Grecja – hotele sezonowe otworzą się na końcu

W pierwszy weekend po odmrożeniu niektórych usług nadmorski deptak w Salonikach zaroił się od spacerujących mieszkańców. Fot. AFP

W Grecji działają już pierwsze sklepy i usługi. Jednak przywracanie wszystkich pozostałych obiektów i miejsc ma potrwać do czerwca. Na koniec zostawiono hotele sezonowe.

Rząd Grecji stopniowo znosi ograniczenia covidowe i dąży do przywrócenia kraju do dawnego stanu, w tym do przyjęcia turystów – podaje Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (GNTO).

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Plan ponownego otwarcia rynku ma być realizowany w siedmiu etapach. Pierwszy rozpoczął się 4 maja. Otwarto wtedy niektóre sklepy i usługi, w tym księgarnie, sklepy z elektroniką i salony fryzjerskie. Więcej sklepów i usług ma ruszyć 11 maja, kolejne miejsca, obiekty i instytucje otwierane będą 18 maja (w tym stanowiska archeologiczne na otwartej przestrzeni, parki i część plaż) i 1 czerwca. Dokładne daty kolejnych etapów rząd poda po 18 maja.

Rząd Grecji zalecił przestrzeganie dystansu społecznego między właścicielami sklepów a klientami, ograniczenie liczby klientów przypadających na powierzchnię pomieszczeń, obowiązkowe stosowanie masek w transporcie publicznym, taksówkach, szpitalach i podczas odwiedzania sklepów i lokali usługowych.

Od 1 czerwca przez miesiąc będą realizowane etapy od 4 do 7 odmrożenia gospodarki. Będą wtedy kolejno ponowne otwieranie: centra handlowe, restauracje i kawiarnie, ale tylko na świeżym powietrzu, kina letnie, hotele całoroczne, parki rozrywki, place zabaw na świeżym powietrzu, restauracje (wewnątrz), kawiarnie (wewnątrz), hotele sezonowe i kurorty oraz obiekty sportowe halowe.

W najbliższych dniach rząd ma ogłosić dalsze wytyczne, które będą obowiązywać w restauracjach, obiektach rekreacyjnych, hotelach, salonach kosmetycznych, basenach i na plażach.

PORÓWNAJ: Grecja otworzy się na turystów w lipcu

Ponadto ogłoszono, że większe zgromadzenia, takie jak festiwale, koncerty lub imprezy sportowe z widzami, najprawdopodobniej w lecie jeszcze nie będą mogły odbyć.

Na razie wszystkie połączenia z krajami spoza Unii Europejskiej, a także z Hiszpanią, Włochami, Niemcami i Holandią są zawieszone do odwołania – dodaje GNTO.

Sezonowe hotele i kurorty, a także całoroczne hotele w Grecji pozostaną zamknięte do czerwca. Do czasu zniesienia wszystkich ograniczeń w Atenach i Salonikach, dwóch największych miastach kraju, czynne mają być tylko po trzy hotele, a w miastach mających status stolicy regionu – po jednym.

Nadal każdy przybysz spoza Grecji jest poddawany 14-dniowej kwarantannie. Obowiązuje też zakaz dokowania statków wycieczkowych i żaglówek w greckich portach i zabronione jest opuszczanie portów i dokowanie w nich przez prywatne jachty.

WARTO TEŻ: Tunezyjska turystyka też chce wyjść z zamrażarki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT wylatał 9 milionów pasażerów i zysk

Prawie 9 milionów pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. Spółka zakończy ...

W Egipcie otworzy się kolejne lotnisko

Lotnisko Berenice na południe od egipskiego kurortu Marsa Alam, które ma zacząć działać w ...

Zakopiański Imperial będzie Mövenpickiem

Accor przejmie zarządzanie zakopiańskim hotelem Imperial. Po rozbudowie obiekt będzie działał pod należącą do ...

ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Przedsiębiorcy chcący zarejestrować się w bazie podmiotów, mogących przyjmować zapłatę Polskim Bonem Turystycznym, dostaną ...

Katowice: Przydałoby się więcej kierunków czarterowych

W pierwszym półroczu katowickie lotnisko obsłużyło 660 tysięcy podróżnych, o 67 procent mniej (1,37 ...

Londyn tworzy swój Disneyland. Są pierwsze wizualizacje

Powstał projekt od dawna zapowiadanego ogromnego parku rozrywki, który ma być odpowiedzią na francuski ...