Biura podróży szukają bogatych inwestorów

Touroperatorzy potrzebują partnerów, którzy wesprą ich finansowo. Z nowymi siłami mogą liczyć na rozwój

Publikacja: 27.02.2012 00:32

Biura podróży szukają bogatych inwestorów

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Tunezyjski holding Carribean World przejął połowę udziałów w biurze podróży Oasis Tours, sprzedającym w Polsce prawie 60 proc. wycieczek lotniczych do Tunezji. Oasis zapowiada, że dzięki temu wejdzie do pierwszej piątki największych polskich touroperatorów.

- Prognozujemy osiągnięcie w 2012 roku zysku w wysokości 3,3 mln zł - twierdzi Grzegorz Karolewski, dyrektor generalny Oasis Tours. W zeszłym roku zysk spółki wyniósł niecałe 360 tys. zł. W 2010 r. miała ona przeszło milion złotych straty.

Finansowe wsparcie Oasis przez Carribean World, jedną z większych w Tunezji sieci hotelowych, to kolejna w ostatnich tygodniach transakcja w branży. Na początku lutego Dom Maklerski IDM poinformował, że zainwestował kilkadziesiąt milionów złotych w przeżywającą poważne kłopoty Triadę: dofinansował zależną spółkę Triady - Sky Club, podnosząc jej kapitał z 2,5 do prawie 12 mln zł.

Według Andrzeja Betleja, prezesa analizującej rynek zagranicznych wycieczek czarterowych spółki InfoServices, ten rok może przynieść więcej takich wydarzeń. - W kręgu zainteresowania podmiotów inwestujących w branżę turystyczną znajdują się dwa duże biura podróży, które mają spore długi - mówi Betlej. Jak twierdzi, oba plasują się w pierwszej dziesiątce touroperatorów o największej sprzedaży.

Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki, uważa, że jeszcze za wcześnie, by mówić o poprawie sytuacji branży. Popyt wciąż jest chwiejny, klienci decydują się na wyjazdy w ostatniej chwili, a touroperatorzy ostro konkurują ze sobą. - Biura podróży będą szukać finansowego wsparcia, by wzmocnić pozycję lub uchronić się przed wypchnięciem z rynku - mówi.

W ubiegłym roku przychody znacznie podniosły biura podróży, które oferowały zróżnicowane kierunki wyjazdów. Itaka zwiększyła sprzedaż do 1,1 mld zł - z 920 mln zł rok wcześniej; o jedną czwartą, do 490 mln zł, podniósł przychody TUI Poland, poprawił wyniki giełdowy Rainbow Tours.

Tymczasem biura nastawione głównie na kraje Afryki Północnej dużo traciły z powodu zawirowań politycznych w Tunezji i Egipcie. Teraz liczą na odbudowanie tamtych rynków.

Według prognoz touroperatorów cały tegoroczny rynek wycieczek czarterowych może wzrosnąć o 5 - 10 proc. (czytaj: "Polacy ruszyli do biur podróży po wakacje"). Według Betleja nawet więcej - 12 - 15 proc. (czytaj:"Czy zagraniczne wycieczki wyprzedzą lodówki?"). Popyt będzie jednak zależał od sytuacji gospodarczej w Polsce, kursu złotego do euro i cen ropy mogących wpłynąć na wzrost cen wyjazdów.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek