Wakacyjne pociągi zawiozą pasażerów w góry i nad morze

Od niedzieli obowiązuje kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów. Na wakacje wracają pociągi do Zakopanego i na Mierzeję Helską

Publikacja: 15.06.2014 14:39

Wakacyjne pociągi zawiozą pasażerów w góry i nad morze

Foto: Fotorzepa

Wakacyjny rozkład będzie obowiązywał do 1 września. Jest to trzecia z sześciu tegorocznych zmian. Korekty w rozkładach spowodowane są modernizacją torów na Centralnej Magistrali Kolejowej, linii Wrocław - Poznań, Kraków - Rzeszów, Warszawa - Trójmiasto czy Warszawa - Skierniewice.

Podróżni wybierający się na wakacje w góry bądź nad morze mogą być zadowoleni, bo składy Intercity pojadą znowu do stolicy Tatr i do Helu. Jak informuje przewoźnik, pociągi do Zakopanego zaczną kursować od Bożego Ciała, a do Helu od 28 czerwca. Składy będą na tych trasach kursować do 1 września.

Mniej utrudnień dla pasażerów będzie także w stolicy. W związku z zakończeniem prac na warszawskim moście średnicowym, pociągi PKP Intercity dotychczas kursujące przez dworzec Gdański, wrócą na stacje Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Zachodnia. Od niedzieli powrócą też pociągi kursujące na Lotnisko Chopina. Przez Dworzec Centralny będą znów jeździły składy do lotniska w Modlinie i na Okęcie.

Część składów TLK będzie zatrzymywać się na dodatkowych stacjach: Kraków Płaszów, Nałęczów czy Konin. Przewoźnik zapewni też bezpośrednie połączenie Katowic ze Słupskiem, łącząc pociąg TLK Pogoria (dotychczas w relacji Bielsko Biała - Gdynia) z kursującym do Szczecina TLK Albatros.

Na regularną trasę wróci też pociąg EIC Małopolska jeżdżący między Krakowem a Gdynią.

Utrudnienia będą za to czekały na pasażerów jadących do Białegostoku. Jak podał przewoźnik, cztery z dziewięciu połączeń TLK na trasie Warszawa-Białystok-Warszawa zostanie zastąpione komunikacją autobusową. Utrudnienia wynikają z modernizacji linii na odcinku Wołomin - Tłuszcz - Sadowne. Busy mają być skomunikowane z pozostałymi pociągami przewoźnika, nie będą też zatrzymywały się na stacjach pośrednich.

W związku z pracami na trasie między Łodzią a Warszawą, składy kursujące na odcinku Warszawa Zachodnia-Skierniewice będą jeździły okrężną trasą przez Czachówek, Mszczonów z pominięciem stacji Żyrardów. Przykładowo pociąg TLK "Boryna" relacji Warszawa Wschodnia - Łódź Kaliska będzie dodatkowo stawał na stacji Warszawa Służewiec.

Zmiany czekają również na pasażerów korzystających z pociągów kursujących na trasie Warszawa Zachodnia - Łódź Kaliska. Składy pojadą okrężną drogą z pominięciem stacji Żyrardów, Skierniewice, Koluszki, Łódź Widzew, Łódź Chojny.

Z istotnymi zmianami w rozkładzie muszą się też liczyć pasażerowie regionalnych przewoźników, w tym m.in. Kolei Śląskich. Przykładowo na Śląsku będą one dotyczyły co dziesiątego połączenia obsługiwanego przez tego przewoźnika. Utrudnienia na pasażerów będą czekały m.in. na trasach Gliwice - Częstochowa, Tychy Lodowisko - Sosnowiec oraz Katowice - Zwardoń.

Przewozy Regionalne poinformowały, że sezonie letnim nie będą kursowały wybrane pociągi, z których korzystają głownie studenci w czasie trwania roku akademickiego. Chodzi o składy "Oleńka", „Rusałka" czy "Lednica". Inaczej kursować będzie także pociąg "Szyndzielnia" z Bielska-Białej do Wrocławia.

PR uruchomią za to pociągi sezonowe, które zawiozą pasażerów nad morze czy Mazury. Chodzi m.in. o składy "Bosman" z Warszawy (przez Poznań, Szczecin), "Pirania" z Częstochowy (przez Sosnowiec, Katowice, Poznań, Szczecin), "Lazur" z Łodzi do Trójmiasta d) czy "Niegocin" z Poznania do Ełku.

Przewoźnik uruchomi także dodatkowe pociągi do obsługi największych wydarzeń muzycznych i religijnych. Specjalne składy będą obsługiwały okres pielgrzymek do Częstochowy, czy wybierających się na muzyczne festiwale Woodstock i Jarocin.

Więcej informacji można uzyskać na stronach regionalnych przewoźników, www.rozklad-pkp.pl, czy infolinii 19 757.

 

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek