Traveldata: Wrzesień w biurach podróży pod znakiem podwyżek

Ktoś, kto planował wypoczynek we wrześniu, najtaniej mógł w ostatnim tygodniu kupić wyjazd do Egiptu, Turcji i Tunezji w Coralu Travel, do Grecji w Rainbow, a na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii w TUI Poland – ustaliła Traveldata

Publikacja: 07.08.2019 07:25

Traveldata: Wrzesień w biurach podróży pod znakiem podwyżek

Foto: AFP

Jak pisze w cotygodniowej analizie prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej, w minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 2 i 8 września* wzrosła o 29 złotych.

Najmocniej skoczyła cena wakacji na Dżerbie – o 311 złotych. Mocno wzrosły też koszty podróży na Korfu i Rodos – o 130 i 117 złotych.

Były też kierunki, które taniały. I tak w wypadku wyjazdu na Majorkę cena spadła w ciągu tygodnia o 97 złotych, na Cypr – o 47 złotych, a na Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) – o 42 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa.

W minionym tygodniu bardziej niż w wypadku innych kierunków wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 69 złotych. W mniejszym stopniu rosły ceny wycieczek do Grecji i Egiptu – o 48 i 46 złotych, a jeszcze łagodniejsze były zwyżki cen wycieczek do Bułgarii – o 33 złote.

Badanie średniej ceny wyjazdów w porównaniu z ceną sprzed roku (ciągle chodzi o pierwszy pełny tydzień września) doprowadziło Traveldatę do wniosku, że ta obecna jest większa od średniej z poprzedniego sezonu o 122 złote (w tygodniach wcześniejszych, dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, ceny przewyższały ubiegłoroczne o 282, 204, 184, 159, 192, 167, 123, 80, 87, 102, 95 i 93 złotych).

Betlej zauważa, że ostatni tydzień przyniósł niekorzystne – pierwszy raz od dziesięciu tygodni – zmiany powodujące, że ich koszty mogły wzrosnąć. Otóż choć cena paliwa lotniczego zmalała w stosunku do stanu sprzed roku o 6 procent (2,65 złotego wobec 2,82 złotego za litr) to jednak słabszy kurs złotego o 2,1 procent, zniwelował z naddatkiem ten efekt. Łączny wpływ obu tych czynników można policzyć jako wzrost kosztów o 10 - 20 złotych.

Autor przewiduje jednak, że w kolejnych tygodniach wpływ tych dwóch czynników powinien być korzystny dla organizatorów turystyki lub neutralny.

Grecja we wrześniu się ceni

Najbardziej w ujęciu rok do roku zdrożała - podobnie jak dla wyjazdów sierpniowych – Grecja, średnio o 167 złotych. Znaczące zwyżki średnich cen wycieczek zaznaczyły się też w odniesieniu do wakacji w Egipcie, o 145 złotych, i Turcji - o 116 złotych.

Skala rocznej zwyżki ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie wyniosła 97 złotych. Z kolei w wypadku Bułgarii różnica wyniosła 88 złotych.

„Na skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie ceny notowały znaczny spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 248 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że w całym okresie ostatnich co najmniej kilkunastu tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne" - komentuje Betlej.

I podaje jeszcze wyniki badania średnich cen dla mniej masowych kierunków. Wakacje na Cyprze w tym roku są droższe o 256 złotych, na Malcie o 210 złotych, a w Maroku o 157 złotych. Rosną też średnie ceny wyjazdów do Portugalii, na Majorkę i do Albanii – o 102, 45 i 30 złotych. Najmniej, bo tylko o 10 złotych, zmieniła się cena w wypadku Tunezji.

Średni spadek średniej ceny o 650 złotych, czyli o 17 procent, wydaje się zaskakująco duży – pisze Betlej. Trzeba jednak pamiętać, że ceny sierpniowych „lastów" (do których traveldata odnosi ceny wrześniowe) były w tym sezonie szczególnie wysokie, a wrzesień sprzedaje się jeszcze dość niemrawo.

Jak w wielu podobnych zestawieniach, największe różnice zmian cen (tu spadków) występuje w wypadku kierunków mniej masowych, wybieranych często przez klientów zamożniejszych. Należą do nich takie kraje, jak Malta i Portugalia, w których nawet po szczycie sezonu ceny są wysokie. Różnice w cenach są nie tylko znaczące nominalnie (1121 i 1080 złotych), ale i bardzo istotne w kategoriach względnych i wyniosły 23 procent (Malta) i 21,2 procent (Portugalia). Spotkać można również takie, na których spadki cen były zaledwie jednocyfrowe, jak Maroko - zaledwie 7,3 procent.

