26 listopada weszły w życie przepisy ustawy zmieniającej ustawę o usługach turystycznych, do której wpisano nowość – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Od tego momentu każdy touroperator zarejestrowany w prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT), musi raz w miesiącu przesyłać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który prowadzi TFG informacje na temat sprzedanych pakietów turystycznych i zgodnie z tym także składki za każdego uczestnika wyjazdów.
Składki mają cztery wartości – od 0 do 15 złotych*. Nawet biura podróży, które nie płacą składek (stawka zerowa) lub nie zawarły w tym czasie żadnej umowy, powinny dostarczyć do TFG deklaracje z informacjami na ten temat. Deklarację można wypełnić na stronie UFG i wysłać ją elektronicznie.
Elektroniczny sukces
21 grudnia minął termin pierwszego rozliczenia – zarówno z deklaracji jak i z pieniędzy - za okres od 26 do 30 listopada. Jak dowiedzieliśmy się w biurze TFG, na około 3700 organizatorów widniejących w centralnej ewidencji, 2308 organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, w tym wszyscy najwięksi touroperatorzy, przesłali deklarację w formie elektronicznej. Niecałe 100 deklaracji przyszło pocztą (wszystkie ze stawką 0 złotych).
- Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy miesiąc składania deklaracji uznajemy to za bardzo duży sukces w zakresie przygotowania informatycznego TFG – komentuje w rozmowie z Turystyką.rp.pl dyrektor TFG Renata Mentlewicz. - Z rozmów telefonicznych z touroperatorami wynika, że zainteresowanie składaniem e-deklaracji jest ogromne.
Część touroperatorów nie zaktualizowała danych adresowych w CEOTiPT nie dostała od TFG informacji o e-deklaracjach i loginów do nich. Prawdopodobnie z tego powodu złożyła pierwszą deklarację w formie papierowej, wysyłając je pocztą.