Rząd odmraża 120 kierunków

Fot. materiały prasowe Lotniska Chopina

W opublikowanym w piątek rozporządzeniu „epidemicznym” rząd zawarł bardzo istotny z punktu widzenia turystyki zapis. Dzięki niemu z Polski będzie można latać do większości krajów spoza Unii Europejskiej i swobodnie – bez kwarantanny – przyjeżdżać z nich.

Rozporządzenie nosi tytuł „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Wprowadza ograniczenia wynikające z liczby zakażeń koronawirusem w dziewięciu powiatach. Cztery określa jako obszar czerwony, a sześć, jako żółty – w zależności od stopnia zawirusowania.

Wśród wielu innych przepisów rozporządzenie zawiera istotną z punktu widzenia branży turystycznej formułę. W rozdziale 2 pod tytułem „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się oraz obowiązek poddania się kwarantannie i testom diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2”, w artykule 2 ustęp 2 rząd nałożył na przekraczających granicę Polski obowiązek odbycia trwającej 14 dni kwarantanny (można ją skrócić, jeśli test wykluczy u podróżnego zakażenie SARS-CoV-2). Z tego obowiązku jest jednak zwolnionych wiele grup zawodowych. Ale najistotniejszy jest punkt 11, według którego
nie stosuje się kwarantanny wobec pasażerów samolotów, przylatujących z krajów, które nie są objęte osobno wyrażonym zakazem.

To, jakie państwo jest objęte zakazem, precyzuje inne rozporządzenie rady ministrów – „w sprawie zakazów w ruchu lotniczym”. Jest ono aktualizowane co dwa tygodnie. Według ostatniej, obowiązującej obecnie wersji, zakazem objęte są niemal wszystkie kraje poza Unią Europejską. Wyłączone z zakazu są jedynie: Albania, Algieria, Australia, Białoruś, Gruzja, Japonia, Kanada, Maroko, Nowej Zelandia, Korea Południowa, Rwanda, Ukraina i Urugwaj.

WIĘCEJ O TYM: Egipt jednak nie dla Polaków. Została Turcja i Tunezja

Rząd przygotował już jednak kolejną wersję tego rozporządzenia. Jego projekt opisywaliśmy w piątek („Będą loty do Egiptu. Tylko 45 krajów na czarnej liście rządu”). Ten dokument powinien być opublikowany w Dzienniku Ustaw najpóźniej we wtorek, 11 sierpnia. Tego dnia traci bowiem moc  obecne rozporządzenie.

Projekt zawiera tym razem nie listę krajów, do których będzie można latać, ale tych, do których nie będzie można. Wymieniono ich 45. To oznacza, że pozostałe, pozaunijne kraje, będą dostępne dla podróżnych spoza Polski – po przylocie (lot bezpośredni) nie będą musieli przechodzić kwarantanny. Obywatele Polski również nie mają takiego obowiązku, niezależnie od tego, jaką drogą i skąd wrócą.

– Piątkowe rozporządzenie, jako kierunkowe, jest bardzo ważne dla branży turystycznej – komentuje w rozmowie z naszym serwisem prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. – Mówiąc w skrócie – rząd otworzył szeroko możliwość podróżowania do naszego kraju z państw innych niż unijne. Jeśli od liczby 195, bo tyle jest państw na świecie, odejmiemy 28 krajów Unii Europejskiej i 45 wymienionych w rozporządzeniu, które ma się ukazać w poniedziałek, to mamy otwarte 122 kierunki. Oczywiście pod warunkiem, że one same zechcą przyjmować obywateli Polski.

– Przy okazji muszę odnotować kolejną nieprawdziwą informację na ten temat w mediach (w piątek Niewiadomski komentował na naszych łamach nieprawdziwą informację w portalu money.pl, czytaj: „Kwarantanna dla turystów? To był fałszywy alarm” – red.). Tym razem w portalu prawo.pl w sobotę, 8 sierpnia, ukazała się wiadomość pod tytułem „Po powrocie spoza strefy Schengen dwa tygodnie kwarantanny, albo szybki test”. Zarówno tytuł, jak i treść nie mają nic wspólnego z prawdą. Takie enuncjacje szkodzą branży turystycznej, powodują, że klienci biur podróży rezygnują z wyjazdów – wskazuje nie kryjący oburzenia Niewiadomski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobra cena za hotel? Tak, ale przy natychmiastowej płatności

Hotele są gotowe oferować specjalne ceny, ale chciałyby dostawać za nie pieniądze od razu, ...

Grecja z pomysłami na ratowanie turystyki

Obniżenie VAT-u, opłat lotniskowych, podatku noclegowego i czasowe wsparcie dla pracowników hoteli to pomysły ...

CPK może być konkurencją dla lotnisk regionalnych

Centralny Port Komunikacyjny może stanowić zagrożenie dla regionalnych portów lotniczych, choć te podkreślają, że ...

Betlej: Zielony znika z mapy zakażeń

Może nie będą to całkowite lockdowny, ale rządy europejskie będą zaostrzać ograniczenia w życiu ...

Branża turystyczna: Nie zamykać Hiszpanii, Albanii, Malty, Rumunii

Jutro ma zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zakazu latania. Branża turystyczna walczy, żeby ...

Rosyjscy hotelarze windują ceny na mistrzostwa

Nawet o 2489 procent wzrosły ceny noclegów w tych rosyjskich miastach, w których będą ...