Lotnisko w Radomiu szuka inwestorów

Port Lotniczy Radom wciąż szuka podmiotu, który zainwestuje w niego 130 milionów złotych. Z końcem września wygasła umowa z izraelską spółką iHLS, która deklarowała chęć zakupu 49 procent akcji radomskiej spółki

Aktualizacja: 02.10.2017 21:04 Publikacja: 02.10.2017 20:23

fot. facebook.com/lotniskoradom

fot. facebook.com/lotniskoradom

Foto: Facebook

W 2016 roku spółka Port Lotniczy Radom podpisała porozumienie z izraelskim inwestorem, który zyskał prawo pierwokupu 49 procent jej akcji. Strona izraelska miała rok na podjęcie ostatecznej decyzji, czy wchodzi finansowo w spółkę.

Jak poinformował prezydent Radomia Radosław Witkowski, z końcem września wygasła umowa ze spółką iHLS. - Nie doczekaliśmy się choćby listu intencyjnego dotyczącego inwestycji w radomskie lotnisko. Tej sprawy już dla nas nie ma - stwierdził. Izraelska spółka iHLS oferowała m.in. technologie wojskowe i informatyczne służące wykrywaniu zagrożeń i zapewnienie ochrony np. w transporcie.

Witkowski powiedział, że miasto prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. - Nasze lotnisko potrzebuje 130 milionów złotych na niezbędne inwestycje, a tych pieniędzy nie możemy przeznaczyć z budżetu miasta - zaznaczył. Według niego radomskiemu lotnisku potrzebny jest zewnętrzny inwestor. Chodzi m.in. o wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. Dzięki realizacji tych zadań byłyby obsługiwane większe samoloty i loty mogłyby się odbywać na dłuższych trasach.

- Obecnie prowadzę rozmowy z bardzo poważnym partnerem biznesowym. Mam nadzieję, że kolejne tygodnie przyniosą bardzo dobre informacje w tej kwestii - stwierdził Witkowski. Nie chciał jednak zdradzić, o jaki podmiot chodzi.

Wcześniej politycy PiS informowali w radomskich mediach, że w rozmowach na temat lotniska w Radomiu biorą udział m.in. przedstawiciele PPL Porty Lotnicze.

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 milionów złotych.

Z lotniska w Radomiu można obecnie polecieć do Lwowa, Pragi i Gdańska. W ciągu 9 miesięcy tego roku port lotniczy obsłużył w sumie prawie 9 tysięcy pasażerów.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek