Booking.com chce prowizji od usług dodatkowych

Booking.com wysyła do hoteli na całym świecie informację, że będzie pobierać prowizję od usług dodatkowych, za które obowiązkowo płacą turyści - donosi portal Skift

Publikacja: 29.05.2019 07:30

Booking.com chce prowizji od usług dodatkowych

Foto: Booking.com

Co prawda w niektórych kontraktach pojawiały się zapisy o prowizji należnej agencji internetowej za usługi niewliczone w cenę podstawową, na przykład za dostęp do bezprzewodowego internetu, ale w praktyce nie były stosowane. Hotele często wyłączają z podstawowych opłat korzystanie z oferty dodatkowej, by w ten sposób obniżyć wysokość prowizji dla pośredników.

Czasem klienci płacą za nocleg mniej niż za pozostałe usługi - tak jest choćby w niektórych obiektach w Las Vegas (na przykład w hotelu Bellagio jest to 18 procent ceny). Jeśli gość chce skorzystać z basenu, siłowni czy dostępu do prasy, musi na to przeznaczyć dodatkową kwotę.

Czytaj też: "Booking.com wie czego trzeba turystom w 2019 roku".

Rzeczniczka Bookingu.com Leslie Cafferty wyjaśnia, że portal stara się, aby informacje o cenie za nocleg były transparentne, bo goście muszą wiedzieć, ile ostatecznie będzie kosztował ich pobyt. Potwierdza, że firma zmienia sposób rozliczania się z hotelami. W niedalekiej przyszłości zamierza pobierać prowizję od obowiązkowych dopłat, które turyści uiszczają już na miejscu.

Nowe regulacje będą wprowadzane stopniowo w poszczególnych regionach całego świata, na początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie mają zacząć obowiązywać już w czerwcu tego roku. Ponieważ internauci korzystający z Bookingu.com zazwyczaj regulują należność za pobyt w obiekcie, unikając przedpłat do portalu, prowizję będzie łatwo policzyć. Klienci nie zawsze są świadomi, że cena wyświetlana przez agencje internetowe nie jest pełna.

Zobacz też: "Booking.com woli zarabiać na marży niż na prowizji".

Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu zaczęła zajmować się tą kwestią już w 2012 roku. Problem nie dotyczy tylko USA, ale także innych krajów, między innymi Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek