Minister turystyki Grecji: Wprowadźmy paszporty zdrowia

Fot. Aleksander Kramarz

Minister turystyki Grecji Harry Theoharis twierdzi, że gdyby cała Unia Europejska przestrzegała protokołów ochrony zdrowia, sezon letni można by częściowo uratować.

Grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages cytuje ministra turystyki Harry’ego Theoharisa, który mówił w wywiadzie dla telewizji SKAI TV o możliwości wprowadzenia paszportów zdrowia. Dzięki nim władze miałyby informacje o stanie zdrowia turystów podróżujących samochodami, statkami i samolotami.

– Kraje musiałyby się zgodzić na wspólną praktykę bezpiecznego wjazdu, już wezwałem Komisję Europejską do stworzenia takich protokołów – informuje. Theoharis wyjaśnia, że Europejczycy, którzy chcieliby wyjechać za granicę, musieliby uzyskać certyfikat w swoim kraju, który byłby potwierdzeniem, że nie są zarażeni koronawirusem. Na tej podstawie mogliby podróżować. Na razie to tylko propozycja, a minister czeka na informacje z Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego, w jaki sposób rozwiązanie można by wprowadzić w praktyce.

CZYTAJ TEŻ: Grecja z pomysłami na ratowanie turystyki

Szef resortu turystyki poinformował ponadto, że z powodu pandemii w tym roku sezon letni skróci się najprawdopodobniej do trzech miesięcy i potrwa od lipca do września. – Być może pojawi się popyt na wyjazdy w październiku i w listopadzie, ale tym zajmiemy się w drugim etapie po rozwiązaniu głównych problemów – deklaruje.

Theoharis nie spodziewa się jednak, żeby po zniesieniu ograniczeń w tym roku do Grecji przyjechali goście z dalekich krajów. Liczyć można jedynie na Europejczyków. Tu Grecja wygrywa, bo ze wszystkich kierunków basenu Morza Śródziemnego jest najbezpieczniejsza. Minister dodał, że jest w kontakcie z zagranicznymi touroperatorami, którzy nadal chcą realizować swoje programy w Grecji.

– Biura podróży z jednej strony czekają na informacje dotyczące przepisów ochrony zdrowia, które wdrożą hotele, dzięki czemu zyskają zaufanie klientów, z drugiej na sygnał, kiedy obiekty zaczną normalnie działać – mówi. Theoharis zdradza jednocześnie, że obowiązujący w tej chwili zakaz prowadzenia przez nie działalności do końca kwietnia może zostać przedłużony.

ZOBACZ TAKŻE: Światowa Organizacja Turystyki wesprze grecką branżę turystyczną

Rząd pracuje też nad wsparciem dla przedsiębiorstw turystycznych, które nie mogą na razie działać i dla pracowników sezonowych przez nich zatrudnianych. Analizowane są również programy zachęty dla Greków, by w tym roku wybrali się na wakacje krajowe. Także hotele będą starały się zaproponować im jak najlepsze ceny. Szacując wyniki tegorocznego sezonu, minister mówi, że w najlepszym wypadku straty, licząc rok do roku, wyniosą 50 procent, w innym wywiadzie stwierdził natomiast, że w najgorszym będzie to 75 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann: Więcej Azji i Ameryki na zimę

Sprzedajemy już wyjazdy do dalekich krajów krajów na zimę 2019/2020 – informuje biuro podróży ...

Dubaj – Królestwo Selfie oferuje pomysły na zdjęcia

The Selfie Kingdom (Królestwo Selfie) to pierwsze na świecie muzeum selfie. Zlokalizowane w pobliżu ...

Bułgaria bije rekordy popularności

8,7 miliona gości zagranicznych odwiedziło w zeszłym roku Bułgarię. Do końca listopada zostawili oni ...

Pomorska ROT ma nowy (stary) zarząd

Zarząd Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej działał będzie w niemal niezmienionym składzie przez kolejną czteroletnią ...

Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy

Ani rynek, ani przymus administracyjny nie pomogą Radomiowi. Można tam tylko wrzucić w błoto ...

Easyjet wchodzi mocniej w turystykę

Easyjet będzie inwestował w rozwój sprzedaży usług turystycznych, zapowiada prezes Johan Lundgren. Firma zatrudniła ...