Europejska branża turystyczna: Rozdajmy klientom vouchery

Fot. Aleksander Kramarz

Vouchery mające być potwierdzeniem zamiaru wykonania usługi chcą swoim klientom rozdawać touroperatorzy i agenci turystyczni. Liczą, że dzięki temu nie stracą klientów, a oni zgodzą się pojechać na wycieczki kiedy minie kryzys.

Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej ECTAA nie ustaje w lobbowaniu na rzecz ratowania branży turystycznej w Europie w dobie kryzysu wywołanego koronawirusem i decyzjami władz o zamknięciu granic, lotnisk, portów, ograniczeniu ruchu samolotów.

Tym razem touroperatorzy i agenci turystyczni z Europy wzywają Komisję Europejską do „pragmatyzmu i do elastycznego stosowania zasad zwrotów przedpłat”.

CZYTAJ TEŻ: ECTAA zadowolona z reakcji Brukseli na kłopoty biur podróży

Jak pisze ECTAA w piśmie do Komisji Europejskiej, wirus Covid-19 spowodował zastój w branży turystycznej i zahamował podróże. Każdy dzień epidemii powoduje spowolnienie europejskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jest to kryzys o niespotykanych rozmiarach, europejscy organizatorzy turystyki i agenci turystyczni wzywają Komisję Europejską do wysyłania dalszych silnych sygnałów do branży turystycznej w Europie.

Zdaniem przedsiębiorców należy niezwłocznie opracować rozwiązanie, które zapobiegnie masowemu rezygnowaniu ludzi z podróżowania. Odwoływanie wycieczek powoduje niespotykane problemy z płynnością finansową firm, co w bardzo bliskiej przyszłości może prowadzić do niewypłacalności tysięcy organizatorów turystyki i agencji turystycznych.

– Rządy i branża współpracują, żeby wypracować rozwiązania korzystne zarówno dla klientów, jak i dla firm turystycznych. Może to polegać na przykład na zapewnianiu klientom, którzy chcieliby teraz wycofać pieniądze wpłacone na wycieczki, voucherów, dzięki którym mogliby oni wyjechać po zakończeniu kryzysu – wyjaśnia prezes ECTAA Paweł Niewiadomski. – Oczekujemy, że Komisja Europejska zezwoli na taką wyjątkową elastyczność stosowania Dyrektywy 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych. Leży to w interesie wszystkich: klientów, firm turystycznych, dostawców i rządów.

– Pamiętajmy, że jeżeli firmy turystyczne zbankrutują, co jest bardzo prawdopodobne, bo większość nie ma teraz pieniędzy, żeby zwrócić klientom (te pieniądze zatrzymały hotele i linie lotnicze), to klienci nic nie zyskają – dodaje.

ECTAA wzywa też Komisję Europejską do umożliwienia i zachęcenia państw członkowskich do pilnego zastosowania artykułu 107(3)b) TFUE (Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej) do udzielenia wsparcia finansowego organizatorom turystyki i agentom turystycznym i innym podmiotom w turystyce (transport, usługi hotelarskie i dostawcy innych, powiązanych usług).

„Tak jak w Nowej Zelandii, rządy państw europejskich powinny niezwłocznie rozważyć przeznaczenie znaczącej części PKB na wydatki zmierzające do zwalczania ekonomicznych skutków epidemii wirusa Covid-19. Konieczne jest wysłanie silnego pozytywnego sygnału, aby pomóc gospodarce przezwyciężyć trudności” – czytamy dalej w apelu.

Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) zrzesza krajowe stowarzyszenia agentów turystycznych i touroperatorów z 30 krajów Europy, w tym 27 z państw członkowskich Unii Europejskiej i reprezentuje około 70 tysięcy podmiotów. ECTAA ma także czterech członków z innych kontynentów: z Izraela, Malezji, Maroka i Tunezji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje na Majorce przecenione o połowę

Do 50 procent dochodzą zniżki na wyjazdy na Majorkę oferowane przez brytyjskie biura podróży. ...

Dlaczego linie nie chcą mediować z klientami?

Pasażerowie nie wiedzą, że spory z przewoźnikami mogą rozstrzygać polubownie. Linie lotnicze niechętnie zaś ...

Travelplanet: W 2017 roku first minute zamiast last minute

Powstanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, wzrost zamożności Polaków i stosunkowy spokój w miejscach wakacyjnych sprzyjały ...

Samolot leciał z pękniętym oknem zaklejonym taśmą

Pasażer indyjskich linii SpiceJet opublikował w internecie szokujące zdjęcie pękniętego okna zaklejonego taśmą w ...

Baszczyński: Z Berlina przywozimy trzy razy więcej Turcji

Mamy już kontrakty z Turkami na trzy sezony, i to dużo większe niż dotychczasowe. ...

Norwegian bez pilotów i bez pieniędzy

Norweska tania linia lotnicza Norwegian poinformowała, że zwalnia 4,6 tysiąca pilotów i pracowników pokładowych. ...