Relaks. Odpoczynek. Odprężenie. Ukojenie. Odskocznia. Te słowa najlepiej oddają największą wartość tego, co oferuje Skania. Południowy region Szwecji to niezwykłe połączenie przyjaznej atmosfery i architektury skandynawskich miast z niezliczoną liczbą rowerzystów, pięknymi krajobrazami tworzonymi przez lasy, jeziora, długą, naturalną linię brzegową Bałtyku i niezwykłymi zabytkami. Nawet krótkie wakacje w tym regionie pozwalają zrozumieć, dlaczego Szwedzi należą do dziesięciu najszczęśliwszych narodów na świecie według tegorocznego World Happiness Report (Polacy są w tym rankingu na 45. miejscu, przed Włochami, Japończykami czy Portugalczykami) i dlaczego to właśnie na południu Szwecji słynny aktor Hugh Grant kupił sobie wakacyjną willę.
Uczta w spichlerzu Szwecji
„New York Times" umieścił szwedzką Skanię wśród 52 najciekawszych miejsc do odwiedzenia w 2016 r. Szwecja już wtedy była najczęściej odwiedzanym krajem nordyckim. Liczba zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj – nie tylko z Niemiec, Norwegii czy z Polski, ale również z Chin, Indii – rośnie z roku na rok. Część gości przyciąga nieskażona natura, możliwość odwiedzenia zabytkowej farmy (np. w Kulturens Östarp niedaleko Lund można obejrzeć zabudowania z pierwszej połowy XIX w., w których wciąż hodowane są konie, krowy czy świnie) lub spędzenia kilku godzin w wiosce Wikingów.
– Polska to dla nas stosunkowo nowy rynek, ale widzimy w nim ogromny potencjał – mówi odpowiedzialna za promocję turystyki w Malmö Jessica Lindberg. – Jesteśmy najtańszym krajem skandynawskim. Mamy szeroką ofertę dla gości w różnym wieku, a także dla turystów kulinarnych – wyjaśnia.
Dla przybyszów fascynujący może być również styl życia Szwedów. Ich otwartość, spokój i zamiłowanie do aktywnego wypoczynku. Te cechy da się podsumować w czteroliterowym słowie „fika", jednym z pierwszych pojęć dotyczących szwedzkiej kultury, które poznaje na miejscu turysta. Upraszczając – fika to po prostu dobra kawa z cynamonową bułeczką, ciastem czy inną słodką przekąską. Szwedzi to bowiem prawdziwi kawosze. Lubią dobrą i mocną kawę. Czasem dla urozmaicenia podają jednak np. owocowe espresso z tonikiem lub zachęcają do spróbowania tradycji zwanej kaffeost, polegającej na piciu kawy przez kawałek sera krowiego, reniferowego lub zanurzaniu kawałków sera w kawie.
Szwedzi uwielbiają kulinarne eksperymenty. To właśnie w Malmö wynaleziono potrawę o nazwie „kebab pizza", która w wersji ekstra nordyckiej nazywa się „Wiking kebab pizza" i jest po prostu kebab pizzą złożoną w taki sposób, aby przypominała statek Wikingów. Odkrywanie kuchni Szwedów można zacząć od Odkrywanie kuchni Szwedów można zacząć od wizyty w otwartej niedawno hali targowej Malmö Saluhall. Można w niej kupić świeże owocowe i warzywa, sery, różnego rodzaju mięsa, ryby, czekolady czy też świeże pieczywo, a także zjeść coś na miejscu w jednej z licznych restauracji, w tym serwujących slow food, regionalne piwa i szwedzkie wina.