotycznych Rainbowa na sezon zimowy 2019/2020, realizowanych lotniczymi liniami rejsowymi. Touroperator ...

Zasada jednej ceny utrudnia konkurowanie

Na rynku stacjonarnych biur agencyjnych w Niemczech nie należy spodziewać się zmian, inaczej będzie ...