Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

Fot. KPRM

Dopłaty do wynagrodzeń, mikropożyczki i kredyty na dogodnych warunkach, przesunięcia spłat, możliwość odsunięcia w czasie opłacania ZUS-u, a potem rozłożenia go raty – to między innymi pomysły, jakie rząd zawarł w programie, który nazwał tarczą antykryzysową. Na całą akcję przeznaczy 212 miliardów złotych.

Program ogłosili wspólnie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki po Radzie Gabinetowej, która obradowała dzisiaj zdalnie, w formie telekonferencji. Progrma składa się z pięciu filarów, z których dwa pierwsze przeznaczone są bezpośrednio dla przedsiębiorców.

Jak mówił prezydent, program ma przede wszystkim ochronić małych i średnich przedsiębiorców przed bankructwem spowodowanym kryzysem epidemii, a także zachować miejsca pracy pracowników.

Na pierwszym miejscu premier postawił sytuację pracowników i najdrobniejszych przedsiębiorców. Na te działania rząd przeznaczy około 30 mld złotych (w tym 23,8 mld zł wydatki i 6,2 mld zł środki płynnościowe).

Państwo będzie mogło dopłacić 40 procent wynagrodzenia do wynagrodzenia pracownika, ale nie więcej niż 40 procent średniej w gospodarce krajowej. Dla prowadzących działalność gospodarczą, samozatrudnionych, na zleceniach i umowach o dzieło – bufor, który ma zamortyzować skutki kryzysu to między innymi dopłata do 80 procent minimalnego wynagrodzenia dla nich. W programie znalazła się też prolongata opłat za prąd, wodę, gaz i rat kredytowych. – To oczywiście w uzgodnieniu z dostarczycielami tych mediów i z bankami – mówił premier.

Drugi filar to rozwiązania przewidziane dla przedsiębiorców – wartość 73,2 mld zł (w tym 4,9 mld zł wydatki i 68,3 mld zł środki płynnościowe). Premier ujawnił, że będą to: gwarancje kredytowe, mikropożyczki (5 tysięcy złotych), refinansowanie leasingu operacyjnego dla firm transportowych, dopłaty BGK do odsetek, przedłużenie kredytów obrotowych, rozliczenie tegorocznej straty w 2021 roku i „szereg rozwiązań” wpływających na płynność finansową przedsiębiorstw.

Premier nie podał więcej informacji, jak dodał prezydent wymienione założenia dopiero zostaną przedstawione w formie projektów ustaw do końca tygodnia.

Pozostałe filary programu to wydatki na ochronę zdrowia – 7,5 mld zł (np. dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia), wzmocnienie systemu finansowego, chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy obywateli – 70,3 mld zł jako środki płynnościowe (np. pakiet płynnościowy NBP) i program inwestycji publicznych, za około 30 mld złotych.

Mogą Ci się również spodobać

Prezentację wyników branży poprowadził prezes Traveldaty Andrzej Betlej

Traveldata: Rekordowy rok biur podróży

W tym roku biura podróży zanotują rekordowe wyniki. Obsłużą 3,2 miliona klientów wyjeżdżających za ...

ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Przedsiębiorcy chcący zarejestrować się w bazie podmiotów, mogących przyjmować zapłatę Polskim Bonem Turystycznym, dostaną ...

Betlej: Coral Travel i Exim Tours walczą o rynek

Dwa biura podróży, Coral Travel i Exim Tours, coraz wyraźniej wyróżniają się niskimi cenami. ...

TUI: Pierwsza ruszy Majorka

Prezes Grupy TUI Friedrich Joussen uważa, że Majorka będzie pierwszym zagranicznym miejscem, do którego ...

Rekordowe temperatury w Dolinie Śmierci

Słupek rtęci w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii i w rejonie miasta Needles osiągnie ...

Travelplanet: Wcześniejsze wakacje podbiły rezerwacje

O 65 procent wzrosła sprzedaż wakacji. Najwięcej, bo o 1600 procent, skoczyło zainteresowanie Macedonią. ...