Zakaz wjazdu do Unii Europejskiej. Na listę wraca Tunezja

Fot. Bloomberg

Unia Europejska będzie rekomendowała swoim członkom ograniczenie wjazdu z państw trzecich. Na jej listę po przerwie ponownie trafią Kanada, Gruzja i Tunezja – donoszą niemieckie media, powołując się na informacje Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa).

Dyplomaci unijni poszerzyli w środę wieczorem listę krajów, wobec których będzie obowiązywać rekomendacja, aby ich mieszkańcy nie mogli przyjeżdżać do państw wspólnoty. Dodali do niej między innymi wykreśloną wcześniej Kanadę, Gruzję i Tunezję. Lista ma być zmieniona pierwszy raz od 2,5 miesiąca.

Nowe ograniczenia oznaczają, że tylko osiem państw spoza UE nie będzie objętych negatywnym zaleceniem: Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Ruanda, Korea Południowa, Tajlandia, Urugwaj i Singapur. Ten ostatni dopiero teraz pojawił się na białej liście.

CZYTAJ TEŻ: UE – nie ma zgody na wspólne zasady podróżowania

Decyzję unijnych dyplomatów muszą jeszcze podpisać kraje członkowskie.

W połowie marca państwa członkowskie z wyłączeniem Irlandii oraz kraje nienależące do wspólnoty: Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia zgodziły się na zakazanie przyjazdów do UE. Wyjątek stanowią podróże konieczne. Na początku lipca decyzja została złagodzona.

Porozumienie nie jest wiążące – jedne kraje zaostrzyły nawet regulacje w tej sprawie, inne złagodziły (polska lista zakazu lotów bezpośrednich obejmuje 29 kierunków, czytaj: „Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów”).

Podstawą przy wpisaniu danego kraju na czarną listę jest liczba nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców – powinna być mniejsza lub zbliżona do średniej unijnej.

Pod uwagę brane jest też, jak dany kraj walczy z koronawirusem i jego ogólna reakcja na pandemię.

W wypadku państw, których mieszkańcy nie mogą przyjeżdżać do Unii Europejskiej, przewidziano wyjątki – chodzi m.in. o obywateli unijnych i ich rodziny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis coraz bliżej sprzedaży części działalności Accorowi

Wczoraj Orbis podpisał niewiążące porozumienie z Accorem w sprawie sprzedaży części swojej działalności polegającej ...

Włochy – nad morzem rekordowy ruch turystów

We włoskich miejscowościach nadmorskich notuje się rekordowy napływ turystów. Znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy ...

Gołym okiem widać, że jest więcej turystów

Od lat jesteśmy na trzecim miejscu po Warszawie i po Krakowie pod względem udzielonych ...

Betlej: Koronawirus nadal w ofensywie

Gdyby polscy touroperatorzy mieli zyskać taką samą pomoc publiczną, jaką od niemieckiego rządu dostała ...

Madera – najbezpieczniejsze miejsce tego lata?

Miesiąc po przywróceniu ruchu turystycznego na Maderze zanotowano tylko 9 przypadków zakażeń koronawirusem. Na ...

Kolejna ofiara koronawirusa na niebie. Germanwings bliski bankructwa

Kryzys spowodowany przez koronawirusa drastycznie osłabił finanse linii lotniczych. Po bankructwie brytyjskiego Flybe szykuje ...