„Rozrzut spadków cen na najważniejszych kierunkach dla polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej jest na ogół mniejszy, ale ich skala na ogół nieco większa od średniej. Dla Grecji, Wysp Kanaryjskich i Turcji wyniosły one odpowiednio 795, 789 i 739 złotych, a w ujęciu względnym 19,5, 17,0 i 20,7 procent. Może się to łączyć z faktem, że zwłaszcza na tym pierwszym i ostatnim kierunku duża część popytu generowana jest przez wyjazdy rodzinne, których liczba we wrześniu ulega istotnemu zmniejszeniu – wyjaśnia Betlej.

Szczególnie duże zniżki, o 25 procent, wystąpiły w Bułgarii, ale jest to kierunek wybitnie sezonowy. Zdecydowanie najmniejsze miały miejsce w wypadku Egiptu – o 12,7 procent, zapewne dzięki temu, że to kierunek całoroczny.

Średni spadek cen dla prezentowanych kierunków wyniósł 650 złotych, co oznacza prawie 17 procent spadku. W ubiegłym sezonie adekwatny spadek średniej ceny był znacznie mniejszy i wyniósł 444 złote, co stanowiło wówczas dynamikę w wysokości 13 procent – wymienia autor.

Rainbow podnosi najmniej

Najmniej – wylicza prezes Traveldaty – ceny podniosło w zeszłym tygodniu biuro Rainbow. Jego oferta była droższa niż przed rokiem zaledwie o około 30 złotych i stąd też wynika jego znaczny awans w tabeli względnych przekrojowych cen (patrz niżej). Pozostali touroperatorzy mieli średnie ceny wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 90 złotych (Neckermann Polska) do 390 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera utrzymało się TUI Poland z liczbą 33 ofert. Za nim uplasowały się Rainbow z liczbą 25 ofert i Coral Travel z liczbą 23 ofert.

Przy tym przewagę w hotelach trzygwiazdkowych miała oferta Rainbowa, a w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (5 ofert), Rainbow i TUI Poland (po 4). W wypadku wakacji w Grecji wygrywał Rainbow (10) przed Coralem Travel (8) i Itaką (6). W wycieczkach na Wyspy Kanaryjskiej najtańsze były TUI Poland (9) oraz Itaka i Rainbow (po 6). Jeśli chodzi natomiast o podróże do Turcji, to przodował Coral Travel (6). Z kolei do Tunezji najtaniej można było znaleźć oferty w Coralu Travel (3), Itace i Sun & Funie (po 2), a do w Bułgarii w TUI Poland (3) i Coralu Travel (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku Rainbow wyraźnie wzmocnił swoją pozycję w Grecji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland w Bułgarii, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji, Bułgarii i Tunezji kontynentalnej.

Betlej przedstawia również tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne (zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem oferta biur X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków i kategorii hoteli jest porównywana tylko z tymi właśnie kierunkami i kategoriami hoteli w pozostałych biurach).

Wprawdzie zestaw touroperatorów jest w tabeli ten sam, co przed tygodniem, ale są różnice w ich kolejności. Pierwsze miejsce tym razem zajął TUI Poland. Warto dodać, że dla dużych organizatorów zajmujących pozycje od drugiej do piątej różnice w wielkości odchyleń od średniej ceny były niewielkie.

*Obecny sezon charakteryzuje się dużym popytem w okresie last minute, co powoduje nietypowe i częste zmiany cen, a także istotnie zmniejszoną liczbę hoteli na niektórych kierunkach. W tych warunkach datowane na 1 sierpnia porównania cen dla dat wyjazdów między 5 a 11 sierpnia mogą być nieadekwatne. Dlatego zamiast porównania sierpniowego Traveldata wprowadziła o tydzień wcześniej niż w poprzednim sezonie porównanie cen dla pierwszego tygodnia września (2-8 września), w którym te zjawiska jeszcze nie występują.

Jak pisze w cotygodniowej analizie prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej, w minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 2 i 8 września* wzrosła o 29 złotych.

Najmocniej skoczyła cena wakacji na Dżerbie – o 311 złotych. Mocno wzrosły też koszty podróży na Korfu i Rodos – o 130 i 117 złotych.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży