W Grecji vouchery będą ważne przez 18 miesięcy

Fot. Y. Skoulas / Greek National Tourism Organisation

Greckie firmy turystyczne i linie lotnicze będą mogły wydawać klientom vouchery ważne przez półtora roku – zdecydowało Ministerstwo Turystyki.

Greckie Ministerstwo Turystyki ogłosiło niedawno, że zgodnie z nowymi przepisami firmy działające w branży turystycznej, w tym również linie lotnicze, będą mogły wydawać klientom vouchery na poczet usług niewykorzystanych z powodu koronawirusa. Bony zachowają ważność przez półtora roku. Taką informację podał portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Zdaniem resortu rozwiązanie to poprawi płynność finansową biur podróży, hoteli i przewoźników, ale także zabezpieczy turystów, którzy nie mogli skorzystać z rezerwacji. Bony będą musieli zrealizować w tej samej firmie, w której poprzednio zamówili usługę. Jeśli się na to nie zdecydują w ciągu 18 miesięcy, firma będzie musiała zwrócić im pieniądze. – Kwestia zwrotów to poważny problem – mówi minister turystyki Harry Theoharis i dodaje, że nowa regulacja zostanie przyjęta w najbliższych dniach.

Za tym rozwiązaniem opowiada się greckie stowarzyszenie przedsiębiorców turystycznych SETE, które będzie zachęcać przedsiębiorców do podnoszenia wartości voucherów. Wdrażają je także inne kraje europejskie, choćby Polska, Włochy, Holandia czy Niemcy. Żeby jednak pomysł przyjął się w krajach unijnych, Komisja Europejska musi zmienić obowiązujące przepisy. – Przygotowujemy list do Komisji Europejskiej, by wesprzeć to rozwiązanie – informuje Theoharris.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska: Vouchery to opcja, a nie obowiązek

W marcu Komisja Europejska sama zaczęła zachęcać turystów do przekładania wyjazdów na później i przyjmowania voucherów zamiast żądania gotówki. ECTAA, organizacja zrzeszająca europejskie stowarzyszenia branżowe, wielokrotnie wzywała do wprowadzenia bardziej elastycznych zasad w polityce zwrotu kosztów w wypadku imprez zorganizowanych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska otwiera się na podróże lotnicze spoza Unii Europejskiej

Albania, Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Korea Południowa i Ukraina – to kraje spoza Unii ...

Betlej: Zaskakująco słaba sprzedaż wycieczek

Niechęć ludzi do wydawania pieniędzy, nieadekwatny do wzrostu PKB wzrost płac, liczenie, że w ...

Karnawałowe szaleństwo ogarnęło świat

Żarty z polityków albo parady z przedstawicielami władzy, występy nawiązujące do lokalnych wierzeń i ...

Podlasie inwestuje w wędkarzy

Przystań wędkarska, sklep rybny, rozbudowa pensjonatów czy inwestycje gastronomiczne – to przykłady projektów, które ...

Andaluzja płonie – trwa ewakuacja turystów

Około 80 strażaków walczy z pożarami lasów w Andaluzji w południowej Hiszpanii. Od soboty ...

Zimą Ryanair poleci z Krakowa do Frankfurtu

Ryanair ogłosił nową trasę na przyszłą zimę – z Krakowa do Frankfurtu nad Menem. ...