Grecja – hotele sezonowe otworzą się na końcu

W pierwszy weekend po odmrożeniu niektórych usług nadmorski deptak w Salonikach zaroił się od spacerujących mieszkańców. Fot. AFP

W Grecji działają już pierwsze sklepy i usługi. Jednak przywracanie wszystkich pozostałych obiektów i miejsc ma potrwać do czerwca. Na koniec zostawiono hotele sezonowe.

Rząd Grecji stopniowo znosi ograniczenia covidowe i dąży do przywrócenia kraju do dawnego stanu, w tym do przyjęcia turystów – podaje Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (GNTO).

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Plan ponownego otwarcia rynku ma być realizowany w siedmiu etapach. Pierwszy rozpoczął się 4 maja. Otwarto wtedy niektóre sklepy i usługi, w tym księgarnie, sklepy z elektroniką i salony fryzjerskie. Więcej sklepów i usług ma ruszyć 11 maja, kolejne miejsca, obiekty i instytucje otwierane będą 18 maja (w tym stanowiska archeologiczne na otwartej przestrzeni, parki i część plaż) i 1 czerwca. Dokładne daty kolejnych etapów rząd poda po 18 maja.

Rząd Grecji zalecił przestrzeganie dystansu społecznego między właścicielami sklepów a klientami, ograniczenie liczby klientów przypadających na powierzchnię pomieszczeń, obowiązkowe stosowanie masek w transporcie publicznym, taksówkach, szpitalach i podczas odwiedzania sklepów i lokali usługowych.

Od 1 czerwca przez miesiąc będą realizowane etapy od 4 do 7 odmrożenia gospodarki. Będą wtedy kolejno ponowne otwieranie: centra handlowe, restauracje i kawiarnie, ale tylko na świeżym powietrzu, kina letnie, hotele całoroczne, parki rozrywki, place zabaw na świeżym powietrzu, restauracje (wewnątrz), kawiarnie (wewnątrz), hotele sezonowe i kurorty oraz obiekty sportowe halowe.

W najbliższych dniach rząd ma ogłosić dalsze wytyczne, które będą obowiązywać w restauracjach, obiektach rekreacyjnych, hotelach, salonach kosmetycznych, basenach i na plażach.

PORÓWNAJ: Grecja otworzy się na turystów w lipcu

Ponadto ogłoszono, że większe zgromadzenia, takie jak festiwale, koncerty lub imprezy sportowe z widzami, najprawdopodobniej w lecie jeszcze nie będą mogły odbyć.

Na razie wszystkie połączenia z krajami spoza Unii Europejskiej, a także z Hiszpanią, Włochami, Niemcami i Holandią są zawieszone do odwołania – dodaje GNTO.

Sezonowe hotele i kurorty, a także całoroczne hotele w Grecji pozostaną zamknięte do czerwca. Do czasu zniesienia wszystkich ograniczeń w Atenach i Salonikach, dwóch największych miastach kraju, czynne mają być tylko po trzy hotele, a w miastach mających status stolicy regionu – po jednym.

Nadal każdy przybysz spoza Grecji jest poddawany 14-dniowej kwarantannie. Obowiązuje też zakaz dokowania statków wycieczkowych i żaglówek w greckich portach i zabronione jest opuszczanie portów i dokowanie w nich przez prywatne jachty.

WARTO TEŻ: Tunezyjska turystyka też chce wyjść z zamrażarki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skyscanner: Nowy rok pełny innowacji

Wi-Fi na pokładzie, metamorfoza klas i nowe technologie czuwające nad tym, by bagaż trafił ...

Betlej: Opóźnia się termin nadejścia sezonu letniego

Już nie czerwiec, ale lipiec, a może nawet sierpień, to moment, kiedy będzie można ...

Połowa niemieckich biur podróży stanie przed widmem bankructwa?

Brak wczesnych rezerwacji powoduje, że w przyszłym roku wyniki sprzedaży będą gorsze, uważa szef ...

Zmiana warty w Neckermannie – Maciej Nykiel zastąpi Krzysztofa Piątka

Maciej Nykiel, do niedawna dyrektor zarządzający portalu z wycieczkami Fly.pl, zostanie prezesem jednego z ...

KLM wznawia rejsy z Warszawy, Krakowa i Gdańska

Pojutrze, 17 czerwca, po trzymiesięcznej przerwie holenderskie linie lotnicze znów zawitają w Warszawie, 29 ...

Fałszywy alarm pożarowy na Heathrow

Lotnisko Heathrow i duży londyński dworzec kolejowy Euston zostały dziś ewakuowane przez straż pożarną ...