Zmarł Aleksander Giertler, założyciel i pierwszy prezes Izby Turystyki RP

Fot. Izba Turystyki RP

5 kwietnia zmarł Aleksander Giertler — znany działacz turystyczny, pierwszy prezes Izby Turystyki RP, a w latach 1998 – 2016 prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej. Działacz Ludowych Zespołów Sportowych i Związku Młodzieży Wiejskiej z Małopolski, pasjonat turystyki, której poświęcił większość życia.

Bezpośrednią przyczyną śmierci był, jak się dowiadujemy, covid-19.

Aleksander Giertler urodził się 27 grudnia 1945 roku w Nowym Targu. Po 1965 podjął pracę w ZMW w Nowym Targu, w 1964 roku wstąpił do Zrzeszenia LZS. Wiele lat pracował w Zrzeszeniu LZS w Nowym Sączu, pełniąc tam niemal wszystkie funkcje organizacyjne, aż do przewodniczącego Rady Wojewódzkiej włącznie.

W roku 1980 włączył się w reaktywowanie ZMW na Sądecczyźnie i pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Nowym Sączu, a następnie był przewodniczącym Komisji Historycznej ZW ZWM. Do śmierci pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Małopolskiego Zrzeszenia LZS i przewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia LZS w Nowym Sączu. W przeszłości był również członkiem Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS.

W latach 2000-2005 był komandorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS.

„Jego największą pasją była turystyka. Spełniając się jako działacz społeczny, przez wiele lat zdobywał różne kwalifikacje zawodowe, głównie z zakresu sportu i turystyki” – pisze o nim kolega i współpracownik na niwie turystyki prezes Izby Turystyki RP Marek Ciechanowski.

Przez 18 lat Giertler był prezesem Nowosądeckiej Izby Turystycznej, którą zakładał i której w 2018 roku został Honorowym Prezesem.

Był założycielem i pierwszym prezesem (w latach 2009 – 2014) Izby Turystyki RP, a potem Honorowym Prezesem tej organizacji. W latach 2014-2018 zasiadał w zarządzie OST „Gromada”. Był także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

W ostatnich miesiącach angażował się społecznie w prace legislacyjne przy opracowaniu tarcz antykryzysowych dla branży turystycznej związanych z COVID-19 na terenie województwa śląskiego – wspomina Ciechanowski. Wiele czasu poświęcił na spotkania z właścicielami biur podróży i hotelarzami, wskazując i doradzając, jak wyjść z kryzysu. Służył wsparciem i pomocą każdemu kto się do niego zwracał. Niezwykle ceniony w branży turystycznej. Był człowiekiem koleżeńskim, z dużym poczuciem humoru, zawsze służył radą młodszym kolegom i koleżankom.

Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany, m.in.: został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Działacz LZS, za Zasługi Dla Turystki.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 kwietnia o godz. 10  w kościele św. Floriana w Chorzowie,  później urna zostanie złożona na Cmentarzu Janasa w Chorzowie – informuje prezes ITRP Marek Ciechanowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japonia: Tak mało turystów nie było u nas od 22 lat

Liczba zagranicznych gości odwiedzających Japonię spadła o 87 procent w 2020 r. Było ich ...

Grecja – hotelarze policzyli ile stracą przez Cooka

315 milionów euro – tyle według Greckiej Izby Hotelarskiej stracą obiekty zakwaterowania w Grecji ...

Best Reisen z nową gwarancją i nowymi ofertami

Biuro podróży Best Reisen przedłużyło gwarancję na kolejny rok. Wprowadziło też do oferty tak ...

200 tysięcy pasażerów na Mazurach

Liczba pasażerów, korzystających z portu lotniczego w Szymanach, od momentu uruchomienia lotniska w styczniu ...

Małopolska na odsiecz branży turystycznej

198 milionów złotych – taką kwotę przeznaczyło na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców województwo małopolskie. ...

Okazyjne ceny teraz to brak last minute latem

O ponad jedną trzecią spadły ceny wycieczek na lato w Wielkiej Brytanii. W ten ...