Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni

Jaroslaw Gowin ostrzegł, że kto nie podporządkuje się nakazom rządu, narazi się na utratę pomocy. Fot. MRPiT.

Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodnie – tak wicepremier Jarosław Gowin ocenił szanse na otwarcie branży turystycznej w najbliższym czasie.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin był dzisiaj gościem radia TOK FM. Dziennikarz prowadzący rozmowę, Tomasz Setta, pytał między innymi o trudną sytuację przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami w związku z pandemią. – W przyszłym tygodniu ogłosimy dodatkową listę kodów działalności gospodarczej, które będą objęte tarczą finansową. Również zostaną dołączone do wcześniejszej tarczy branżowej – mówił wicepremier. Nie ujawnił jednak szczegółów tego planu.

CZYTAJ TEŻ: Rząd poluzuje restrykcje, ale i surowo ukarze za ich łamanie?

Gowin wskazał, że w pierwszej kolejności rząd będzie odmrażał handel: – Jeżeli w Polsce na dużą skalę nie da o sobie znać nowa mutacja koronawirusa, która jest dużo bardziej zaraźliwa [od znanej wcześniej], to moim zdaniem od 1 lutego powinniśmy w stu procentach otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe.

Zarazem przyznał, że nie ma dobrych prognoz dla branż, które są najbardziej dotknięte lockdownem, czyli dla turystyki, gastronomii. – Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodnie – ocenił. Dodał, że rząd będzie podejmował decyzje o luzowaniu kolejnych ograniczeń „w interwałach co dwa tygodnie”.

Wicepremier pytany był też o zapowiedzi przedsiębiorców, których działalność rząd zamknął, że nie wytrzymają dłużej i zaczną otwierać swoje biznesy. Ostrzegł ich: – Przepisy jednoznacznie przesądzają, że ci przedsiębiorcy, którzy złamią warunki rozporządzenia, nie otrzymają pomocy. Jednocześnie apelował o „poczucie odpowiedzialności i solidarności”. – Niezależnie od stanu prawnego koncentrowałbym się nie na szukaniu dziury w całym, tylko cerowaniu tych dziur, czyli efektywnej pomocy dla przedsiębiorców – stwierdził.

Wyjaśnił też, że o tym, czy administracyjne decyzje ograniczające prowadzenie działalności gospodarczej są zgodne z konstytucją – co kwestionują przedsiębiorcy i wielu prawników – będzie rozstrzygać Trybunał Konstytucyjny (zwrócili się o to premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek). – W interpretacji naszych prawników, ekspertów rządowych, działamy w pełni w zgodzie z konstytucją – podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały

Gowin przypomniał, że jutro rusza tarcza PFR 2.0 – przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe. W sumie rząd szacuje, że skorzystają z ponad 20 miliardów złotych. Chociaż jak mówił wicepremier, duża część firm ma jeszcze poduszkę finansową z tarczy wiosenno-letniej. – Nie dotyczy to gastronomii czy hotelarstwa – przyznał.

Wcześniej nie można było uruchomić tych pieniędzy – wyjaśniał – bo trzeba było poczekać na zgodę Komisji Europejskiej.

Jak ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd przedłużył restrykcje nałożone na część gospodarki do końca stycznia. Zamknięte pozostają hotele i inne obiekty noclegowe, wyciągi narciarskie, restauracje, galerie handlowe, fitnessy.

Mogą Ci się również spodobać

Majorka odesłała turystów z Niemiec i Szwajcarii

Środa była pierwszym dniem, kiedy Majorka otworzyła się na turystykę. To miał być test. ...

Bundestag: Turystyka ważna dla gospodarki

Turystyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie i to mimo problemów, ...

Amadeus dostał nowy certyfikat

Amadeus jest jedną z pierwszych firm, która dostała dwa certyfikaty IATA NDC trzeciego poziomu ...

Domy i mieszkania na Majorce nie dla turystów

Władze miasta Palma de Mallorca na Majorce, zakazały wynajmowania domów i mieszkań turystom. Nowe ...

Woda na warszawskim lotnisku ma być tańsza

Warszawskie Lotnisko Chopina deklaruje, że udostępni pasażerom wodę butelkowaną w przystępnej cenie i umożliwi ...

Ryanair tańszy dla studentów z Erasmusa

Studenci korzystający z wymiany w ramach programu Erasmus kupią bilety lotnicze taniej – zapowiada ...