Grecja – hotele sezonowe otworzą się na końcu

W pierwszy weekend po odmrożeniu niektórych usług nadmorski deptak w Salonikach zaroił się od spacerujących mieszkańców. Fot. AFP

W Grecji działają już pierwsze sklepy i usługi. Jednak przywracanie wszystkich pozostałych obiektów i miejsc ma potrwać do czerwca. Na koniec zostawiono hotele sezonowe.

Rząd Grecji stopniowo znosi ograniczenia covidowe i dąży do przywrócenia kraju do dawnego stanu, w tym do przyjęcia turystów – podaje Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (GNTO).

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Plan ponownego otwarcia rynku ma być realizowany w siedmiu etapach. Pierwszy rozpoczął się 4 maja. Otwarto wtedy niektóre sklepy i usługi, w tym księgarnie, sklepy z elektroniką i salony fryzjerskie. Więcej sklepów i usług ma ruszyć 11 maja, kolejne miejsca, obiekty i instytucje otwierane będą 18 maja (w tym stanowiska archeologiczne na otwartej przestrzeni, parki i część plaż) i 1 czerwca. Dokładne daty kolejnych etapów rząd poda po 18 maja.

Rząd Grecji zalecił przestrzeganie dystansu społecznego między właścicielami sklepów a klientami, ograniczenie liczby klientów przypadających na powierzchnię pomieszczeń, obowiązkowe stosowanie masek w transporcie publicznym, taksówkach, szpitalach i podczas odwiedzania sklepów i lokali usługowych.

Od 1 czerwca przez miesiąc będą realizowane etapy od 4 do 7 odmrożenia gospodarki. Będą wtedy kolejno ponowne otwieranie: centra handlowe, restauracje i kawiarnie, ale tylko na świeżym powietrzu, kina letnie, hotele całoroczne, parki rozrywki, place zabaw na świeżym powietrzu, restauracje (wewnątrz), kawiarnie (wewnątrz), hotele sezonowe i kurorty oraz obiekty sportowe halowe.

W najbliższych dniach rząd ma ogłosić dalsze wytyczne, które będą obowiązywać w restauracjach, obiektach rekreacyjnych, hotelach, salonach kosmetycznych, basenach i na plażach.

PORÓWNAJ: Grecja otworzy się na turystów w lipcu

Ponadto ogłoszono, że większe zgromadzenia, takie jak festiwale, koncerty lub imprezy sportowe z widzami, najprawdopodobniej w lecie jeszcze nie będą mogły odbyć.

Na razie wszystkie połączenia z krajami spoza Unii Europejskiej, a także z Hiszpanią, Włochami, Niemcami i Holandią są zawieszone do odwołania – dodaje GNTO.

Sezonowe hotele i kurorty, a także całoroczne hotele w Grecji pozostaną zamknięte do czerwca. Do czasu zniesienia wszystkich ograniczeń w Atenach i Salonikach, dwóch największych miastach kraju, czynne mają być tylko po trzy hotele, a w miastach mających status stolicy regionu – po jednym.

Nadal każdy przybysz spoza Grecji jest poddawany 14-dniowej kwarantannie. Obowiązuje też zakaz dokowania statków wycieczkowych i żaglówek w greckich portach i zabronione jest opuszczanie portów i dokowanie w nich przez prywatne jachty.

WARTO TEŻ: Tunezyjska turystyka też chce wyjść z zamrażarki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apka podpowie, co spakować na wakacje

Co spakować do walizki, gdzie kupić potrzebne rzeczy i czy w miejscu wypoczynku jest ...

Brexit bez umowy – wszystko, co turysta musi wiedzieć

Z czym muszą liczyć się podróżujący do Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii ...

Dwa miliony turystów w Galerii Uffizi

W 2016 roku po raz pierwszy liczba zwiedzających Galerię Uffizi we Florencji przekroczyła 2 ...

Motel One – stała cena, różne wnętrza

Położenie w centrach miast, stała cena, wysmakowany wystrój i gin na 350 sposobów – ...

Lotnisko Chopina otwarte po awaryjnym lądowaniu

Warszawskie Lotnisko Chopina zostało otwarte po awaryjnym lądowaniu bombardiera, któremu złożyły się przednie koła ...

Tatrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy

Władze TPN poszukują ludzi, którzy będą sprzątać szlaki, kierować ruchem turystycznym i edukować odwiedzających ...