Uczestnicy forum dyskutowali o budowie szlaku Via Carpatia. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane w ramach Inicjatywy Trójmorza. Państwa Trójmorza zmagają się ze skutkami strukturalnych braków w infrastrukturze transportowej - wskazywał w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda. - Remont drogi powiatowej, wojewódzkiej, budowa nowych wiat i chodników nie zastąpią nam konieczności powstawania tras o znaczeniu kontynentalnym. Potrzebujemy gęstej sieci komunikacyjnej, która będzie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie środkowoeuropejskich gospodarek i połączy najbardziej oddalone od siebie miejsca - dodawał prezydent. Andrzej Duda zaznaczał, że przykładem takiego połączenia komunikacyjnego jest Via Carpatia. Ta międzynarodowa trasa relacji „północ-południe", budowana jest etapami i połączy Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Dużą rolę odegra także utworzenie Obserwatorium Regionów Trójmorza, które będzie gromadzić dane statystyczne, dotyczące tego regionu. W swoim przemówieniu prezydent mówił również o wspólnym doświadczeniu czasu komunizmu większości krajów skupiających się w projekcie Trójmorza. W jego ocenie doświadczenie to wciąż wpływa na ich rozwój. - Cały czas widać w naszych krajach nierównowagę rozwojową, która istnieje pomiędzy nami a Europą Zachodnią. Kwestie, które dla państw Europy zachodniej, przede wszystkim dla krajów starej Unii, dla ich obywateli, są czymś zupełnie naturalnym, których w ogóle by nie wspomnieli, jako podstawowych elementów dorobku, wynikającego z demokracji, z faktu istnienia wolnego rynku, dobrego zarządzania, w naszych krajach one będą cały czas wymieniane - podkreślił Andrzej Duda. Rok temu w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zadeklarował poparcie dla tego projektu. Tegoroczny szczyt państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego odbędzie się jesienią w Rumunii.
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Głowa państwa, wybrana w przyszłorocznych wyborach, jeszcze przed zaprzysiężeniem będzie mogła zatrudniać ludzi na etatach i korzystać ze specjalnych pomieszczeń – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Turyści we Włoszech nie będą już mogli korzystać ze zdalnego wynajmowania mieszkań. Szef policji tego kraju domaga się, by właściciele osobiście weryfikowali tożsamość gości.
Przychody największego polskiego przewoźnika czarterowego, Enter Aira, w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosły 2,35 miliarda złotych, co oznaczało 13-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
Korzystanie z mieszkań w historycznym centrum Madrytu musi być ograniczone. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli się z niego wyprowadzać - planują władze miasta.
Ministerstwo Turystyki Grecji złożyło w parlamencie projekt ustawy o opłacie na odporność na zmiany klimatu. Chodzi o pobieranie pieniędzy od gości nocujących w hotelach i pasażerów statków wycieczkowych.
Brak zrzutów wody ze zbiorników, nieogłoszenie stanu pogotowia powodziowego oraz nieprzygotowanie systemu łączności dla administracji i służb bezpieczeństwa retencyjnych – eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdiagnozowali, co zawiodło w czasie kataklizmu w dorzeczu Odry.
Już nie 5, ale 7,5 procent od ceny zakwaterowania będzie wynosić podatek noclegowy w Berlinie. Taką decyzję podjęły władze stolicy Niemiec. Branża turystyczna protestuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas