Ich służba polega głównie na asystowaniu funkcjonariuszom lokalnej policji w wykonywaniu zadań patrolowo-interwencyjnych. Obowiązki obejmują m.in. kontrolowanie dokumentów kierowców, sprawdzanie trzeźwości, patrolowanie wód przybrzeżnych z funkcjonariuszami policji wodnej czy w patrolowanie lokalnych dróg na rowerach.
Czytaj więcej
Chorwaci mają wielki sentyment do Polaków - oba narody łączą wspólne korzenie, a także kulturowa,...
Funkcjonariusze służą też wsparciem polskim turystom w kontaktach z lokalnymi służbami i instytucjami i prowadzą działalność informacyjną, edukując urlopowiczów z zasad bezpiecznego wypoczynku.
Polscy policjanci na plażach w miastach i na drogach Chorwacji i Bułgarii
W Chorwacji polscy policjanci pełnią służbę codziennie od 9 do 21 w komendach policji w Puli, Rijece, Biogradzie, Makarskiej, Trogirze i Dubrowniku, w Bułgarii zaś: w Nesebarze i w Złotych Piaskach. Można się z nimi skontaktować telefonicznie (mają polskie numery telefonów komórkowych), przy czym Komenda Główna Policji sugeruje, by sytuacje wymagające interwencji zgłaszać w pierwszej kolejności miejscowym jednostkom policji, w tym z wykorzystaniem europejskiego numeru alarmowego 112.
Zwraca też uwagę, że obecność polskich policjantów nie powinna zwalniać turystów z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, właściwego zabezpieczenia dokumentów i mienia i respektowania lokalnych zwyczajów. Dlatego przed wyjazdem do tych krajów warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obyczajowo-prawnymi, w tym dotyczącymi przepisów porządkowych i ruchu drogowego, które w wielu wypadkach różnią się od polskich.