Akcje sektora "Podróże i wypoczynek" dadzą zarobić

Od 20 miesięcy inwestorzy płacą najwięcej za akcje firm z branży podróże i wypoczynek. Liczą, że ich zarządy wypłacą rekordową dywidendę

Publikacja: 27.10.2012 09:06

Akcje sektora "Podróże i wypoczynek" dadzą zarobić

Foto: archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Wskaźnik Stoxx Europe 600 Travel&Leisure w tym roku (do czwartku) zyskał 21 proc., a wartość księgowa obecnych w nim 21 spółek podskoczyła o 24 proc. do 1,9. To największy wzrost tego wskaźnika spośród wszystkich 19 branż obecnych w indeksie Stoxx Europe 600.

Firmy z tej grupy, do której należy m.in. francuska sieć hoteli Accor, Intercontinental Hotels Group, Air France KLM, Lufthansa, Ryanair, czy  cateringowe Sodexo, w gotówce i jej ekwiwalentach mają 16 miliardów euro. To największa góra pieniędzy od co najmniej 2003 roku. Według prognoz analityków stopa dywidendy w przyszłym roku może być najwyższa od 2008 roku.

- Mogą sprzedawać aktywa, mogą zwrócić pieniądze inwestorom - wskazuje Pierre Mouton, zarządzający w firmie inwestycyjnej Notz Stucki&Cie w Genewie. Zwraca uwagę, że hotele mają większą elastyczność jeśli chodzi o poprawę rentowności. Accor np. sprzedawał budynki, by skoncentrować się na zarządzaniu hotelami. To pozwala na zmniejszenie zadłużenia.

W ubiegłym roku indeks tej branży stracił 22 proc., a spadek ten był jednym z największych spośród sektorów obecnych w Stoxx Europe 600. – Wyceny były bardzo niskie, tak niskie, że aż nielogiczne – ocenia Emmanuel Soupre, zarządzający w paryskiej firmie Neuflize Private Assets.

Jacques Porta z Ofi Patrimoine zwraca uwagę, że jest to branża, która może zarówno szybko rosnąć jak i spadać. Jego zdaniem notowania będą zwyżkować tak długo, jak długo inwestorzy będą wierzyć, że Europejski Bank Centralny kontroluje kryzys zadłużeniowy.

Analitycy podnieśli prognozy tegorocznych zysków branży oraz wskaźniki cena/zysk. Jednak nie rekomendują akcji wszystkich spółek. Zdaniem Mathieu Giulianiego z Banque Palatine, inwestorzy powinni unikać tradycyjnych linii lotniczych z powodu ich przestarzałego modelu biznesowego.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek