Cezarea prezentuje nowe oblicze

Po trwających pięć lat pracach wykopaliskowych i restauracyjnych w porcie w izraelskiej Cezarei pod koniec maja otwarto nowe, multimedialne centrum dla turystów, urządzone w dawnych magazynach portowych

Publikacja: 14.06.2019 14:01

Cezarea prezentuje nowe oblicze

Foto: Materiały promocyjne

Park Narodowy Cezarei z ruinami starożytnego miasta i portu to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Izraela. Zachowały się tam między innymi pozostałości murów obronnych i fosy, rzymskie świątynie, amfiteatr i akwedukt oraz starożytna synagoga.

Czytaj też: "Biblijny Izrael wykuty w kamieniu i sfilmowany w 4D".

Port przeszedł ostatnio gruntowną renowację, która trwała pięć lat i pochłonęła ponad 150 milionów szekli (41 milionów dolarów), które wyłożyła fundacja rodziny Rothschildów. Prace wykopaliskowe doprowadziły odkrycia kolejnych artefaktów sprzed dwóch tysięcy lat, które od końca maja można oglądać w nowym, multimedialnym centrum dla odwiedzających - Caesarea Harbor Visitors Center, urządzonym w portowych magazynach ze zrekonstruowanymi sklepieniami.

Są to: mozaikowa podłoga rzymskiej łaźni z II lub III wieku n.e., bizantyjska mozaika z V wieku n.e. z greckim napisem „Ten, który wie wszystko, jest zbawiony i błogosławiony", znaleziona przy wejściu do jednego z magazynów portowych, oraz około 500 monet z brązu z IV-VI w. n.e., odkrytych pod podłogą bizantyjskiego kościoła. W centrum można również obejrzeć film poświęcony królowi Herodowi - budowniczemu wielu obiektów w Cezarei.

Zobacz też: "Izrael odwiedziły cztery miliony turystów".

Ponadto powstała nowa promenada wzdłuż murów z epoki krzyżowców. Renowację przeszły także synagoga, akwedukt i świątynia Heroda, która znajduje się dokładnie nad nowo otwartym centrum.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek