Jak mówi minister turystyki Bułgarii Nikolina Angelkova, dzięki numerom te same miejsca nie będą wpisane podwójnie. Minister poinformowała o planach resortu w czasie inauguracji Rady Publicznej, w skład której wchodzą przedstawiciele branży, nauki i organizacje turystyczne.

Aby numery identyfikacyjne mogły być nadawane, niezbędne są zmiany w przepisach turystycznych, nad którymi obecnie prowadzone są prace. Minister poinformowała również, że w dalszym ciągu prowadzone będą kontrole touroperatorów i agentów turystycznych. Angelkova podkreśla, że niezbędne jest również utworzenie inspektoratu w ministerstwie, który realizowałyby kontrole w obiektach turystycznych, nie czekając na informację o konieczności ich przeprowadzenia. Minister jako przykład podała hotel Chiflika, w którym odpadały kawałki sufitu, a turyści byli kwaterowani w piwnicy. W przyszłości przestrzeganie praw klientów ma być nadzorowane przez Komisję Ochrony Konsumentów.

Kolejny plan to nadawanie touroperatorom, hotelom, punktom gastronomicznym i rozrywkowym oraz przewodnikom górskim kodów QR, które będą zamieszczone na licencjach uprawniających firmy i osoby do prowadzenia działalności. Po ich zeskanowaniu turyści otrzymają informacje o wybranym usługodawcy, choćby o tym, czy organizator posiada odpowiednie ubezpieczenie. Obecnie sprawdzić to można przez stronę internetową ministerstwa turystyki.