Najpopularniejsza atrakcja Gdańska? Koło widokowe AmberSky

Fot. Pixabay

Liczba gości, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Gdańsk, spadła o 44 procent w porównaniu z rokiem 2019. Jednocześnie w ogóle turystów znacząco wzrósł odsetek tych krajowych.

W 2020 roku do Gdańska przyjechały niespełna 2 miliony gości, o 44 procent mniej niż rok wcześniej – podaje w komunikacie Gdańska Organizacja Turystyczna. Prawie połowa przyjechała w celach wypoczynkowych, 16,5 procent w sprawach służbowych, a 13,9 procent w odwiedziny do bliskich.

Liczba gości zagranicznych (zarówno nocujących, jak i jednodniowych) spadła z 1,2 miliona w 2019 roku do 302,3 tysiąca, a krajowych z 2,3 miliona do 1,7 miliona.

CZYTAJ TEŻ: Gdańskie lotnisko: W przyszłym roku odprawy w nowym terminalu

Obostrzenia związane z pandemią nie tylko zmniejszyły ruch turystyczny, ale także zmieniły jego strukturę. Znacząco, bo z 66 procent w 2019 roku do 85 procent, wzrósł udział w nim gości krajowych, podczas gdy odsetek gości zagranicznych spadł z 34 do 15 procent.

Najwięcej gości krajowych przyjechało z województwa pomorskiego (28,3 procent), kolejne miejsca zajęły województwa kujawsko-pomorskie (12 procent) i mazowieckie (10,2 procent).

Z kolei wśród gości zagranicznych pod względem liczebności prym wiedli Niemcy (ponad 40 procent), za nimi uplasowali się Skandynawowie (13,1 procent), trzecie miejsce przypadło Brytyjczykom (9,4 procent).

Turyści (czyli osoby, które nocowały w Gdańsku) stanowili 65 procent ogółu gości, jednodniowi odwiedzający 35 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Testy na gdańskim lotnisku również dla przylatujących

– Zebrane dane wskazują, że branża turystyczna najmocniej ucierpiała przez pandemię. To poważny problem dla każdego miasta chętnie odwiedzanego przez turystów, nie tylko w Polsce. Stawia to przed podmiotami odpowiadającymi za prowadzenie działań promocyjnych wielkie wyzwania na przyszłość, w szczególności dotyczące określenia grup docelowych – mówi prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki, cytowany w komunikacie.

Ci, którzy przejechali do Gdańska, ocenili swój pobyt na 8,9 w skali 1 do 10, podczas gdy w roku 2019 całościowa ocena zadowolenia z pobytu wyniosła 8,2.

Atrakcją turystyczna, która cieszyła się największym powodzeniem, było koło widokowe AmberSky (18,4 procent), kolejne miejsca zajęły Ratusz Głównego Miasta (17,7 procent), Bazylika Mariacka (17,5 procent), Żuraw (13,7 procent), park i katedra w Oliwie (13,1 procent), molo w Brzeźnie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air inwestuje w airbusy neo

Wizz Air odebrał wczoraj airbusa A321neo z 239 miejscami na pokładzie. To pierwsza z ...

Prezes Neckermanna dziękuje agentom turystycznym

Prezes niewypłacalnego biura podróży Neckermann Polska Maciej Nykiel rozesłał do agentów turystycznych, którzy sprzedawali ...

Prezes Budapest Airport: W każdej chwili każdy może u nas zacząć latać

Zanim LOT zdecydował się na otwarcie połączeń do USA, pięć lat namawialiśmy różne linie ...

Zaczyna się remont lotniska w Wilnie

Od 14 lipca do 18 sierpnia samoloty, również te z Warszawy, zamiast w Wilnie ...

Pendolino już bez usterki

Alstom wymienił pękniętą sprężynę w zawieszeniu pendolino. Składy kursują więc normalnie Jak dowiaduje się ...

Jedziesz do Sao Paulo? Uważaj na febrę

Światowa Organizacja Zdrowia włączyła cały stan Sao Paulo w Brazylii do mapy ryzyka zakażenia ...