W Grecji vouchery będą ważne przez 18 miesięcy

Fot. Y. Skoulas / Greek National Tourism Organisation

Greckie firmy turystyczne i linie lotnicze będą mogły wydawać klientom vouchery ważne przez półtora roku – zdecydowało Ministerstwo Turystyki.

Greckie Ministerstwo Turystyki ogłosiło niedawno, że zgodnie z nowymi przepisami firmy działające w branży turystycznej, w tym również linie lotnicze, będą mogły wydawać klientom vouchery na poczet usług niewykorzystanych z powodu koronawirusa. Bony zachowają ważność przez półtora roku. Taką informację podał portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Zdaniem resortu rozwiązanie to poprawi płynność finansową biur podróży, hoteli i przewoźników, ale także zabezpieczy turystów, którzy nie mogli skorzystać z rezerwacji. Bony będą musieli zrealizować w tej samej firmie, w której poprzednio zamówili usługę. Jeśli się na to nie zdecydują w ciągu 18 miesięcy, firma będzie musiała zwrócić im pieniądze. – Kwestia zwrotów to poważny problem – mówi minister turystyki Harry Theoharis i dodaje, że nowa regulacja zostanie przyjęta w najbliższych dniach.

Za tym rozwiązaniem opowiada się greckie stowarzyszenie przedsiębiorców turystycznych SETE, które będzie zachęcać przedsiębiorców do podnoszenia wartości voucherów. Wdrażają je także inne kraje europejskie, choćby Polska, Włochy, Holandia czy Niemcy. Żeby jednak pomysł przyjął się w krajach unijnych, Komisja Europejska musi zmienić obowiązujące przepisy. – Przygotowujemy list do Komisji Europejskiej, by wesprzeć to rozwiązanie – informuje Theoharris.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska: Vouchery to opcja, a nie obowiązek

W marcu Komisja Europejska sama zaczęła zachęcać turystów do przekładania wyjazdów na później i przyjmowania voucherów zamiast żądania gotówki. ECTAA, organizacja zrzeszająca europejskie stowarzyszenia branżowe, wielokrotnie wzywała do wprowadzenia bardziej elastycznych zasad w polityce zwrotu kosztów w wypadku imprez zorganizowanych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży 60 procent więcej klientów

Nie tylko nie maleje zainteresowanie zakupem wyjazdów z biurami podróży, ale wręcz rośnie. Ostatni ...

Wizz Air inwestuje w airbusy neo

Wizz Air odebrał wczoraj airbusa A321neo z 239 miejscami na pokładzie. To pierwsza z ...

Turyści w Wilnie zapłacą podatek od poduszki

Jedno euro dziennie zapłacą od 1 lipca goście wileńskich hoteli i innych miejsc noclegowych ...

Ryanair: Od wiosny z Poznania do Rzymu

Od kwietnia 2019 roku w ramach letniej siatki połączeń Ryanair rozpocznie loty z Poznania ...

Większość lotnisk regionalnych jest nierentownych

Tylko pięć na 14 regionalnych portów lotniczych w Polsce jest rentownych. To lotniska, które ...

Konsul pomaga turystom, którzy czekają na samolot z Tajlandii

Konsul RP w Tajlandii od początku pozostaje w kontakcie z polskimi turystami, którzy czekają ...